Zhruba jeden a půl bilionu korun si čeští střadatelé stále nechávají na běžných účtech. A to i přesto, že tyto vklady nejsou – až na výjimky – vůbec úročeny. Lidé tak ročně přicházejí o desítky miliard. Jednou z alternativ, jak alespoň částečně čelit vysoké inflaci, jsou spořicí účty. Vícero bank na těchto produktech stále nabízí sazby přes šest procent. Některé k nim navíc přidávají i platební karty a výhodou je i to, že s penězi na nich uloženými lze ve většině případů nakládat okamžitě.

Experti se navíc shodují, že s případným převodem na jiné produkty není třeba příliš spěchat. Česká národní banka (ČNB) podle nich bude v případě dostatečného zpomalení růstu cen snižovat základní sazby pozvolna, a úroky na spořicích účtech by tak měly zůstat na podobných úrovních alespoň do konce roku. HN vám přinášejí přehled těch nejvýhodnějších na trhu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Premiantem v Česku je paradoxně slovenská Všeobecná úverová banka. Nabízí sazbu 6,15, a to bez omezení výše vkladu. Jako jediná na trhu také připisuje úroky klientům denně, u ostatních je to zpravidla na měsíční bázi. Naopak nevýhodou je povinnost sjednání si daňového domicilu na úřadě, aby mohly být klientovy výnosy zdaněny v Česku. Podle mluvčího Dominika Miši si za poslední rok do banky převedly jednotky tisíc Čechů peníze v řádech jednotek miliard korun.

Na druhém místě je s nejvyšší sazbou 6,08 procenta Trinity bank se svým produktem Spořicí účet bez limitu. Ani zde není stanovena maximální výše vkladu, která je ještě touto sazbou úročena. Ovšem konto si lze založit pouze osobně, a to navíc na vybraných pobočkách v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci, Plzni, Ostravě a Olomouci. Na svém druhém produktu nabízí úrok 5,68 procenta na vklady do 500 tisíc korun.

Pomyslné stupně vítězů doplňuje Max banka s úrokem 6,01 na jakoukoli výši vkladu. Podmínkou je založení běžného účtu (na něm se úložky také úročí, a to sazbou 4,61 procenta – tato akce ale platí jen do konce srpna, od září sazba klesne na půl procenta). Spořicí účet si lze založit online a je bez dalších podmínek.

Tři nejvýhodnější „spořáky“ na trhu tak nabízejí malé banky (VÚB je velkou bankou na Slovensku, v Česku má jen jednu pobočku a zaměřuje se primárně na firemní klientelu). Podle Borise Tomčiaka, analytika investiční společnosti Finlord, jde v případě malých bank především o snahu získat co největší klientskou bázi. „Po získání dostatečného počtu klientů pak rychle upravují sazby spořicích produktů dolů. Malé banky také někdy mívají rizikovější úvěrová portfolia, což jim umožňuje dosahovat vyšších úroků u úvěrů. A zároveň mají menší provozní náklady a nenabízí tolik služeb,“ shrnuje důvody vyššího úročení.

Velké finanční domy tak v tomto boji ztrácejí. Výjimku tvoří třeba UniCredit Bank, která na spořicím kontě nabízí sazbu šest procent ročně, a to do půl milionu. Akce ovšem platí jen pro nové klienty nebo ty, kteří si v minulosti účet už založili. Stávající, kteří by si jej chtěli nově otevřít, tak učinit nemohou. A například Česká spořitelna podmiňuje získání úrokové sazby pět procent pravidelným investováním alespoň 300 korun měsíčně do vybraných fondů banky. Výše vkladu úročená pěti procenty se pak odvíjí od bonity klienta a pohybuje se od 200 tisíc do jednoho milionu.

I přesto podle mluvčího banky Lukáše Kropíka vzrostl v květnu meziročně objem peněz na spořicích účtech o čtvrtinu, konkrétně o 36 miliard korun.

Někteří analytici se navíc domnívají, že úroky by u těchto produktů měly alespoň do konce roku zůstat na podobných úrovních. „Krátkodobě očekávám spíše udržení sazeb spořicích produktů. Dlouhodobě pak mírnou korekci směrem dolů, ale podle mě se neprojeví v jednoročním horizontu o víc než pár desetin. To bude spíše než vývojem trhu dáno obchodní politikou konkrétních bank, tedy případnou změnou priorit z růstu bilance na profit z depozit a obráceně,“ říká Marek Ditz, lídr projektu Partners Banky.

Klíčové v tomto směru budou kroky ČNB. Bankovní rada se naposledy při hlasování o nastavení korunových sazeb dohodla – těsně v poměru 4 : 3 – na jejich nezvyšování. V opačném případě by naopak ještě vzrostl tlak na komerční banky ve smyslu zvyšování úroků na depozitních produktech. Nyní se ale nic takového neočekává. „Inflace pokračovala od května v poklesu, nominální růst mezd v prvním čtvrtletí činil pro ČNB přijatelných 8,6 procenta a jádrová inflace se dostala pod 10 procent. Dá se proto očekávat, že k růstu sazeb na středečním zasedání nedojde, a vysoce pravděpodobně tak bude sedm procent maximem repo sazby,“ říká Karel Růžička, expert na finanční trhy v Trinity Bank.

Viceguvernér ČNB Jan Frait se navíc pro Bloomberg v minulém týdnu vyjádřil, že důvody pro zvýšení jsou nyní slabší než při posledním květnovém zasedání. I proto lidé s přesunem peněz ze spořicích účtů například na termínované vklady podle expertů spěchat nemusejí. „S otevíráním termínovaných vkladů bychom počkali na podzim. I tak mají ty nejvýhodnější fixaci pouze na 6 až 12 měsíců. Ještě několik měsíců budou spořicí účty výhodnější, protože do podzimu ČNB nebude sazby snižovat,“ říká Tomčiak.

Ditz z Partners pak doporučuje využít oba nástroje. „Pokud banky nabízejí lepší úročení termínovaných vkladů a klient si je jistý, že peníze do daného termínu nebude potřebovat, využil bych to. Rezervu, kterou však mohu potřebovat i dříve, bych raději držel na spořicím účtu.“

V článku jsme opravili chybnou informaci, že Maxbanka úročí vklady na běžném účtu sazbou 4,61 procenta do konce září. Správně je, že vklady na běžném účtu touto sazbou úročí do konce srpna. Za chybu se omlouváme.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze