Boj českého fondu soukromého kapitálu J&T MS 1 SICAV o záchranu investice za více než půl miliardy korun do společnosti Venator se stal opět o něco trpčím. Ve čtvrtek ráno texaský soudce David Jones schválil restrukturalizační plán, který počítá s tím, že stávající akcionáři dostanou za jednu akcii jeden cent, což je 21 haléřů. Průměrná nákupní cena konkrétně J&T přitom byla 1,55 dolaru. Zmíněný plán se ale týká i drobných českých a slovenských akcionářů, kteří dohromady drží miliony kusů cenných papírů. Investoři se proto pokusili situaci zvrátit při hlasování na páteční valné hromadě. Čeká se na zveřejnění výsledků.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Začátek soudního slyšení vypadal pro české a slovenské akcionáře poměrně nadějně. Soudce Jones už na začátku upozornil, že rozhodně neschválí část plánu, která zakazovala v pátek pod pohrůžkou sankcí akcionářům hlasovat proti restrukturalizačnímu plánu. Plán počítá v podstatě s tím, že hodnota jedné současné akcie bude 0,01 dolaru. Běžně by žádný akcionář pro něco takového nehlasoval, neboť by tím poškodil sám sebe. Než se Venator v květnu uchýlil do ochrany před věřiteli, stála akcie 0,27 dolaru.

Podle českého aktivistického investora Tomáše Hájka, jenž zastupuje řadu drobných investorů, nicméně velcí akcionáři Hunstman a SK Capital chtějí takto hlasovat, neboť mají slíbené vyšší kompenzace v podobě nových akcií. Na ně by si měl sáhnout taktéž management. Hájek takovou dohodu mezi zmíněnými akcionáři a vedením firmy označuje za komplot. „Navíc si vezměte, že vedení firmy uvádí, že Venator za poradenské a právní služby v souvislosti s restrukturalizačním plánem vydal 81 milionů dolarů,“ říká Hájek.  Nelze určit, za kolik nakupovali akcie firmy drobní investoři, nicméně celkový objem peněz českých investorů ve Venatoru včetně J&T pravděpodobně nepřesahuje částku 50 milionů dolarů.

„Bohužel soudce restrukturalizační plán schválil, což činí naše akcie bezcennými. Do boje jsme investovali hodně, ale bohužel jsme prohráli,“ napsal v komunitní skupině investorů do Venatoru Martin Seyček, jenž fond J&T MS 1 vede. Nicméně jak již bylo zmíněno, soudce nesouhlasil s tím, že by měli mít akcionáři zákaz hlasovat na valné hromadě proti restrukturalizačnímu plánu. „Stále je teoretická možnost zablokovat zrušení našich stávajících akcií a vydání nových kusů tím, že Venator nezíská 75 procent hlasů pro svůj návrh na valné hromadě tento pátek,“ dodal Seyček. Z dokumentů o posledním hlasování vyplývá, že k zablokování v podstatě stačí, když se k hlasování aktivně přidají držitelé 1,5 milionu akcií.

Seyček a Hájek proto vyzvali drobné akcionáře, že pokud nesouhlasí s plánem, nechť využijí svého práva hlasovat. Poskytli jim zároveň návod, jak něco takového technicky provést. Vše ale komplikuje fakt, že někteří brokeři neumí hlasování zprostředkovat a také není snadné splnit všechny formální podmínky pro hlasování. Nelze proto odhadovat, jak vše dopadne. Pokud se českým investorům povede shodit restrukturalizační plán, není jisté, co se bude dít dál, neboť se na tom neshodnou ani právníci. Pokud ke schválení dojde, akcie se investorům de facto znehodnotí. Nicméně následně budou mít akcionáři stále ještě možnost podat akcionářskou žalobu v případě, že se cítí poškozeni jednáním firmy.

Texaský soudce se kromě zmíněného zákazu hlasování s plánem jinak ztotožnil. Pochválil znalce za Venator za profesionální práci, přístup a valuaci, které rozumí a je validní. Naopak strhal znalce za J&T s tím, že jeho valuace je spíše „snahou dopočítat se nějakého čísla, aby to dobře vyšlo“.  Podle znalce najatého Venatorem je hodnota firmy 600 až 800 milionů dolarů. Valuace experta J&T byla v rozmezí 1,3 až 1,5 miliardy dolarů. 

Právě k hodnotě majetku se upíral investor Michal Šnobr, jenž s J&T zmiňovaný fond spoluzaložil. Držel se myšlenky, že není možné, aby akcionáři odešli s prázdnou, když má firma vyšší majetek než dluhy. Když se pak ale soudce ptal právníků J&T, na základě jakého oddílu či paragrafu úpadkového zákona má případně plán zamítnout, nedočkal se odpovědi.

Venator vyrábí titanovou bělobu. Ta se používá jako pigment, který zajišťuje bělost a neprůhlednost nátěrových hmot či se využívá při výrobě autoskel a skel pro sluneční brýle, protože výborně odpuzuje vodu. Přidává se do zubních past, léků či do opalovacích krémů, kde působí jako pigment i jako UV filtr. Do potíží se Venator dostal kvůli poklesu poptávky, což je dáno cykličností byznysu. Trpěl také vysokými cenami energií a podle Seyčka, Hájka i Šnobra nekompetentním vedením. Management firmy takové nařčení odmítl a v lednu uvedl, že firma přijala program snižování nákladů včetně plánu odprodeje svých aktivit v byznysu s oxidy železa. Není také prý pravda, že by se choval liknavě.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze