Zbrojní průmysl přitáhl pozornost českého investora Jakuba Havrlanta. Zakladatel a spolumajitel investiční skupiny Rockaway Capital, jež se zaměřuje na digitální ekonomiku a technologické investice, vstupuje do špičkové české firmy v oblasti elektronického boje.

Akvizici prostějovské společnosti URC Systems, která těží ze zakázek spojených s modernizací české armády, provádí Havrlant přes v dubnu 2022 založenou schránku Piombino Group. Transakci nyní ve zkráceném řízení posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Za finanční rok končící červnem 2023 měla URC System obrat 732 milionů korun a čistý zisk 159 milionů. Už letos se ale obrat společnosti může dostat k jedné miliardě korun.

Havrlant zisk výlučné kontroly nad URC Systems potvrdil. „Primárním cílem investice je podpořit digitální inovaci společnosti a přispět k upevnění její pozice lídra ve svém segmentu,“ uvedl v tiskovém vyjádření. Investice je podle něj zajímavá v tom, že URC Systems „přímo reagují na dynamický vývoj obranného bezpečnostního průmyslu“.

Hlavním produktem firmy je takzvaný modulární rušič, který dokáže ochránit vojáky proti rádiově odpalovaným nástražným výbušným systémům. Zařízení bylo součástí výbavy všech vozidel při působení českých vojáků v Afghánistánu. Obranu ale poskytuje i proti dronům, jejichž význam v posledních dvou letech podtrhla válka na Ukrajině.

Rušič od URC Systems je proto součástí výzbroje každého bojového vozidla české armády – od kolových transportérů Pandur přes obrněnce Titus po lehká obrněná vozidla Iveco. Bude je mít také 246 švédských bojových vozidel pěchoty CV-90, která do výzbroje armády teprve přijdou.

Firma, jejímiž světovými konkurenty jsou americký L3 Harris, francouzský Thales nebo německý Rohde & Schwarz, dodává buď přímo resortům obrany a vnitra. Nebo dělá subdodávky pro integrátory jako třeba státní podnik Vojenský technický ústav (VTÚ), který pro armádu zajišťoval osm rušičů Starkom, které od loňska používá 532. prapor elektronického boje.

Přesto, že nyní většina tržeb připadá na Česko, je společnost URC Systems dlouhodobě úspěšná také v zahraničí. Velký význam má pro ni třeba Polsko.

URC Systems nevyrábí jen hardware. Je technologickou firmou, která má vlastní software a významně investuje do výzkumu a vývoje. Většina z jejích 130 zaměstnanců jsou vysokoškoláci a významná část má také bezpečnostní prověrky od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), což je velká konkurenční výhoda. Stejně jako oprávnění k tomu, aby pracovala s tajnými informacemi v rámci NATO.

Prostějovskou firmu založenou v roce 1998 vlastní trojice, jež se v tuzemském zbrojním byznysu dlouhodobě pohybuje. Většinovým akcionářem je s 51 procenty Robert Prokop, třetinu má bývalý voják Milan Janíček, který dlouhá léta působil ve Vojenském technickém ústavu a patří k předním českým odborníkům v oblasti elektronického boje. Nejmenším podílníkem je se 16 procenty Vladimír Vošický (nejde o bývalého kontroverzního šéfa dealerské sítě Hyundai v Česku).

Prokop s Janíčkem v roce 2016 navíc společně založili firmu JIRS Institute, která není součástí transakce.

Havrlantem v roce 2013 založená Rockaway Capital je nejznámější z prodeje přední české e-commerce společnosti Mall Group polské společnosti Allegro (spolu s předními finančními skupinami PPF a EC Investments Daniela Křetínského). Rockaway patří rovněž rozvážková služba Košík, cestovní agentura Invia či nakladatelství Euromedia. Rockaway investuje také do start-upů, třeba do jednoho ze tří tuzemských jednorožců Productboard.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze