Pokud se nestane něco naprosto nečekaného, něco, co zasáhne do české politiky zvenčí, současné vládní strany příští velké volby prohrají, tvrdí šéf agentury Median Přemysl Čech. Ve společnosti se navíc začíná objevovat poptávka po nové demokratické formaci. V rozhovoru Čech mimo jiné vysvětluje, co o tomto trendu svědčí.  

Děje se v této chvíli v české společnosti, pokud jde o vývoj politických preferencí, něco zlomového?

Vysloveně zlomového ne, ale velmi zajímavého ano. Na veřejné scéně stále dominují dva hlavní směry. Jeden je reprezentovaný vládní pětikoalicí a druhý parlamentní opozicí, tedy ANO a SPD. Jenže se tady objevuje třetí tábor – tvoří jej nezanedbatelná část populace, která není spokojená ani s jedním z těchto dvou proudů. A podstatnou část z něj tvoří někteří voliči pětikoalice z roku 2021.

Tito voliči dali pětikoalici mandát nejen proto, aby zabránili pokračování vlády Andreje Babiše. Ale i proto, že očekávali, že dojde k zásadním změnám, pokud jde o reformy a modernizaci Česka. A tyto změny v jejich očích buď nepřicházejí vůbec, nebo jen pomalu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Znamená to, že pětikoalici hrozí, že nezanedbatelná část jejích voličů přejde do tábora Andreje Babiše?

To spíše ne. Jsme často dotazováni, jestli dochází k přesunu voličů pětikoalice k hnutí ANO, ale data nic takového ve větší míře nenaznačují. Analyzovali jsme například rozsáhlý soubor čtyř tisíc respondentů a z těch, kteří v rámci tohoto souboru volili pětikoalici, pouze několik jedinců řeklo, že jsou nyní rozhodnuti volit ANO. Nespokojení pětikoaliční voliči spíše tápají a hledají, koho budou volit příště, když jimi zvolené strany nenaplňují jejich představy.

Je to nějak výrazně už teď vidět na datech?

Ano. Když jsme dělali poslední analýzu volebního chování, zjistili jsme, že najednou došlo k silnějšímu poklesu celkové ochoty jít k volbám. Snížila se o 10 procentních bodů. A ona neochota je sycená právě z řad voličů Spolu a PirSTAN z roku 2021. Naše hypotéza zní, že tito voliči jsou zklamaní a nevědí, koho volit. V žádném případě nechtějí volit ANO ani SPD, takže říkají, že spíše nepůjdou volit vůbec.

Kolik takových lidí je?

Přibližně desetina voličů koalice Spolu z roku 2021 letos v září uvádí, že by k volbám nešla. Ale je tu ještě jedna podstatná věc: mezi voliči této koalice je velká část těch, kteří nyní nejsou rozhodnuti, koho volit. Jde přibližně o šestinu až pětinu bývalých voličů Spolu. V případě voličů koalice Pirátů a STAN z voleb 2021 teď váhá přibližně desetina. Jde tedy pravděpodobně o lidi, kteří k volbám sice půjdou, ale nemají jasného favorita. Proto lze formulovat hypotézu, že by uvítali novou politickou stranu.

Co by od ní vlastně takoví lidé chtěli?

Dá se to ukázat na volbě prezidenta Petra Pavla, který přišel z oblasti mimo okruh současných politiků. Chtějí nějakou novou tvář nebo nový směr, který by společnost vyvedl z neproduktivních potyček, jejichž dokonalou ukázkou jsou například dokola opakovaná hlasování o nedůvěře vládě, u nichž je dopředu jasné, jak dopadnou. Tím neříkám, že poptávají nějakou „hradní stranu“. Chtějí ale něco nového, o čem by měli pocit, že to vytáhne zemi ze stagnace a posune naši společnost kupředu.

Nedošlo by založením nové strany pouze ke vzniku další pětiprocentní formace, kterých už máme v demokratické části spektra až až? Vlastně že by to byla taková nová verze TOP 09?

Ne nutně. Byli jsme svědky pokusu, jejž udělal Mikuláš Minář z Milionu chvilek pro demokracii. Bylo to špatně načasované a nepůsobilo to důvěryhodně. Záleží na tom, kteří lidé by za tím subjektem stáli. Pokud by byli důvěryhodní, kompetentní, tak by se na jejich stranu mohli přidat i ti voliči, kteří nyní volí hnutí ANO z pocitu, že „staré“ partaje nic nezmění.

Přemysl Čech (64)

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu a po studiích pracoval v Sociologickém ústavu.

Po revoluci spoluzakládal společnost STEM, pomáhal vybudovat i agenturu AISA, dnes Kantar TNS.

Od roku 1993 vede výzkumnou agenturu Median.

Ta si od Prahy pronajala více než 300 hektarů zemědělské půdy pro ekologické zemědělství.

Vy tady nějakou osobnost či skupinu lidí vidíte?

Existovala možnost, že by něco podobného mohla dát dohromady Danuše Nerudová, která se skrze prezidentskou kandidaturu stala široce známou osobností. I ona sama naznačovala, že by se mohla stát hlavou nové formace. Nedošlo k tomu, vydala se jinou cestou, kandiduje za STAN v eurovolbách.

Jinak upřímně řečeno nikoho nevidím, což ale neznamená, že nikdo takový není. V Česku máme problém, že je tady sice mnoho schopných lidí, jenže nechtějí jít do politiky a nést kůži na trh. Je to způsobené i tím, že dosavadní politické strany jsou obtížně propustné, existují v nich prastaré vazby, a nové lidi tím pádem blokují. Takže „novinka“ by mohla schopné lidi přitáhnout.

Na opačné straně politického spektra se to už zkoušelo a moc se neprokázalo, že by byla poptávka po něčem novém. Třeba hnutí PRO Jindřicha Rajchla díru do české politiky neudělalo. Populisticko-extremistickou část voličstva stále obsluhuje hnutí ANO a SPD.

To je pravda. Je to tím, že prostor v této části společnosti je obsazený. Takto orientovaní lidé, kteří chtějí volit, příliš nelavírují a jsou spokojeni s tím, co jim buď Babiš, nebo Okamura nabízí. Jindřich Rajchl to zkusil s ještě vyhraněnější rétorikou a ukázalo se, že na to česká populace není příliš zvědavá. Netíhne k totálním extrémům.

Navíc hlavně hnutí ANO umí dokonale a soustavně produkovat kreativní marketing na všech platformách a disponuje řadou lidí, kteří jsou už politicky zavedení, veřejnost je zná. Má tím pádem logicky větší šanci oslovit voliče než někdo, kdo dokáže maximálně svolat pár tematických demonstrací nespokojenců, ale jinak za ním nic moc vidět není, nemá lidi a nebudí dojem, že by dokázal někoho vážně zastupovat.

Je hnutí ANO v tuto chvíli už na svém maximu? Nebo může ještě dojít k tomu, že se vyškrábe, dejme tomu, na 40 procent a bude nakonec hrát v české politice tak dominantní roli jako třeba Fidesz v Maďarsku?

ANO je podle mě spíše už na svém maximu. Aby šlo ještě výš, muselo by dojít k nějakému zásadnímu zlomu ve veřejném životě. Andrej Babiš se opakovaně pokusil vyvinout maximální finanční i marketingové úsilí, aby dosáhl dominance, a nikdy se mu to nepovedlo. Nevidím důvod, proč by mu to mělo vyjít tentokrát. V naší firmě měříme u stran a hnutí jednak voličské jádro a jednak potenciál. Ten je hypotetickou hranicí, kam až se může výsledek dané strany dostat, kdyby ji volili všichni, kdo to byť jen zvažují. A u hnutí ANO se jádro s potenciálem jednou dokonce téměř překrylo. Takže vystoupat ještě výrazně výš než dnes už pravděpodobně nemůže.

Pro výsledek dalších sněmovních voleb bude důležité, jak si povedou tradiční levicové strany – sociální demokracie a KSČM. Ty kupodivu zcela nezemřely, drží se kolem tří až čtyř procent. Mohou se ještě překulit přes pět procent a zasáhnout vážně do české politiky?

Existují názory, že jednou z možností, jak oslabit hnutí ANO, by bylo vytvořit relevantní sociálně-levicovou stranu. Voliči, kteří jsou svou podstatou sociálnědemokratičtí a z různých důvodů našli azyl u měňavého hnutí ANO, by tak nalezli autentické naplnění svých představ v takovém uskupení. Pokud ale jde o ČSSD nebo KSČM v současné podobě, tak ty to spíše už nedokážou. Nejsou patrně schopny překročit svůj historický stín a oslovit mladé lidi levicové orientace.

Dá se odhadnout, jak se budou vyvíjet společenské nálady v Česku směrem k dalším volbám?

Prognózy jsou hrozně ošemetné. Je možné, že se v Evropě či ve světě stane něco, co bude mít globální dosah a i česká společnost bude vykolejena ze svého vnitřního spontánního vývoje. Ale pokud k ničemu zásadnímu v bezpečnostní nebo ekonomické oblasti nedojde a pojede se dál v současných kolejích, tak má vládní koalice silně nakročeno k tomu, aby další velké volby prohrála. Situace, například v oblasti veřejných financí, se sice může mírně vylepšit, ale není příliš důvodů, proč by měl nyní vítězící tábor reprezentovaný hnutím ANO a SPD oslabit.