Skupina Portiva brněnské investorky Ivy Šťastné se po letech vrací ke kořenům, na kterých ještě jako Eldaco vyrostla. To znamená k obnovitelné energetice. S portfoliem větrných a solárních parků o celkovém výkonu 30 megawattů patří Portiva dlouhodobě mezi přední tuzemské výrobce zelené elektřiny. V posledních letech se však pozornost týmu kolem výkonného ředitele Pavla Svoreně soustředila hlavně na oblast nemovitostí a IT a letos v létě na sebe upozornili třeba úspěšným prodejem problémových slovinských papíren Vipap Videm Krško.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle Svoreně však po letech opět nastala vhodná doba pro investice do fotovoltaických parků. V průběhu prvního pololetí příštího roku proto chystá skupina stavbu tří solárních elektráren v Královéhradeckém a Jihočeském kraji o celkovém výkonu deset megawattů. „Posledních osm let jsme solární elektrárny nestavěli, nyní ale už máme zažádáno o stavební povolení a připojení do distribuční soustavy,“ řekl HN Svoreň. Celkově jde o investici ve výši 250 milionů korun, Portiva počítá s dotací z Modernizačního fondu.

Nejpokročilejší trojicí projektů plány skupiny nekončí. Cílem je rozšiřovat obnovitelné portfolio o 20 megawattů ročně. Vedle vlastní výstavby se Portiva poohlíží i po akvizičních příležitostech. Podle Svoreně je hlavním omezujícím faktorem pro masivní rozvoj solárních parků kapacita distribučních sítí a vysoké ceny pozemků ve vhodných lokalitách.

Trojice distributorů ČEZ, EG.D a PRE za letošek eviduje 76 tisíc žádostí o připojení 17,2 gigawattu solárních zdrojů, což představuje téměř devítinásobek oproti aktuálně instalovanému výkonu. Zdaleka ne všechny plánované zdroje se však kvůli limitům distribuce podaří připojit. Situace se snad brzy aspoň částečně zlepší. ČEZ 12. prosince oznámil, že se mu podařilo získat úvěr od Evropské investiční banky v rekordní výši 790 milionů eur, tedy přes 19 miliard korun. Ty jsou určeny právě na modernizaci sítě, díky které by se podle polostátní firmy mohlo připojit 2,2 gigawattu výkonu.

V mezičase se Portiva nechce omezovat jen na Česko a pro příští rok připravuje vstup na španělský trh. „Osvit je ve Španělsku vyšší než v Česku, a navíc tam jsou k dispozici významné plochy nenarušující krajinný ráz,“ zdůvodnil Svoreň. 

Komplikovanější situace je ve větrné energetice, se kterou brněnská skupina začínala ještě před fotovoltaikou. Už léta má v záloze připravené projekty na stavbu větrníků o výkonu 150 megawattů. To představuje téměř polovinu výkonu existujících větrných zdrojů v Česku. Svoreň však nepočítá, že se je ve větší míře podaří realizovat, a aspoň v dohledné době stavba nových větrníků není v plánu. Výstavbu obvykle blokuje odpor samospráv či místních občanů. „Čekáme na změnu stavebního zákona, která by měla zjednodušit povolovací proces,“ dodal Svoreň.

Portiva loni dosáhla při obratu 1,6 miliardy korun zisku před odpisy EBITDA ve výši 644 milionů. K polovině letošního roku spravovala aktiva v hodnotě 9,4 miliardy. Kromě větrníků a solárních parků vlastní obchodní centrum Central Kladno či nákupní park v Ivančicích, poslední realitní akvizicí byl letošní nákup administrativní budovy SmíchOFF v Praze. Tu Portiva koupila od skupiny Penta za více než miliardu korun.

Mezi digitální investice skupiny se pak řadí majoritní podíl v holdingu EAG (European Auto Group), který se zaměřuje na digitalizaci automobilového trhu a je největším dodavatelem IT služeb pro automotive v regionu střední Evropy.  Pod něj spadá například online autotržiště Carvago nebo digitální systém pro prodejce vozů Omnetic.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.