Debata, která se v poslední době vede v Německu i v dalších spojeneckých zemích, připomíná někdejší diskusi o dodávkách západních tanků bojující Ukrajině. Kyjev požádá spojence o dodávku konkrétní zbraně, západní politici jako německý kancléř Olaf Scholz nebo americký prezident Joe Biden to vylučují, ale tlak veřejnosti narůstá. A Němci a Američané nakonec ustoupí a kývnou – jako se to stalo u tanků nebo i bojových letadel F-16.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Přesně to se teď odehrává kolem střel Taurus, které v Německu vyrábí mezinárodní koncern MBDA a které mají ve své výzbroji Německo, Španělsko a Jižní Korea. Naposledy odmítl jejich dodání kancléř Scholz v neděli v „letním rozhovoru“ pro stanici ZDF s tím, že je potřeba před dodávkou na Ukrajinu vyřešit například možnost omezení doletu, který je 500 kilometrů. Německý kancléř se obává, aby Ukrajinci nepoužili střely na cíle hluboko v ruském zázemí a nevyprovokovali tím Moskvu k větší válce se Západem.

Technicky vzato je kouzlo těchto střel dvojí. Mezi spojenci v NATO je možné používat tyto rakety na mnoha typech letadel. Najít tedy způsob, jak je přizpůsobit ukrajinským strojům sovětské výroby, by neměl být problém – podobně jako v případě jiných západních střel Storm Shadow nebo Scalp-EG, které už ukrajinská armáda používá. Ty se ale od Taurusu liší v další podstatné věci, která je pro Ukrajince v tuto chvíli velmi lákavá: schopnosti vybuchnout přesně tam, kde je potřeba.

Jak popsal expert Fabian Hoffmann z norské Univerzity Oslo, střely Storm Shadow, které Ukrajinci s největší pravděpodobností použili pro údery například na Čonharský most spojující Krym s jihem Ukrajiny, používají detonační systém označovaný zkratkou MAFIS. Ten je navržen tak, že pomocná hlavice prorazí první překážku a pro výbuch na té druhé, která může být tím hlavním cílem – například vnitřek bunkru – je potřeba nastavit časové zpoždění od prvního výbuchu. To se ale těžko odhaduje, a to i když je k dispozici plán cíle.

Taurus je ovšem vybaven jiným systémem, který má zkratku PIMPF. Ten, laicky řečeno, umí počítat vrstvy, kterými se probila první nálož, a zařídí výbuch na správném místě uvnitř cíle. Třeba v případě Kerčského mostu, který se Ukrajinci opět pokoušeli zasáhnout o víkendu, by Taurus prorazil a zničil vozovku a jeho hlavní nálož by vybuchla v pilíři, což by nejspíš způsobilo mnohem větší škody než všechny dosavadní ukrajinské útoky dohromady.

Systém PIMPF vyvinula bavorská firma TDW ve spolupráci s americkými společnostmi. Ty ho také montují do některých amerických zbraní, jako jsou střely JASSM, které si od USA objednalo například Polsko pro své letouny F-16. Jako jednu ze svých hlavních zbraní pro odstrašení případného ruského útoku má střely JASSM i Finsko.

Střely Taurus se přitom dají použít i na jiné cíle, typicky například hluboko umístěné bunkry. Ale v současné době, kdy ukrajinská ofenziva nenaplňuje mnohá očekávání, by střely Taurus mohly pomoci Kyjevu izolovat Krym od dodávek tím, že by zničily především dopravní infrastrukturu a logistická centra.

Německá vláda má ve svých skladech zhruba šest stovek těchto střel, z nichž je podle některých údajů až 150 připraveno k okamžitému použití. Vláda v Berlíně ovšem tvrdí, že jedná s výrobním koncernem o dodávce, která by mohla nastat až v řádu měsíců.