Získá na podzim 2025 současná vládní koalice opět sněmovní většinu, nebo ji ztratí? To je klíčové téma veřejné debaty nejen posledních dní, kdy se volební síla vládních stran probírá v souvislosti se stávkou ve školství, protesty ve zdravotnictví a cenami energií. Co říkají data? Podpora vládní pětikoalice mírně klesá, v aktuálních průzkumech se pohybuje okolo 38 procent. Opoziční dvojice ANO a SPD má ve stejných průzkumech asi 44 procent. Pokud bude chtít současná vládní koalice aspoň 101 poslanců i po příštích volbách, musí takřka jistě obhájit svůj volební výsledek z roku 2021 a získat něco přes 43 procent hlasů. Jak často ale dokázaly vlády v historii České republiky obhájit svůj volební výsledek?
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekOdpověď je tvrdá: Nikdy. Od roku 1996 obhajovalo v Česku volební výsledek celkem sedm vlád. A ve všech případech získaly vládní strany méně než ve volbách předchozích.
První sněmovní volby od vzniku České republiky se odehrály v roce 1996. Vláda z nich vzniklá – ODS, ODA, KDU-ČSL – v nich obdržela 44,1 procenta hlasů. V těch v roce 1998 už ale jen 36,7 procenta. Ztratila přibližně 7,5 procentního bodu (za což určitě mohla i neúčast ODA ve volbách 1998, ani součet ODS s KDU-ČSL však nedosáhl svého výsledku z roku 1996).
Z voleb 1998 vzešla menšinová vláda ČSSD. Ta ztratila v nadcházejících volbách jen dva procentní body a z tohoto hlediska se jedná o nejúspěšnější vládu od vzniku České republiky. Ani ona ale tedy neobhájila svůj výsledek. Pokud budeme počítat do vlády i ODS, která s ČSSD částečně spolupracovala, přišel tento blok mezi lety 1998 a 2002 asi o pět procentních bodů.
V roce 2002 vyhrála volby ČSSD a vytvořila vládu s Unií svobody a KDU-ČSL s celkovou podporou 44,5 procenta hlasů. Za čtyři roky získaly o 4,6 procentního bodu méně a k vládě se po dvou obdobích v opozici vrátila ODS. Ta v roce 2006 obdržela i se svými koaličními partnery, které získala v Zelených a KDU-ČSL, celkem 48,9 procenta hlasů. Za čtyři roky to bylo o 22 procentních bodů míň. I pokud bychom k vládnoucím stranám přidali TOP 09, která vznikla v tomtéž období a brala voliče jak ODS, Zeleným i KDU-ČSL, stejně by tento blok ztratil proti roku 2006 asi pět procentních bodů.
Podobně velký volební propad zažila i další vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Ze 48 procent v roce 2010 sletěla jejich podpora za tři roky jen na dvacet: Jejich podpora se propadla o 28 procentních bodů.
Ve společnosti se děje něco pozoruhodného, říká šéf agentury Median. A varovat by to mělo hlavně Fialu a spol.
Následovala vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. A přestože vládla v ekonomicky dobrých časech, ani ona nedokázala obhájit svůj výsledek. V roce 2013 získala 45,9 procenta hlasů, za čtyři roky už jen 42,7 procenta.
Poslední vláda, která prozatím obhajovala svůj výsledek, byla menšinová vláda ANO a ČSSD. V roce 2017 získala 36,9 procenta hlasů, v roce 2021 jenom 31,8 procenta hlasů. Pokud bychom přidali k menšinové vládě i KSČM, která držela menšinovou koalici u moci, byl by propad ještě výraznější.
České vlády tak při obhajobě ztratily v průměru okolo deseti procentních bodů. Medián těchto ztrát je na pěti procentních bodech a nejmenší ztráta dosáhla dvou procentních bodů.
Fialova vládní pětikoalice je tak v nezáviděníhodné situaci. Aby opět získala 101 poslanců, měla by velmi pravděpodobně dosáhnout alespoň stejného výsledku jako v roce 2021. Ideálně ale většího, neboť podpora ANO a SPD je už na 44 procentech hlasů a do sněmovny mohou proniknout i aktuálně neparlamentní subjekty. Jenže jak jsme si ukázali na příkladech z české volební historie, pro podobný úspěch vládních stran u nás neexistuje precedent. Každá vláda nakonec u své obhajoby procenta ztratila.
Existuje ale přinejmenším jeden argument, který může současné vládě pomoci. Žijeme v době velké politické polarizace. Jak v Česku, tak dalších okolních státech. V důsledku to znamená, že společnosti jsou rozdělené na dva tábory (někdy stejně velké, někdy různě) a mezi těmito tábory voliči nijak výrazně nepřeskakují. Je to i vidět na preferencích současných vládních stran. Přestože je nyní vláda velmi nepopulární (důvěřuje jí jen asi pětina Čechů), voličská podpora stran pětikoalice spadla od voleb asi jen o pět procentních bodů. Její voliči z roku 2021 prostě nemají alternativu a u svých stran tak zůstávají. Jen zlomek z nich přechází do druhého tábora. Další část z nich pak deklaruje, že nechce volit nikoho. Díky tomuto „zabetonování“ tak nemůžeme čekat, že by byl výsledek pro pětikoalici v roce 2025 nějak výrazně jiný než v roce 2021. Skoro můžeme vyloučit propady z let 2010 a 2013, kdy vlády poztrácely i 20 procentních bodů.
Na druhou stranu, polarizace nezaručuje, že vládní koalice své pozice obhájí. Spíš jen to, že neztratí výrazně. Nejpravděpodobnějším scénářem je tak její porážka a odchod do opozice.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist