Uprostřed léta to bylo neobvyklé politické setkání. Český prezident po dlouhé době na Pražském hradě přijal hlavu jednoho z afrických států. Petr Pavel tento týden dva dny hostil prezidenta Mosambiku Filipeho Jacinta Nyusiho. Země, v níž Česko ani nemá ambasádu a co do rozlohy i ekonomické výkonnosti nepatří k hlavním hráčům na kontinentu.

K domluvení návštěvy podle diplomatických zdrojů zásadně – možná nejvíc – pomohl fakt, že mosambický prezident má k Česku osobní vazby. Mezi lety 1985 a 1990 studoval strojní inženýrství na Vojenské akademii v Brně, mluví plynně česky, dodnes na Česko rád vzpomíná a diplomaticky mu pomáhá. V roce 2016 dokonce tehdejšímu prezidentovi Miloši Zemanovi pomohl uspořádat oficiální návštěvu Portugalska, když se přimluvil u tamního prezidenta, s kterým se díky jazykové i historické vazbě obou zemí osobně zná.

Odborníci specializující se na africký kontinent současnou mosambickou návštěvu v Česku kvitují. Doufají ale, že tím to nekončí. Afriku totiž zanedbávali všichni polistopadoví čeští prezidenti i většina vlád. Že by s Pavlem mohl přijít obrat, naznačil HN jeho neformální poradce Petr Kolář.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.