Tuzemským soudům a právním institucím sice ještě nedorazil avizovaný dopis prezidenta Petra Pavla, aby mu doporučily kandidáty na ústavní soudce, ale ty už přesto vybírají první jména. Rychlost je namístě. Už 3. května skončí mandát třem dosavadním soudcům, dalším čtyřem pak během léta a podzimu. Všechny návrhy bude posuzovat sedmičlenná komise v čele s profesorem ústavního práva Janem Kyselou, která nejlepší kandidáty doporučí prezidentovi, aby je navrhl Senátu ke jmenování.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle prezidentovy mluvčí Markéty Řehákové nemusí návrhy pocházet jen od 24 oslovených institucí, mezi nimiž jsou soudy, ale také stavovské komory právních profesí či školy. „Pokud dostaneme i jiná relevantní doporučení, předáme je konzultačnímu panelu profesora Kysely,“ uvedla Řeháková.

HN zjistily část jmen, z nichž bude komise a poté prezident vybírat. Některá se už delší dobu skloňují, jiná jsou zcela nová. Mezi hlavními favority jsou bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, někdejší předsedkyně Soudcovské unie Daniela Zemanová či místopředseda Vrchního soudu v Praze Robert Fremr. Ale také právní filozof a profesor univerzity v Cardiffu Jiří Přibáň. Všechny čtyři navrhl dosluhující předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský Pavlovi ještě před inaugurací.

„Mluvil jsem s ním a velmi rád by se vrátil do své rodné země,“ potvrdil HN Přibáňovo jméno Rychetský. Svůj zájem přiznal HN i Přibáň, podle svých slov chce ale ještě ukončit akademický rok v zahraničí. Fremr má zase podporu Vrchního soudu v Praze. „Má Ústavnímu soudu co nabídnout, jeho morální i právní kvalifikace je nezpochybnitelná, včetně zkušeností z mezinárodní právní oblasti,“ poukázal předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl na to, že Fremr působil dříve jako místopředseda Mezinárodního trestního soudu v Haagu.

Soudcovská unie bude jméno svého nominanta probírat na jednání předsednictva příští čtvrtek. A i když prezident unie Libor Vávra nechtěl zatím nic předjímat, podle zdrojů HN je velmi pravděpodobné, že se unie za svoji bývalou šéfku Zemanovou také postaví.

Nominace od institucí by měla Kyselova komise obdržet do Velikonoc. Poté udělá předvýběr a několik kandidátů doporučí prezidentovi. Tato fáze by měla být rychlá, v řádu dní. „Pro nás je podstatné, že prvním třem soudcům končí mandát 3. května, tak aby ta doba, kdy nebude Ústavní soud kompletní, byla co nejkratší,“ řekl Kysela. Několik týdnů pak trvá, než nominace projedná Senát a jeho výbory.

A už je zřejmé, že mezi prvními navrženými bude nejméně jedna žena. Jedinou ústavní soudkyní je teď Milada Tomková, jíž končí mandát právě za šest týdnů. „Snahou pana prezidenta bude větší genderová vyváženost Ústavního soudu,“ potvrdila Řeháková. „Kdyby v první várce byly dvě ženy, bylo by to ještě lepší,“ konstatoval Rychetský.

Rychetský by navíc na Ústavním soudu rád viděl i další soudkyni Městského soudu v Praze Alenu Novotnou. Méně známá soudkyně sem nastoupila celkem nedávno z postu místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1. Rychetský ji zná z Jednoty českých právníků. „Roky sedí v jejím prezidiu a přesvědčil jsem se, že je velmi kvalifikovaná a vzdělaná,“ vysvětlil HN. Na jeho seznamu figuruje i další soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn, který zároveň přednáší na řadě univerzit.

Na Městském soudu v Praze se podle informací HN mluví také o Veronice Křesťanové. Uznávaná soudkyně, která současně učí na katedře občanského práva pražské právnické fakulty, se přednedávnem zviditelnila tím, že se „vzepřela“ Nejvyššímu soudu. I přes jeho názor, že právnické osoby nemají nárok na odškodnění za nemajetkovou újmu, takto poškozené firmě omluvu a odškodné přiznala. A to, proč se od závazného názoru odchýlila, také důkladně a přesvědčivě odůvodnila.

Svého nominanta vybírá také Nejvyšší soud. Podle zdrojů HN zevnitř soudu je horkým favoritem jeho místopředseda Roman Fiala. Kysela upozorňuje, že kandidáti by neměli pocházet jen z prostředí soudů. Kvůli pestrosti pohledu by podle něj měla třetina ústavních soudců pocházet z akademického prostředí a třetina z ostatních profesí, jako jsou advokáti či státní zástupci.

„Takže soudy nám mohou navrhnout například i advokáty či kohokoliv z okolí, o kom si myslí, že by mohl být dobrý ústavní soudce,“ dodal Kysela s tím, že je také na soudu či dané instituci, zda navrhne jednoho, nebo více kandidátů. Seznam, který z nich vznikne, by podle něj měl být podkladem pro výběr ústavních soudců i v budoucnu.

Jako o možném kandidátovi se mluví rovněž o dlouholetém poslanci ODS Marku Bendovi. Kritici ale poukazují, že nemá potřebnou desetiletou právní praxi. Bendu podporuje jeho stranický kolega a ministr spravedlnosti Pavel Blažek, podle něhož záleží na výkladu, jak do praxe započítat Bendovy roky ve sněmovně. „Typově s jeho vzděláním, sečtělostí by tam měl co říct a co chránit, tedy konzervativní hodnoty,“ uvedl Blažek pro Novinky.cz.

Kyselově komisi jako první svého kandidáta navrhla Česká advokátní komora – je jím místopředsedkyně její kontrolní rady Irena Schejbalová. Kyselu tato nominace překvapila, protože přišla ještě před odesláním výzvy. „Je to taková nevyžádaná iniciativa, všichni ostatní čekají na ty dopisy,“ řekl Kysela s tím, že chce ještě počkat na oficiální reakci. „Testovali jsme, jak by se na to okolí pana prezidenta tvářilo a jestli by ji považovali za vhodnou. Oficiální návrh to není,“ říká předseda advokátní komory Robert Němec. Schejbalová o pozici ústavní soudkyně usiluje dlouhodobě, nyní podle Němce komora čeká, zda neprojeví zájem ještě další advokáti, a pak pošle oficiální nominaci.

Po doobsazení uvolněných míst bude muset Petr Pavel vybrat i nového předsedu po odcházejícím Pavlu Rychetském. Tomu vyprší mandát počátkem srpna. Jako o jeho nástupci se už několik let mluví o Josefu Baxovi, kterého podporuje nejen Rychetský, ale také právní experti. „Pokud dostanu nabídku od pana prezidenta, budu to považovat za velkou čest a neodmítnu to,“ sdělil HN Baxa.

I sám Petr Pavel v lednu na otázku v debatě Deníku řekl, že by Baxu na předsedu navrhl. Po svém zvolení však uvedl, že bude chtít výběr kandidátů učinit transparentnější, a zřídil komisi v čele s Kyselou. Podle Rychetského ale na jeho nedávné schůzce s Pavlem obsazení postu předsedy neřešili.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.