Po ruském útoku na Ukrajinu se státy Evropské unie zachovaly jako zásadní mezinárodní hráč. Sjednotily se na jasném postoji. Agresi odsoudily, uvalily na Rusko tvrdé sankce, začaly Ukrajincům dodávat peníze a zbraně. Viktor Orbán sice brblal, ale v praxi nic z toho nezastavil, byť ohledně mnohých kroků mělo Maďarsko právo veta. Byla to nevídaná podívaná – u zásadních mezinárodních krizí mají země EU notorický problém shodnout se na jednoznačném přístupu.

Jenže přišel útok palestinského Hamásu na Izrael a my jsme opět viděli starou známou Evropu – nejednoznačnost, protichůdné postoje. Ale netrvalo dlouho a společný evropský postoj je na světě. V tom zásadním je zcela správný. Jenže: státy EU nemají nástroje, jak ho prosadit. A tak budou trpět – včetně Česka! – důsledky činů jiných.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Izrael má nezpochybnitelné právo bránit se. Jeho zásah proti Hamásu je nevyhnutelný. Ale je otázkou, kam až by měl židovský stát zajít. Izrael oprávněně říká, že toto je jeho 11. září. Ale vzpomeňme si na Američany po skutečném 11. září, tedy po teroristických útocích na New York a Washington z roku 2001. Američané svými následnými kroky promrhali počáteční velkou solidaritu a podporu velké části světa, včetně Evropanů. Z invaze do Iráku se stala morální a materiální rána, která zásadně rozdělila i samotné Spojené státy.

Takže: je dobře, že země EU, stejně jako Američané, podporují Izrael, ale zdůrazňují, že by měl dodržovat mezinárodní právo. Rusy nabádáme k témuž, a teď bychom v případě Izraele mlčeli? Představte si, jak by to zamávalo s pozicí Západu na mezinárodní scéně. Indové, Brazilci nebo třeba Jihoafričané, u nichž se snažíme dělat vše možné, aby se nepřiklonili k Rusku a k Číně, by měli další důvod mluvit o západním pokrytectví.

Emocionální odpověď je jasná – útok na Izrael byl barbarský a zasluhuje tvrdou reakci, přičemž, když se kácí les, létají třísky, tedy těla Palestinců, kteří zemřou při izraelské odvetě. Politici se ale musí zasadit o strategickou, nikoliv o emocionální odpověď.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Strategickou reakcí je co možná nejvíc oslabit Hamás, ale nezajít tak daleko, aby se konflikt rozšířil. Tedy aby do něj byl vtažen Hizballáh, Írán, Sýrie… To není v zájmu Západu, ale ani Izraele. Tedy pokud někdo není tak naivní, že sní o jakémsi kataklyzmatickém zúčtování, v němž dojde k očistě celého Blízkého východu od teroristických živlů. To by tedy byl velmi nereálný nesmysl.

Evropa může pokračovat ve výzvách Izraeli, aby se nenechal zaslepit pomstou, ale vliv na činy tamní vlády fakticky nemá. Stejně tak nemá vliv ani na Palestince a jejich spojence. Podobně tomu bylo během občanské války v Sýrii. I tam země EU fakticky nezmohly nic, ale nesly důsledky tohoto strašného konfliktu v podobě masové migrace a teroristických útoků.

Teď hrozí, že se to bude opakovat. Co když se dva miliony obyvatel Gazy, hnány tvrdou izraelskou odvetou, natlačí do Egypta? Ten nebude mít žádnou motivaci starat se o ně a prostě jim umožní odplout do Evropy. A pokud zmatky zasáhnou přímo Egypt, stomilionový stát, který je permanentně na hraně vnitřního výbuchu, bude migrační tlak na Evropu vpravdě nesnesitelný.

To je jen jeden z možných scénářů. Ale nápadné je, že se, z hlediska EU, jaksi nedostává příliš mnoha dobrých. Dá se očekávat, že současná jakžtakž jednotná pozice unijních států se začne štěpit s tím, jak bude přibývat fotografií a videí mrtvých těl z Pásma Gazy. Češi nebo Němci budou chtít dát Izraeli víc času na odvetu, Španělé nebo Irové budou volat po okamžitém příměří. Nad tím vším se bude jasně rýsovat evropská bezmoc.

Lze to nějak změnit? Ne. Největší kritici této bezmoci by zároveň nikdy nepřipustili jediný možný recept, tedy aby se EU změnila fakticky ve federaci s jednotnou zahraniční a vojenskou politikou řízenou z Bruselu. Nehledě na nereálnost takové představy. Evropa prostě bude stát opodál a ponese následky. Není to ničí přímá vina. Je to důsledek faktu, že státy EU jsou v dnešním brutálním světě slabé každý sám za sebe a zároveň nelze reálně čekat, že se spojí v jednu silnou, dobře vyzbrojenou entitu s jasným a jednotným pohledem na dění na planetě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist