Stáří je nemoc, kterou lze léčit. Tuto odvážnou tezi představil před třemi lety profesor genetiky na Harvardu David Sinclair. Přední odborník na výzkum dlouhověkosti je zároveň členem správní rady Americké federace pro výzkum stárnutí a tvrdí, že prodloužit věk není zase tak složité. Stačí prý střídmě jíst, občas si naordinovat půst a cvičit. A stejný vědec také doporučuje, aby lidé přijímali denně dostatečné množství látky, které se říká spermidin. O co jde?

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Spermidin má podle vědců vliv na mnoho biologických procesů včetně buněčného růstu. To by také mohl být důvod, proč pomáhá eliminovat následky stárnutí

Ve spermatu byla látka poprvé popsána v 17. století, běžně ji však člověk přijímá ze zeleniny, obilných klíčků, ryb, hub, zrajících sýrů, zejména těch s modrou plísní. Jeho účinky vyzdvihují hlavně fandové mladého ječmene nebo chlorelly (sladkovodní řasy).

Kde je nejvíce spermidinu

Tato přírodní látka se vyskytuje v mnoha potravinách, nejlepším zdrojem je sladkovodní řasa chlorella. Další zelenou potravinou, v níž je spermidin, je sinice spirulina či mladý ječmen. Spermidin obsahují také obilné klíčky, amarant a zelenina, zejména brokolice a květák, dále houby (hlavně šiitake), čerstvý zelený pepř, durian či sójové boby. Nachází se také v sýrech s modrou plísní a rybách.

V posledních letech se ale spermidin prodává především v potravinových doplňcích, které obvykle pocházejí z pšeničných klíčků. Slibuje zpomalit stárnutí, zlepšit mozkové funkce, případně i pomoci s plodností, či dokonce s kvalitou vlasů.

Má vliv také na apoptózu, což znamená, že reguluje buněčný cyklus a pomáhá udržovat rovnováhu mezi buněčnou smrtí a buněčným růstem. Navíc působí jako antioxidant, který chrání buňky před oxidativním stresem. Spermidin je důležitý i pro normální fungování imunitního systému a má protizánětlivé účinky. Je to látka, jež pozitivně působí na zdraví včetně ochrany před nádorovým onemocněním. Ovlivňuje také mozkové funkce, tedy myšlení a paměť.

Někteří odborníci nicméně upozorňují, že stále není dostatek informací, aby mohli stanovit, jaká je optimální koncentrace spermidinu u lidí a jak zajistit, aby s věkem jeho hladina neklesala.

„Tyto doplňky stravy jsou vhodné pro zvýšení výživové hodnoty našeho jídelníčku, jsou zdraví prospěšné. Protože se ale jedná o doplňky stravy, nelze jim připisovat žádné léčebné účinky, nemohou se používat k léčbě ani prevenci onemocnění. Chybí u nich klinické studie, které by tyto účinky vědecky dokázaly,“ vysvětluje farmaceutka Ivana Lánová, odborná garantka lékáren Benu.

A její slova potvrzuje i Jiří Pantůček, který se přírodním doplňkům stravy věnuje. „Většina studií o spermidinu byla provedena na laboratorních modelech a zatím neexistují přesvědčivé důkazy o jeho přínosech pro člověka. Podle mých zkušeností ale posiluje krevní cévy a stabilizuje krevní tlak. Některé výzkumy naznačily, že má látka významný vliv i na procesy stárnutí, například zpomalení degenerace buněk a ochranu před oxidativním stresem,“ říká majitel firmy Green idea Pantůček.

Navzdory tomu zájem o „zázračnou“ kapsli v posledních letech roste a to se projevuje i na českém trhu, kde je k dispozici hned několik produktů, jež slibují zvyšování  množství spermidinu v těle. Odborné studie potvrzují, že u lidí hladina spermidinu klesá s věkem. Podle nich pak může správná hladina spermidinu snížit celkovou úmrtnost spojenou s kardiovaskulárními chorobami a rakovinou.

Vliv spermidinu na dlouhověkost zaujal i zakladatelku české firmy Profimed Alexandru Kala, která tento doplněk stravy nově také uvádí na trh. Léta sleduje právě Sinclairovy výstupy, ten doporučuje pro delší život každodenní příjem 1 mg spermidinu. „Působí proti stárnutí a je nezbytný pro fungování buněk a jejich autofagii, tedy recyklaci odpadu v buňkách. Díky tomu příznivě ovlivňuje kardiovaskulární onemocnění, kognitivní funkce mozku, imunitní systém, únavu a další funkce,“ říká Kala.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist