Stovky, možná tisíce Číňanů v řadě měst se o víkendu bouřily v ulicích. A co víc, zprávy a záběry z těchto protestů se dostaly do celého světa. Odstartoval je požár a tragická smrt lidí v ujgurském Urumči, kde nejspíš uhořeli lidé kvůli přísným proticovidovým předpisům, kterými se čínská vláda snaží zamezit šíření nemoci.

Čínská komunistická diktatura, která světovou pandemii způsobila a na počátku se tvářila, že ji přísnými lockdowny zvládá ze všech nejlíp, narazila na limity trpělivosti svých obyvatel. Politika nulové tolerance covidu, která možná měla opodstatnění na počátku pandemie, když vlády netušily, s čím bojují, je nyní v době fungujících vakcín už přinejmenším problematická. Čínské vedení má strach, že otevření společnosti by přehltilo zdravotnický systém. A samotní Číňané tento strach sdílejí také, i proto vykupují například ventilátory a zásoby kyslíku.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Jenže čínské vedení v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem se zhlédlo ve snaze o soběstačnost, v budování kultu osobnosti a v represi podpořené moderními technologiemi. Tím pádem má stranická věrchuška pocit, že Čína jako stát nemůže ukázat slabost například tím, že by povolila použití západních mRNA vakcín, které jsou účinnější než domácí čínské produkty, jimž navíc velká část čínské společnosti nevěří.

Aktuální čínské protesty jsou podle expertů v mnohém nové. Jsou propojené, demonstranti v Šanghaji vědí, co se stalo v Urumči. Účastní se jich dělníci i studenti. A naprostým překvapením jsou ojedinělé výzvy k tomu, aby Si Ťin-pching odstoupil a čínští komunisté šli do háje. Naprostým šokem je pak protest na univerzitě Čching-chua v Pekingu, kde studuje potomstvo čínské elity.

Pozorovatelé čínského politického a společenského života varují, že i přes nebývalé rozměry a intenzitu protestů má čínská komunistická strana pořád dost nástrojů na to, aby protesty potlačila. Na čínské rozměry jde stále o velmi malé skupinky demonstrujících. Všudypřítomné kamery v ulicích měst umožní později identifikovat organizátory či nejaktivnější účastníky protestů. Represe budou nepochybně drsné.

Nicméně, jakýkoli zásah bude pro čínského prezidenta a šéfa strany Siho hodně drahý. Nikoli v přepočtu na peníze, ale na politickou prestiž a sílu doma i v zahraničí. Před měsícem se nechal potvrdit na třetí funkční období v čele strany a příští rok na jaře by ho parlament měl potřetí zvolit prezidentem. To je prolomení pravidel a de facto uznání, že Si Ťin-pching se stal doživotním vládcem Číny.

Politika nulové tolerance vůči covidu zatím měla hlavně dopady ekonomické, jak může potvrdit například firma Apple, která kvůli ní nestihne na vánoční trh dodat dostatek nových iPhonů. Teď se ovšem přelila do domácí politiky a i přes veškerou cenzuru a vyhoštění zahraničních zpravodajů bude reakce čínské policie, vlády a dalších úřadů pečlivě sledována zvenčí.

Čína totiž pracovala v posledních letech na tom, aby světu ukázala především svoji rostoucí sílu. Si Ťin-pching opustil předchozí politiku nastolenou po smrti Mao Ce-tunga lídrem Teng Siao-pchingem, že Čína má svoji sílu budovat postupně a spíš ve skrytu čekat na příležitost. Si se rozhodl pro agresivnější zahraniční politiku, čehož výrazem je třeba zvýšený tlak na Tchaj-wan. Využívá k tomu čínský nacionalismus, který je v posledních letech oficiálními místy také poměrně dobře podporován a kultivován.

Jenže nastává domácí sociální a ekonomický problém. Čínská společnost stárne, což je dlouhodobý trend, který zatíží ekonomiku. A krátkodobě si hospodářsky – a jak vidno na protestech, i společensky – situaci čínské vedení zkomplikovalo právě politikou nulové tolerance vůči covidu. Místo aby třeba trpělivě budovalo důvěru v očkování, vsadilo jako pořádná diktatura na represe.

A bude stát Si Ťin-pchinga cenné politické body a zvýší nejistotu kolem čínského vedení jako takového, které pak může chtít odvést pozornost domácího publika někam jinam. Zvyšuje se tak například pravděpodobnost, že Si, který je ve srovnání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem rozvážnější a trpělivější, nařídí provést útok na Tchaj-wan. A to by pocítil celý svět.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.