Pět let nebyl čínský prezident Si Ťin-pching v Evropě. A od jeho poslední návštěvy v roce 2019 se vztahy mezi Čínou a státy Evropské unie dost zásadně změnily – k horšímu. Vzájemný poměr sice není zdaleka tak vyhrocený, jako vztah mezi Čínou a Spojenými státy, i tak došlo ke značnému ochlazení. A nejde jen o to, jak se Čína staví k ruské invazi na Ukrajinu. Mezi Evropou a asijským státem se schyluje k obchodní válce. Přinášíme přehled hlavních problémů ve vzájemných vztazích i toho, jak se jednotlivé země EU v názoru na Čínu liší.

Kam Si jede a co tím naznačuje?

Čínský prezident v pondělí začal v Paříži svou dvoudenní státní návštěvu Francie. Poté pokračuje do Srbska a Maďarska. Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron v poslední době zaujal vůči Číně poměrně tvrdý postoj, Srbsko a Maďarsko patří v Evropě k nejvíce „čínofilním“ zemím. Si jim dal přednost například před návštěvou Bruselu, tedy centra EU. „Číňané jsou mistry v umění někoho diplomaticky urazit. Není těžké pochopit, jaký vzkaz tím Si Evropě posílá,“ napsal server Politico. Podle něj o tom vypovídá například fakt, že Si přijede do Srbska 7. května, tedy v den pětadvacátého výročí vybombardování čínské ambasády v srbském hlavním městě Bělehradě vojsky NATO – šlo o omyl, kdy americké jednotky budovu velvyslanectví zaměnily za vojenský cíl.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak konkrétně Čína podporuje ruskou invazi na Ukrajinu
  • Proč nejsou země EU jednotné ohledně čínských elektroaut
  • Jak vysoká cla by mohla EU na jejich dovoz uvalit a co na to Peking
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.