Velký policejní zátah kvůli uplácení pražských zastupitelů má další oběť. Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu poslal na jeden rok podmíněně do vězení bývalého zástupce ředitele policie Prahy 1 Vladimíra Veselého.

Vše souvisí se snahou pražského hoteliéra Petra Bauera uplatit několik zastupitelů hlavního města, aby zabránili vydání vyhlášky, jež by omezila předzahrádky. Bauer vlastní na frekventované Královské cestě v centru metropole tři hotely a jejich předzahrádky jsou podstatným zdrojem jeho příjmů. Městský soud v Praze hoteliérovi za pokus úplatkářství před dvěma měsíci pravomocně uložil peněžitý trest ve výši 11 milionů korun. Šestašedesátiletý expolicista Veselý byl přitom v případu klíčovou postavou, a nebýt jeho, tak by Bauer policii nejspíš vyklouzl.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Hoteliér v březnu 2020 oslovil pražského zastupitele za T0P 09 Jiřího Koubka s neobvyklou prosbou: jestli by mohl zvednout ruku pro odvolání tehdejšího primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). A také se ptal, jak by šlo zabránit přijetí vyhlášky, která omezuje předzahrádky. Na lísteček současně napsal sumu milion korun a doplnil to slovy „to by mohla být odměna pro vás“. Překvapený Koubek schůzku rychle ukončil a odešel.

Vystrašený Bauer – aspoň podle obžaloby, kterou přednesl státní zástupce Pavel Prygl – vzápětí oslovil svého známého, tehdejšího zástupce ředitele policie Prahy 1 Vladimíra Veselého. A požádal jej, aby prověřil, zda Koubek pokus o úplatek nenahlásil. Veselý proto lustroval v policejních databázích, zda se někdo o Bauera zajímá. Nic ale nenašel. To opakoval v průběhu měsíce ještě několikrát – a vždy následovala SMS Bauerovi. Veselý kvůli tomu skončil před soudem s obviněním ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

„Ahoj Vláďo, stále nic?“ „Stále nic.“ „To je dobře,“ citoval jejich korespondenci v žalobě státní zástupce. Veselý se hájil tím, že šlo o nesouvisející věci. A to přesto, že Veselého odpovědi následovaly pokaždé těsně poté, co zadal Bauerovo jméno do vyhledávače.

Policie se už ale o Bauera dávno zajímala. A dokonce na něj nasadila odposlechy, jež zaznamenaly i jeho kontakty s Veselým. To, že Veselý nic nezjistil, mělo prozaický důvod: Koubek pokus o úplatek ohlásil přímo šéfovi pražské policie Tomáši Lerchovi a ten nařídil, aby byl případ zpracováván v utajení a nezadával se do databáze.

Bauer, ukolébaný opakovaným ujištěním od Veselého, že Koubek nic nenahlásil, v boji proti omezení předzahrádek pokračoval. V polovině června 2020 oslovil dalšího zastupitele za TOP 09 Radka Vondru a rovnou mu přinesl a předal úplatek ve výši 200 tisíc korun. Tuto schůzku však už monitorovala policie.

Veselého případ přitom Obvodní soud pro Prahu 1 řešil už podruhé. Soudkyně Kateřina Rybáková loni v říjnu expolicistu zprostila obžaloby. Veselý se hájil tím, že dané SMS s lustrací Bauerova jména v databázích nesouvisely – hoteliér se prý ve dnech, kdy vypukla panika v souvislosti s koronavirem, zajímal o proticovidová opatření.

Veselý tvrdil, že pokud vyhledával případy, v nichž figuruje hoteliérovo jméno, tak to bylo jen ze zvědavosti a v žádném případě výsledky nepředával Bauerovi. A pokud od něj chtěl datum narození, nebylo to k upřesnění vyhledávání, ale proto, že jej Bauer požádal o zprostředkování vstupu do ODS. S obhajobou napoprvé uspěl, podle soudkyně se žalobě souvislost SMS s lustracemi, a tedy vynášení informací, nepodařilo jednoznačně prokázat.

Po odvolání státního zástupce Prygla jí Městský soud v Praze vrátil případ k novému projednání. Napodruhé už Veselého uznala vinným. Přispělo k tomu i to, že mezitím byl sám Bauer pravomocně odsouzen.

„Z časové souvislosti mezi SMS zprávami a lustracemi má soud za prokázané, že nejprve byly lustrace prováděny s uvedením příjmení a následně s ohledem na velké množství vygenerovaných řízení požádal obžalovaný Veselý svědka Bauera o upřesnění jeho data narození a následně lustroval přímo jeho osobu,“ odůvodnila. A poukázala na to, že Veselý na Bauerovu žádost lustroval i majitele aut, jejichž SPZ mu hoteliér poslal.

Verdikt není pravomocný, jak Veselý, tak žalobce Prygl si ponechali lhůtu na odvolání. Pro Veselého, který je už třetím rokem v důchodu, je podmíněný trest jen symbolický. Protože jej policie obvinila až poté, co odešel do civilu, zůstanou mu výsluhy, jež se vzhledem k jeho postavení u policie a 43 odslouženým rokům mohou pohybovat mezi 40 a 50 tisíci korunami měsíčně. „Právní úprava neumožňuje dodatečně odebrat výsluhové příspěvky,“ potvrdil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.