Někdo chodí na Pražský hrad pro státní vyznamenání ve fleecové mikině, někdo zase pronášet projevy do amerického Kongresu v zeleném svetru. Rozdíl v obou případech flagrantního porušení předepsaného dress codu je jen v symbolice. Zatímco v prvním případě jde o symbol čistého buranství, v druhém o symbol odhodlání, nezlomnosti a válečného hrdinství.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve stejném kusu oblečení veřejně vystupuje v podstatě od začátku ruské války. Po vpádu východních agresorů do své země vyměnil tmavý společenský oblek za olivově zelený svetr či mikinu značky M-TAC a hladce oholenou tvář za několikatýdenní strniště. Stal se z toho jeho „signature look“ a podle jeho dřívějšího vyjádření to tak má zůstat až do posledního dne války.

Zelenského válečný styl si na chvilku dokonce osvojil i francouzský prezident Emmanuel Macron, který se několikrát v Elysejském paláci také objevil s neupravenými vousy a v mikině. Záhy toho však zanechal, neboť rychle sklidil posměšnou kritiku, že jde o laciné kopírování.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Svou vizáž Zelenskyj nezměnil ani při svém vystoupení v americkém Kongresu, kam přijel zákonodárcům Spojených států poděkovat a požádat o další vojenskou a humanitární podporu.

Ne všem se Zelenského vystoupení líbilo. Spousta republikánských kongresmanů do sálu nepřišla, další pak projevu ukrajinského prezidenta netleskali a rozhodně se nehodlali zapojit do ovací ve stoje. Tahle část amerického politického spektra, ideologicky obalená okolo televize Fox News, si vůbec dala záležet, aby ukrajinská návštěva dostala od republikánské módní policie co proto. „Ještě nikdy nikdo nepřišel pronést projev do Kongresu ve svetru,“ rozčílil se moderátor Tucker Carlson ve svém pořadu na Fox News a přirovnal outfit Zelenského k „manažerovi striptýzového klubu“.

Není důvod brát televizní výlevy Tuckera Carlsona příliš vážně, ovšem v jednom má pravdu – svetr byl za řečnickým pultíkem opravdu poprvé. Důvod, proč si Zelenskyj vybral oblečení mimo zaběhnutý dress code, byl však dobře promyšlený tah. Podle New York Times bylo jeho oblečení živým symbolem bitvy, která měla trvat pár hodin, možná dní, ale táhne se už 10 měsíců. „Jako bývalý herec dobře rozumí síle optiky. Je to způsob propojení s vojáky v terénu, personalizuje v sobě válku, kterou ukrajinský lid vede,“ napsal americký deník.

Během Zelenského návštěvy ve Washingtonu se často objevovalo srovnání s proslovem Winstona Churchilla, který v roce 1941 přijel do Kongresu podpořit transatlantické spojenectví Velké Británie a USA. Churchill sice vystoupil v tradičním obleku, ale měl na sobě, respektive při sobě, také několik symbolických detailů. Na hlavě měl námořnickou čepici a na konci vycházkové hůlky měl připevněnou baterku, jako připomínku londýnských blackoutů.

Ale zpět k Zelenskému a jeho svetru. Kdo by si ho chtěl pořídit v originále od amerického výrobce taktického vybavení a oblečení M-TAC za běžnou cenu okolo 30 dolarů, má smůlu. Firma olivově zelené svetry a fleecové mikiny na zip, které nejvyšší představitel Ukrajiny střídavě nosí, vyprodala už na jaře a od té doby zájemcům vzkazuje, že další pošle na trh, až Ukrajina vyhraje válku. Než se tak stane, šance se občas objeví v některé z dobročinných aukcí. V dražbě, kterou v květnu v Londýně uspořádalo ukrajinské velvyslanectví, se prezidentská fleecka vydražila za 111 tisíc dolarů (2,5 milionu korun).

M-TAC vojenské oblečení samozřejmě dál vyrábí, a to přímo na Ukrajině, ovšem podle webu Business Insider je dodává výhradně tamní armádě.

„Zájem z celého světa je enormní, ale teď nemůžeme z pochopitelných důvodů toto zboží naskladnit k volnému prodeji. Snad se brzy dočkáme, po dni vítězství,“ uvedl Taras Rudnytskyj, provozní manažer M-TAC. „Zelenskyj je jako rocková hvězda. Snad každý by chtěl mít kus oblečení jako on,“ dodal.

Podobně to vidí i obyčejní Ukrajinci. Například Světlana Hrippová, která od začátku války bydlí s osmiletou dcerou v bytě mých rodičů, mi vysvětlila, proč se ze zeleného svetru stal na Ukrajině takový kult.

„Lidé ho vnímají jako způsob, jak se jim chce Zelenskyj přiblížit,“ líčí Světlana, která stejně jako prezident pochází z města Krivoj Rog. V průmyslovém centru Dněpropetrovské oblasti, které svým nedobrovolným výletem u nás proslavil Andrej Babiš junior, stále údajně bydlí Zelenského rodiče.

Podpora prezidenta v ukrajinské společnosti vyletěla po únorové invazi nad 90 procent a od té doby se u této hranice stabilně drží. „Když začala válka, Američané mu nabídli, že ho odvezou ze země, ale odmítl to. To mluví za vše,“ říká Světlana a potvrzuje, že do bývalého herce vkládali Ukrajinci velké naděje ještě před ruským vpádem. „Všichni ho milovali. Můj manžel mi dokonce řekl, že pokud ho nebudu volit, podá žádost o rozvod,“ směje se.

Zároveň je ale jasné, že Zelenskyj – ať už ve svetru, nebo bez něj – není pro Ukrajinu spasitelem. „Když se stal prezidentem, všichni očekávali velké změny k lepšímu, ale v tak krátké době nelze naši zemi dostat na evropskou úroveň. Zvlášť ne po předchozích vládách. Všude máme korupci, málo se vybere na daních, šedá ekonomika je v každém koutě naší společnosti. Tohle napravit, to není úkol pro jednoho Zelenského,“ říká Světlana.