Jsme ve válce, sdělil spoluobčanům izraelský premiér Benjamin Netanjahu. A bude to dlouhá válka, dodal přesvědčivě.

Také palestinští radikálové z hnutí Hamás už šetří raketami, kterých teď na židovský stát odpalují mnohem méně než zkraje konfliktu. I oni tuší, že tentokrát nejde o pouhou přestřelku, která skončí po několika krušných dnech. Šokovaný, raněný Izrael se vzpamatovává ze svého 11. září a donekonečna opakuje, že Hamás z Gazy tentokrát vyrve i s kořeny.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Otázka je, jakou taktiku Izrael zvolí. Rychlé a přesně mířené útoky na jednotlivé radikály umí a praktikuje už dlouho. Ničit na dálku sklady, tunely i ubikace militantů je sice složitější, přesto možné a hlavně – pro izraelské vojáky bezpečné. Rozsáhlá pozemní operace je jiná liga: v přelidněném pásu o rozloze tří čtvrtin Prahy během ní velmi pravděpodobně zemře nejen spousta Palestinců, ale i židovských vojáků. Zbídačené Pásmo obývá téměř 2,4 milionu vyděšených, rozčilených Arabů, kteří mají kromě životů jen málo co ztratit. S nimi tu navíc čekají až dvě stovky rukojmích, Izraelců stejně jako cizinců, kteří mají být podle představ militantů vyhandlováni za vězněné islamisty. Pokud se ovšem výměny dožijí.

Pokud Hamás chová naději, že mu teď všichni muslimové planety – či alespoň z okolí – přispěchají na pomoc, bude zklamán. Chudí palestinští radikálové z nevelkého Pásma Gazy jsou pro mocné, bohaté islámské země jen postradatelnou figurkou ve staletí trvající šachové partii mezi většinovými sunnity a menšinovými šíity. Cynické? O Gazu se sunnitské státy zajímají vždy jen tehdy, jde-li na jejích nelehkých osudech demonstrovat údajnou brutalitu Izraele. Může také posloužit k mobilizaci arabské ulice, která při rutinních protestech proti židovskému státu, případně šíitské zlovůli na chvíli zapomene na domácí, zkorumpované autokraty. To je ale vše, prsty si pro gazánský Hamás pálit nebudou.

Pomoc tak může přijít jen od spojenců, ba spíše zaměstnanců šíitského Íránu. Tedy od radikálů z libanonského Hizballáhu a dalších šíitských milic, které operují i v Sýrii. Zatím se radikálové příliš nepředvedli: kromě hrstky odpálených raket a série silných prohlášení v tom alespoň prozatím nechali Hamás samotný.

Co se týče arabského Egypta, který spolu s Izraelem svírá Pásmo v blokádě, ten 12. října oznámil, že otevřel společný přechod v Rafáhu. Stále však není jasné, kdo přes něj bude moci z palestinského pásu opravdu odejít. Dosud k tomu byly potřeba dokumenty, které si dokázali opatřit jen příslušníci nejvlivnějších rodin Pásma.

V tuto chvíli panuje mezi experty shoda, že konflikt potrvá spíše měsíce než týdny. Izraelská armáda má dost techniky i odhodlání na to, aby Pásmo proměnila v trosky. Nebude mít moc práce: Gaza už teď jako zbořeniště vypadá. Hamás svým lidem vládne špatně a kromě beznaděje jim nabízí už jen perspektivu mučednické smrti. K ní jsou teď odsouzeni i ti obyvatelé Pásma, kteří budou mít v následujících týdnech pouze smůlu.

Málokdo chtěl být v Gaze dosud a takřka nikdo v ní nechce být teď. Otevřená rána Blízkého východu – ležící přímo na hranici s technologickou velmocí jménem Izrael – je příkladem neléčeného pacienta, byť s překvapivě nadějnou prognózou. Jakkoliv to může znít jako výsměch vystrašeným obyvatelům Gazy, kteří budou vystaveni zničující izraelské smršti, následující měsíce jim mohou přinést mnohem větší porci svobody.

Jistě, izraelský útok je bezpochyby uvrhne do smrtelného nebezpečí. Pokud se jim však podaří přežít, třeba v budovách spravovaných OSN nebo táborech u egyptské hranice, mají šanci na lepší vládu. Jen málokdo totiž bude horší než radikálové, kteří upřednostňují smrt nad životem a nejistý ráj nad prosperitou pozemské reality.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist