Evropská unie chystá další balíček sankcí související s válkou na Ukrajině. Pokud návrh Evropské komise projde, bude to vůbec poprvé, co postih na Rusko pocítí také čínské a indické firmy. Konkrétně ty, které dodávají Moskvě komponenty klíčové pro její boj. Má to ale háček: proti návrhu, který vyžaduje souhlas všech členských států, se postavilo Maďarsko.

Má to být už třináctý unijní balík sankcí na Rusko. Ten jako obvykle obsahuje jména lidí a podniků a úřadů, kteří podle Bruselu udržují válečnou mašinerii Kremlu při síle. Cílem evropských politiků je schválit nové sankce do 24. února, na kdy připadá druhé výročí ruské invaze na Ukrajinu.

Na blacklistu má tentokrát být okolo dvou set položek včetně 21 firem. Čtyři z nich jsou vůbec poprvé čínské a podle EU patří mezi klíčové vývozce strategického zboží do Ruska. A právě kvůli nim se Maďarsko ve středu v podvečer na schůzce velvyslanců sedmadvacítky v Bruselu postavilo proti, jako jediné.

Konkrétní důvod Maďaři neuvedli. Podle informací HN a Aktuálně.cz pouze sdělili, že si musí celý návrh „ještě prostudovat“. Čas mají do 21. února, kdy se k sankcím chtějí velvyslanci vrátit s cílem je schválit.

Jména čínských podniků na seznamu jsou z právních důvodů tajná. Jedná se však o firmy, které vyrábějí zboží dvojího užití – může tedy být použito k civilním účelům, stejně jako k vedení války. V tomto případě jde konkrétně o drony a součástky do dronů, které Čína dodává Rusku.

Zařazení na sankční seznam znamená, že by s nimi unijní společnosti nesměly jakkoli obchodovat. Jak konkrétně by to ohrozilo maďarské životní zájmy, na které může stát při uvalování sankcí legitimně poukázat, vyslanci Budapešti v Bruselu neřekli. 

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána už ale před lety vsadila na spolupráci s Pekingem vedle té s Ruskem. Rusko staví jadernou elektrárnu v Pakši, čínské firmy se v zemi rozkročily do řady oblastí. Kompletně opravují železniční síť v Budapešti, chtějí v zemi postavit továrnu na výrobu elektroaut. Orbán navzdory protestům veřejnosti pokračuje v plánu zřídit v hlavním městě čínskou univerzitu pro deset tisíc studentů plně pod kontrolou pekingských komunistů.

Není to poprvé, co Maďarsko v EU něco blokuje. Naposledy Orbánova vláda odmítla souhlasit s finanční pomocí Ukrajině ve výši 50 miliard eur. Odpor maďarského premiéra se podařilo zlomit až po několika týdnech intenzivního nátlaku na začátku února.

Podobně Orbán na poslední chvíli vetoval kritické prohlášení EU na adresu Číny v roce 2021 v reakci na schválení nového bezpečnostního zákona, jenž vedl k policejním represím proti obyvatelům Hongkongu. Věc tím spadla pod stůl a EU se o to napodruhé nepokoušela. 

V případě nového sankčního balíku proti Rusku jsou zástupci EU optimističtí. „Viktor Orbán uhne. Zatím vždycky uhnul, když šlo o věc, na které všem ostatním skutečně záleželo,“ řekl HN a Aktuálně.cz mimo záznam jeden z diplomatů velké členské země v Bruselu.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.