V Česku sociálně přituhuje. Odboráři vyhlásili na 27. listopad den protivládních protestů. Celý den mají stávkovat školy, zastavit by se měla i práce ve výrobních firmách, jednohodinovou stávku plánují odboráři ze svazu KOVO, ze kterého mimochodem vyšel současný šéfodborář Josef Středula. Další svazy se postupně připojují.

Má se vláda začít bát sociálního neklidu, který by mohl ohrozit její plány, nebo dokonce koalici jako takovou?

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Na jednu stranu je fakt, že to v Česku se stávkováním není kdovíjaké. Jedinou skutečně tvrdou politickou stávkou s celostátním dopadem byla stávka železničářů v roce 1997. Trvala pět dní a odboráři si tehdy vymohli zastavení transformace Českých drah. V jiných případech byly stávky mnohem měkčí a – zejména ty ve školství – zpravidla končily rozpačitým až komickým přetahováním, kolik škol vlastně stávkovalo a jestli to byl odborářský propadák, nebo ne. Češi zkrátka nemají, například na rozdíl od Francouzů, tvrdé stávkování v krvi.

Lze tedy předpokládat, že to i tentokrát dopadne s odborářskou stávkou podobně nemastně jako kdykoli předtím.

Na stranu druhou by se tím vláda neměla utěšovat. Je zjevné, že se nespokojenost šíří napříč společností. Mladým lékařům vadí delší přesčasy, učitelům, že nedostanou slibovaných 130 procent průměrné mzdy, dalším státním zaměstnancům, že budou mít zmrazené platy, pracovníky v privátních firmách štve, že na ně dopadne vládní šetřicí balíček, například skrze zrušení školkovného či znovuzavedení nemocenského pojištění. A všichni dohromady se bojí opětovného zvyšování cen energií.

Stabilní „blbá nálada“ české společnosti přechází kvůli prudkému růstu životních nákladů a poklesu reálných příjmů v kolektivní naštvanost.

A to by mělo vládu varovat. Z historie víme, že se tento typ naštvanosti nakonec může přelít i do politické roviny. Vzpomeňme si na duben roku 2012, kdy se na Václavském náměstí sešla dosud největší odborářská demonstrace – bylo na ní zhruba sto tisíc lidí – namířená proti reformám vlády Petra Nečase. Rok nato Nečasova vláda neexistovala. Jistě, primárním impulzem k jejímu pádu byl legendární policejní zásah na Úřadu vlády, který později poněkud vyšuměl. Ale to byl spíše spouštěč procesu, na který bylo zaděláno už předtím.

Vláda Petra Fialy má proti vládě Nečasově tu výhodu, že se těší solidní většině 108 hlasů ve sněmovně. Ale pokud bude dále ignorovat nespokojenost, která se podle průzkumů šíří už i mezi jejími vlastními voliči a která se začíná materializovat v protestech celých profesních skupin, nemůže to s ní dopadnout u dalších sněmovních voleb dobře. A to ani pokud proběhnou v řádném termínu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist