Rusku se podařilo na začátku invaze shromáždit u Kyjeva dvanáctkrát více vojáků než Ukrajině. Bitvu ale prohrálo kvůli přílišnému utajování vlastních plánů. Jeho jednotky sice v únoru prorazily ukrajinskou obranu, následně však nechápaly, co mají dělat. Ruští velitelé čekali na rozkazy shora, které ovšem přicházely se značným zpožděním. Vyplývá to ze závěrů studie britského vojenského think-tanku RUSI, která se zabývá analýzou prvních pěti měsíců války na Ukrajině.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Autory jsou analytici RUSI Jack Watling a Nick Raynolds, kteří několik měsíců pobývali na Ukrajině a měli možnost situaci sledovat na vlastní oči. Spolu s nimi studii sepsali Oleksandr Danyljuk, který byl poradcem šéfa ukrajinské rozvědky, a bývalý velitel výsadkových jednotek Myhajlo Zabrodskyj. Studie se opírá především o materiály ukrajinského generálního štábu, z nichž většina nebyla nikdy zveřejněna.

Klíčovým elementem ruského plánu byla rychlost, aby mezinárodní společenství nestačilo na invazi zareagovat. Během prvního týdne mělo být dosaženo následujících cílů: 1) zničení letectva, námořnictva a protiletecké obrany, aby se Ukrajina nemohla efektivně bránit, 2) zablokování a následné rozdrcení ukrajinských pozemních sil na Donbasu, 3) odstranění vojenského a politického vedení Ukrajiny a okupace důležitých center politické i ekonomické moci, 4) oklamání ukrajinských úřadů ohledně data, místa a rozměru ruského vpádu.

Hlavní síly měly zaútočit na Kyjev, současně měla ruská vojska útočit z jihu a obsadit celé Záporoží. Na východoukrajinském Donbasu pak měla být boji zaměstnána více než polovina ukrajinské armády. Operace měla skončit po deseti dnech. V dokumentech ruské 1. gardové tankové armády, ukořistěných v březnu Kyjevem, se píše, že úkolem skupiny bude po deseti dnech invaze„blokování a následná likvidace roztříštěných jednotek ukrajinské armády a partyzánských oddílů nacionalistů“. Ruská kontrarozvědka také předem vytvořila seznamy Ukrajinců, které je potřeba zlikvidovat nebo zastrašit, případně přesvědčit ke spolupráci, a těch, kteří sami chtějí spolupracovat.

Vedení Ukrajiny se skutečně nedomnívalo, že by útok na Kyjev mohl přijít ze severu. Podle armády byla tamní zalesněná krajina nevhodná pro masivní invazi. Z odposlechů ruských jednotek Ukrajinci také zjistili, že okupační vojska nejsou připravena a netuší, co budou dělat. Jenže to byl záměr Moskvy, která své velitele držela v nevědomosti záměrně. Naprostá většina jednotek dostala rozkazy k útoku méně než za 24 hodin před vpádem na Ukrajinu. To, že hlavní útok povede přes Černihiv na Kyjev, pochopili ukrajinští generálové na poslední chvíli. Sedm hodin před ruským vpádem nařídili přemístění většiny jednotek. To znamenalo, že ruské rakety v prvních hodinách bombardovaly prázdné kasárny. Stejně tak se Ukrajincům podařilo rozptýlit na větším prostoru svá bojová letadla i protiletecké baterie, což se později ukázalo jako klíčové.

Ruské zvláštní jednotky pomocí vrtulníků obsadily letiště Hostomel severně od Kyjeva, ale kvůli ukrajinské dělostřelecké palbě ho nemohly využít pro přistávání dopravních letadel s dalšími výsadkáři. Nicméně ruské jednotky se k Hostomelu rychle blížily z běloruského Homelu. Na této trase ukrajinská armáda neměla prakticky žádné jednotky, protože se její velení domnívalo, že terén není pro ruský útok příhodný. Ukrajinci proto narychlo vytvořili armádní skupinu, mimo jiné z posluchačů a přednášejících vojenských akademií. Přesto zde podle autorů studie měla ruská strana převahu dvanáct ku jedné. Na konci druhého dne války prý ukrajinské velení bylo vážně znepokojeno možností, že se nepodaří Kyjev ubránit.

Jenže bleskový ruský útok se začal vyčerpávat. Mimo jiné proto, že ruské jednotky kvůli utajení neznaly svou roli v operaci, nevěděly, co dělají jejich sousední oddíly ani jaký je konečný cíl invaze. Navíc kvůli tomu, že na přípravu útoku měly ruské jednotky jen 24 hodin, nedostávalo se jim potřebné množství pohonných hmot a dalšího vybavení. Přesto svým nadřízeným hlásily, že vše je v pořádku.

Autoři studie píší, že ruská armáda je zranitelná kvůli obelhávání ve vlastních řadách. „Velitelé totiž jen neradi slyší pravdivé informace, pokud jsou negativní,“ píší autoři studie. To pak analýzu získaných informací znesnadňuje. Kvůli tomu nastaly logistické problémy a na jediné silnici směřující od černobylské zóny ke Kyjevu se utvořila obří kolona ruských vozidel, která byla v jeden okamžik dlouhá osmdesát kilometrů.

Koncem března se tak ruská armáda sice ocitla nedaleko Kyjeva, ale v nevýhodné situaci. Mobilní ukrajinské jednotky, vybavené mimo jiné protitankovými střelami Javelin, napadaly kolony ruských jednotek z křídel a způsobovaly jim těžké ztráty. Podle autorů studie rozhodující roli nehrály západní zbraně, ale dvě ukrajinské dělostřelecké brigády. Ty díky dobře fungující rozvědce i pomoci místních obyvatel, jejichž informace pomáhaly dělostřelcům k přesné palbě, působily protivníkovi takové ztráty, že se Rusové nakonec museli stáhnout od Kyjeva až zpět za státní hranice.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.