Sociální kapitál vyjadřuje míru důvěry ve společnosti, její schopnost vzájemně pozitivně komunikovat a spolupracovat v co nejširším měřítku. Je esenciální podmínkou pro fungování demokracie. Kde je společenský sociální kapitál vyšší, tam je také demokracie kvalitnější, robustnější a odolnější. Což je případ zemí na západ od našich hranic, postkomunistický Východ byl dáván sociology za příklad atomizovaných společností s komunismem výrazně narušenými vztahy a důvěrou, což se do kvality místních demokracií viditelně propisovalo.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekVnímám to i osobně ve svém mikrosvětě alpského maloměsta. To, co by jeden mohl nazvat maloměšťáckou morálkou, v reálném efektu znamená toleranci, zdrženlivost, úctu a onu důvěru jednoho k druhým. I když někoho mají za blázna nebo idiota, ostych jim brání se o něm takto přímo vyjádřit – raději volí zástupné, opisné, decentní obraty nebo jen rozpačitý úsměv (na rozdíl od východoevropských dělníků, kteří si obvykle s ničím starosti nedělají a nemají problém říct o každém, „co je zač“). Jsou schopni s nimi snadněji komunikovat „jakoby nic“, protože koneckonců „jsou to Veneti jako my“. Mezi lidmi tu není moc přijímáno ostré nadávání a stěžování si. Když to zkusíte, odmlčí se, z jejich pohledu ucítíte odstup, a brzy z rozhovoru zdvořile vyklouznou. Jakýsi kodex nepsaného, ovšem jasně vnímaného ‚slušného chování‘.
Nejdřív mě to mátlo a viděl jsem v tom svým východním pohledem typicky maloměšťanské pokrytectví. Až po letech jsem začal vnímat ono jemné předivo nepsaného a zejména velký dosah pozitivních efektů, které takové chování reálně přináší.
I extremisté a blázni zde nevědomky dodržují tyto nepsané kodexy, což zmírňuje jejich extremismus a šílenství. A ostatním pak umožňuje je lépe přijímat mezi sebe. Přemosťující sociální kapitál zase umožňuje integrovat nově příchozí, ať jsou to lidé jako já, nebo lidé jiné barvy kůže, ať jsou to nové myšlenky a novoty, jako je nová technologie, zahraničněpolitický závazek či kulturní identita. Společnost to dělá flexibilnější a odolnější vůči měnícím se podmínkám.
Neviditelný kodex ‚slušného chovaní‘ vzbuzuje zmiňovanou důvěru ke všem, u nichž cítíte, že jsou s vámi na stejné vlně. Důvěra přináší automaticky respekt a toleranci. Je to mazivo společnosti, vše jde rychleji a lépe oproti situaci nedůvěry, kdy každý musí platit vícenáklady osobní i kolektivní obrany před úskoky, podvody a nejistotou, protože nikdo si nemůže být u druhého ničím jist. To je cena vysokého či nízkého sociálního kapitálu.
Pro ty, kdo volí Babiše, je stát příliš složitý. A není to jejich vina
Ruské dezinformační kampaně, ať už primárně, či sekundárně, vždy mířily zejména na sociální kohezi, onen společenský tmel, který každou komunitu drží pohromadě. Mají obrovský polarizační efekt, tj. rozdělují společnost do frakcí, které staví nesmiřitelně proti sobě – „obyčejní lidé“ versus „elity“, „zdravý selský rozum“ versus „mainstreamová média“, „venkov“ versus „pražská kavárna“ atd. Tím, že míří na zdroje sociálního kapitálu, míří na zdroje demokracie a tím na demokracii jako takovou.
To proruský svět ostatně nikdy nijak nezastíral. Od Putina po Orbána lze slyšet teze o „prohnilém liberalismu“ a výzvy k návratu k autoritářství, pro které si jen vymysleli vlastní názvy jako „liberální demokracie“, „demokracie bez přívlastků“, „lidová demokracie“ či řízená „demokracie založená na národních principech“. Západní demokratický liberalismus ideově ohrožuje autoritativní systémy. Autoritáři, pokud musí bránit základy své moci před ideovou erozí, torpedují zdroje demokratického systému, to je logické.
Postkomunistický prostor i přes své nezpochybnitelné ekonomické pokroky potřebuje posílit svůj sociální kapitál, má-li zůstat demokratický. Má-li jeho demokracie přetrvat, je třeba její „provozní náklady“ snižovat zmenšováním třecích ploch. A přesně to ona klíčová důvěra, resp. sociální kapitál jako jakési společenské mazivo, dělá. Funguje pak lépe ekonomika, společenské aktivity, veřejná diskuse, demokracie, společnost jako celek.
Volby a předvolební prezentace jsou také krásnou ukázkou toho, jak jednotliví kandidáti tento fakt vnímají a jak k němu hodlají přispět. Jako ve výkladní skříni z jejich billboardů vidíme, zda respektování onoho neviditelného a sjednocujícího kodexu „slušného chování“ míní posilovat, či naopak rozbíjet. Zda je jejich vystupování polarizující, či naopak sjednocující. O tom, že vrcholný představitel země má velký symbolický vliv na společenské klima své země, a tím i ono neviditelné společenské mazivo jeho soukolí, není totiž pochyb.
Autor je publicista žijící v severní Itálii, mluvčí Českých elfů
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist