Nejnovější nabídky Pražské energetiky (PRE) a společnosti Tedom mohou před začátkem topné sezony opět rozhýbat trh s energiemi. Ten už letos na jaře jednou nakoply ceníky na elektřinu a plyn od trojky na trhu – společnosti E.ON. Ostatní obchodníci na ně museli reagovat, a ceny se tak u nových produktů rychle dostaly pod původně stanovený vládní strop. Ten byl u faktur za elektřinu stanoven na pět tisíc korun bez DPH za megawatthodinu, u plynu na 2500 korun.
HN se zeptaly dvou expertů – Jiřího Gavora z poradenské společnosti ENA a Tomáše Vrňáka ze srovnávače Ušetřeno.cz –, jaký přístup mají zákazníci zvolit při hledání nového dodavatele či vyjednání lepších podmínek u těch stávajících.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekCo byste nyní doporučil lidem, kterým končí fixace? Jaké tarify by měli zvolit?
Gavor: Oficiální statistika počtu lidí s fixacemi neexistuje, ale řádově jde o vyšší statisíce odběratelů. Lidé, kteří už fixovali a končí jim smlouva, jsou většinou konzervativně naladění zákazníci preferující stabilitu. Stávající dodavatel je nepochybně osloví s novou nabídkou na další období. A pokud bude nová cena citelně pod vládním stropem, tak proč nepokračovat. Nicméně hodně odběratelů preferuje svobodu volby a smlouvu na dobu neurčitou. I pro ně už je na trhu dost nabídek s dobrou cenou pod stropem. Mají ale nejvyšší čas zkontrolovat si cenu a případně se porozhlédnout po trhu, protože výpovědní doba je standardně tři měsíce. Bylo by škoda zůstat na vysokých cenách v zimních měsících, kdy začne spotřeba hodně růst. Asi nejohroženější skupinou zákazníků jsou lidé, kteří v závěru loňského roku podepsali dlouhodobou fixaci s cenami vysoko nad současným cenovým stropem. Seriózní dodavatelé se ale tuto situaci pokusí vyřešit novou nabídkou.
Vrňák: Drtivá většina smluv na dobu určitou má automatické prodloužení. Ne vždy jsou pak následné podmínky stejně výhodné jako při sjednání. Zákazník se může dostat do jiné produktové řady, kde ceny bývají výrazně vyšší. Každý spotřebitel by si měl ve vlastním zájmu ověřit, co se stane s jeho smlouvou. Zdali se prodlouží, na jakou dobu a za jakých cenových podmínek. Pokud chce spotřebitel atraktivní cenu, tak nyní vychází nejlépe produkty s jednoměsíční fixací. Jsou tam ale rizika spojená s cenovými výkyvy, jež se těžko předvídají. Kdo chce mít naopak jistotu, ať zvolí fixaci ceny na 12 nebo 24 měsíců.
Jak hodnotíte nabídky dodavatelů na tři roky, kde slibují, že cena bude postupně každý rok klesat? Je to opravdu pro domácnosti výhodné?
Vrňák: Takzvané degresivní ceníky jsou novým trendem, který nastartoval ČEZ a poté se přidali další dodavatelé. Důvodem bylo, že dodavatelé aktuálně nakupují elektřinu pro roky 2025 a 2026 výrazně výhodněji než pro rok 2024. Proto se příští rok oproti nynějším cenám očekává zdražení, a to o více než 50 procent. V prvním roce tak zákazníci zaplatí více, než mohou získat při roční a dvouleté fixaci. Šetří tak fakticky až druhý nebo třetí rok. Pro někoho, komu výrazně klesl reálný roční příjem či narostla splátka hypotéky, to nemusí být tolik atraktivní, protože potřebuje šetřit hned. Produkty na tři roky mají obecně smysl pro zákazníky, kteří chtějí mít dlouhodobou jistotu jedné ceny a nechtějí spekulovat. Někteří dodavatelé navíc nabízejí doplňkové služby – třeba možnost využít hodinového manžela, elektrikáře nebo mají produkt, který obsahuje revizi plynového kotle. Vzhledem k ceně doplňkových služeb to může vycházet výhodně.
Gavor: Tříletá fixace s postupně klesající cenou je dobrým produktem. Odpovídá na očekávání trhu, že velkoobchodní ceny budou v dalších letech ještě nižší. Určitě je to lepší než uváznout na tři roky při současných, stále ještě dost vysokých cenách.
Jiří Gavor (69)
Jednatel poradenské společnosti ENA, která funguje od 90. let.
Od roku 2015 je i výkonným ředitelem Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE)
Absolvent jaderné fakulty pražského Českého vysokého učení technického (ČVUT).
Existuje pro domácnosti nějaká legální možnost, jak se dostat na spotový tarif, jenž je nyní levnější? Tedy pokud lidé nemají průběhový elektroměr a plynoměr, které měří spotřebu po hodinách?
Vrňák: Žádná taková možnost neexistuje. Pokud chce spotřebitel spekulovat a lákají ho spotové tarify (ceny na energetické burze – pozn. red.), může využít u vybraných dodavatelů měsíční fixace. Z dlouhodobého hlediska bych ji ale nedoporučil. Ceny na burze jsou nestabilní a mohou se prudce zvýšit ze dne na den. Příkladem může být vývoj v loňském roce. Kdo si zafixoval cenu v roce 2021, mohl získat silovou elektřinu pod 1300 korun za MWh bez DPH na dva či tři roky. Kdo zůstal na spotu, ten zažil v roce 2022 prudké turbulence, kdy se cena na spotu vyšplhala i nad 13 tisíc korun za megawatthodinu. Z tohoto důvodu stát spotové tarify pro rok 2023 výrazně omezil u domácností, jež většinou průběhové elektroměry nemají. Klientům obecně nedoporučujeme spekulovat, protože nikdo nedokáže spolehlivě říct, zda se loňský scénář alespoň v menší podobě nezopakuje. Loni jsme řešili i případy, kdy zákazníkům, kteří nefixovali a zůstali na spotových tarifech, narostla roční fakturace i o více než sto tisíc korun, což byl případ vysokých spotřeb při vytápění elektřinou či plynem.
Na jak dlouho fixovat a kdo má nejlepší ceny? Srovnali jsme elektřinu i plyn
Gavor: Spotové ceny jsou v roce 2023 velmi výhodné, a tak není divu, že někteří dodavatelé přišli s produktem, který se spotovým tarifům velmi blíží. Jde o měsíční fixaci, kde navíc riziko snižuje pouze měsíční výpovědní lhůta. A pro ty, kteří se obávají prudkého růstu spotových cen v nadcházející zimě, je nyní nově k dispozici produkt fixující cenu pouze na jednu topnou sezonu (nabídka firmy Tedom – pozn. red.).
Jak se díváte na strategii, kdy chtějí lidé, jimž končí fixace na podzim, spadnout záměrně k dodavateli poslední instance – DPI? Přečkají s ním tři měsíce na spotu, než skončí k poslednímu prosinci vládní stropy, a pak si vyjednají spotový tarif.
Vrňák: Tuto strategii nelze doporučit. Smlouvy na dobu určitou jsou zpravidla postaveny tak, aby se taková situace nestala. Smlouva je vždy s automatickým prodloužením, ovšem konkrétní dobu a podmínky se spotřebitel dozví ve smlouvě. Do DPI se spotřebitel dostane většinou jen tehdy, pokud dodavatel zcela ukončuje činnost na trhu. Zákazníky využívající v současné době vládní strop čeká s největší pravděpodobností automatické prodloužení smlouvy. Když k tomu připočteme konec vládního stropu na konci roku 2023, tak se může zákazník dostat do finančních problémů spojených s výrazným rozdílem mezi cenou ve smlouvě a novou cenou, která nebude „tlumena“ vládním stropem.
Gavor: Institut DPI je určen nikoliv pro spekulaci odběratele, ale pouze pro případ pádu stávajícího dodavatele.
Tomáš Vrňák (34)
Začínal jako obchodník, který radil domácnostem se změnou dodavatele.
Od roku 2016 pracuje ve srovnávači cen Ušetřeno.cz, kde vede obchodní tým. Od roku 2022 je také energetickým analytikem firmy.
Ta vedle dalších srovnávačů jako třeba Kulkulátor.cz či Rixo.cz monitoruje ceníkové nabídky energetických podniků, telefonních operátorů, bank a pojišťoven. Vydělává potom na sjednávání nových smluv.
Je podle vás nevýhodné zůstávat v produktech na dobu neurčitou?
Vrňák: Produkty na dobu neurčitou jsou u některých dodavatelů často na zastropovaných cenách. Pokud by neplatil strop, ceny by byly ještě vyšší. Dodavatelé si tímto způsobem často ředí své drahé nákupy z roku 2022 prostřednictvím zákazníků, kteří svoje účty za energie moc neřeší. Pokud jim dodavatelé ceny u těchto produktů nezmění, pak v roce 2024 mohou zaplatit ještě více. Z tohoto důvodu se vyplatí srovnávat a přejít na takové ceníky, kde lze šetřit okamžitě.
Kdy začnou energetické firmy nabízet domácnostem tarify s cenami výrazně pod vládními stropy?
Gavor: Dodavatelé nakupují pro odběratele z řad maloodběru postupně. To znamená, že každý měsíc navíc, kdy jsou na velkoobchodním trhu příznivé ceny, zvyšuje jejich možnosti předložit novou dobrou nabídku nebo vylepšit tu dosavadní. Odběratelé, jimž končí fixace na začátku dalšího topného období, se tak mohou těšit, že se jim bude dobře vybírat, jak pokračovat. Soutěž, která už nyní dobře funguje, se ještě vyostří.
Vrňák: V uplynulém roce a půl zažily ceny energií extrémní výkyvy. Nedá se jednoznačně říct, že teď ceny klesají, spíše se od dubna 2023 ustálily. Kdo chce spekulovat, může u vybraných dodavatelů využít jednoměsíční fixované produkty. V roce 2024 navíc trh čeká, že elektřina podraží. Koruna navíc vůči euru oslabuje, proto se tento produkt z dlouhodobého hlediska nedá doporučit. A také dodavatelům, kteří nabízejí fixované produkty, se ztenčuje prostor pro další zlevňování. Na ceny před energetickou krizí se už bohužel nedostaneme. O to víc si teď spotřebitelé hlídají svou spotřebu a smlouvu s dodavatelem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist