Česko končí s více než dvouletým váháním a využije nabídku půjčit si stovky miliard korun na projekty, jež by zásadně snížily nutnost odebírat zemní plyn z Ruska. Jde o úvěr od Evropské komise, který je mnohem výhodnější, než kdyby si vláda šla pro peníze na finanční trhy sama. „Chceme to skutečně využít na snížení energetické závislosti na Rusku, na transformaci naší energetiky. To jsou přesně ty peníze, u nichž je správné, že si je stát půjčí, když je to možné za takto výhodných podmínek,“ řekl HN premiér Petr Fiala (ODS).
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekČesko může požádat o úvěr v eurech, v přepočtu až zhruba za 350 miliard korun. Fiala nechtěl komentovat, o jakou část z těchto peněz si kabinet opravdu řekne. Podle zdroje HN nejspíš půjde přibližně o 150 miliard korun.
Na půjčku má nárok každý stát Evropské unie. Na takové možnosti se dohodly všechny země EU v červenci 2020. Peníze jdou z takzvaného fondu obnovy, který státy založily v zájmu co nejrychlejšího zotavení se z krize, již vyvolala pandemie covidu-19.
Po ruské agresi proti Ukrajině platí, že zhruba dvě třetiny půjček by země měla použít na snížení energetické závislosti na Rusku. V případě Česka by šlo o budování nových plynovodů, o investice do úspor energie v domech i podnicích nebo do stavby solárních či větrných elektráren. Zbylá třetina peněz má jít na jiné priority, jako je podpora vědy a výzkumu nebo stavba dálnic.
Předností půjčky od Evropské komise jsou její mimořádně vstřícné podmínky, jak o tom mluví i premiér Fiala – komise si dokáže půjčit mnohem výhodněji než Česko. Na konci prosince například vydala třicetiletý dluhopis s úrokem 2,5 procenta. Česko si půjčuje téměř dvakrát dráž, a to se bavíme o jeho desetiletých dluhopisech, které jsou levnější než ty třicetileté. Přesná výše úroku, za niž by si Česko půjčilo, by byla průměrem všech emisí dluhopisů, které komise uskutečnila za předchozí pololetí.
Česko by tak na půjčce i splácení úroků ušetřilo minimálně desítky miliard korun oproti situaci, kdy by si chtělo půjčit samo. „Je to velice výhodné, není co řešit,“ říká HN Petr Zahradník, ekonom České spořitelny a člen Národní ekonomické rady vlády. „Víme, že transformaci energetiky udělat musíme,“ dodává Fiala. Výhodná navíc není jen výše úroků – půjčku by stát splácel 30 let, přičemž prvních 10 let by nemusel platit nic.
Evropská půjčka má ale i nevýhody. Jde o kurzové riziko vyplývající z možného posilování nebo oslabování české měny vůči euru. A půjčka je navíc navázaná na jasně dané podmínky – kabinet by musel komisi předložit, na které konkrétní projekty hodlá peníze využít.
O tom, jestli Česko o půjčku skutečně požádá, musí teprve rozhodnout vláda, jasno má být v příštích týdnech. Fiala však potvrzuje, že kabinet už řeší, jak peníze co nejlépe využít, aby pak se svou žádostí u komise uspěl. Vládní zmocněnec Tomáš Hruda teď od jednotlivých ministerstev shromažďuje podněty ohledně projektů, do kterých investovat.
„Pokud by Česko evropské peníze dokázalo smysluplně využít, mohlo by ho to zásadním způsobem posunout dopředu,“ zdůrazňuje Zahradník.
Podle informací HN stál o půjčku od Evropské komise už Andrej Babiš (ANO), když byl premiérem. Úředníci ministerstva financí mu ale tehdy sdělili, že Česko nemá připravený dostatek projektů, na něž by mohlo tak velkou sumu peněz použít. To však bylo ještě před omezením dodávek ruského zemního plynu do Evropy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist