V posledních týdnech se na sociálních sítích rozbouřila debata, zdali má aktivní správa investic vůbec nějaký význam, když jsou na světě pasivní fondy. Investor si dnes může s nízkým poplatkem koupit fond sledující americký index S&P 500 a nesázet na dražší aktivní správu. Podle Jána Hájka, jenž, nutno zdůraznit, sám řídí akciový fond, jsou taková srovnání a závěry neférové. A některé statistiky mu dávají za pravdu.
Hájek stojí v čele největšího českého retailového fondu Top Stocks a spravuje v něm pod střechou české Erste Asset Management zhruba 23 miliard korun více než 100 tisícům klientů. Jako každý podobný fond má Hájek povinnost měsíčně zveřejňovat zprávu o své činnosti. Zpravidla se portfolio manažeři omezují na pár stránek, Hájek se ale rozhodl být tentokrát obšírnější a vysvětlit klientům, proč jeho práce není zbytečná.
Nebo alespoň tak často v očích investorů vyznávajících pasivní investování práce portfolio manažerů působí. Ostatně autor těchto řádků sám investuje ryze pasivně, tedy nemá prostředky v aktivně spravovaných fondech, a už jaksi podvědomě se k aktivní správě staví spíše skepticky. Hájkův dopis ale autora donutil se nad svou skepsí zamyslet a podívat se do statistik, co nám říkají. Titulky médií totiž běžně mluví o triumfu pasivních fondů.
Článek již není odemčený!
Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.
Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.