Zatímco světové akcie i dluhopisy v minulém roce přinesly investorům slušné výnosy, sázka na luxus jim nevyšla. V průměru tyto alternativní investice podle ukazatele Knight Frank Luxury Investment Index ztratily jedno procento.

„Pokles odráží změnu zájmu investorů o konkrétní typy aktiv. Nejvíce poklesla hodnota whisky, a to o devět procent, klasická auta propadla o šest procent,“ komentuje vývoj Zdenka Klapalová, jednatelka české pobočky poradenské firmy Knight Frank. Nedařilo se však ani luxusním kabelkám a nábytku, které ztratily šest procent a čtyři procenta ze své hodnoty.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Výjimky na trhu

Investice do luxusu zažily propad poprvé od roku 2019, přičemž jde o druhou ztrátu od roku 2013, kdy společnost Knight Frank začala index sestavovat. K poklesu došlo i přesto, že aukční domy zaznamenaly celou řadu cenových rekordů.

Například historicky nejvyšší sumy 51,7 milionu dolarů (zhruba 1,2 miliardy korun) dosáhlo Ferrari 250 GTO, za 43,8 milionu dolarů (okolo jedné miliardy korun) se vydražil modrý diamant Bleu Royal o váze 17,61 karátu zasazený do prstenu a částku 17,5 milionu dolarů (413 milionů korun) zaplatil kupující za nejdražší meč světa indického sultána Tipú z 18. století. 

Za rekordních 2,7 milionu dolarů (přes 63 milionů korun) se prodala láhev skotské whisky Macallan, která zrála šedesát let v sudech po sherry. Etiketa na láhvi je od italského umělce Valeriho Adamiho.

Propad alternativních investic byl ovšem způsoben řadou faktorů. „Ochlazení zájmu u alternativních investic lze do jisté míry přisuzovat nadprůměrnému výkonu akciových trhů, kam se investoři uchylovali přednostně,“ říká ředitel Portu Gallery Martin Jaroš a dodává: „Alternativní investice mají ve skutečnosti sice mnohdy menší výkonnost než tradiční akciová portfolia, ale naopak se mohou lépe chovat v krizových časech, kdy si svou hodnotu podrží, nebo ji dokonce zvýší.“

Podobně se vyjadřují i další experti. „Alternativním investicím se daří, když jde nahoru inflace. V minulém roce ale klesala, a investoři se proto přesunovali z těchto investic do akcií a dluhopisů,“ uvádí portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Svou roli podle něj sehrálo i ochlazení čínské ekonomiky. Skutečností je, že v roce 2022, kdy byly obavy z inflace nejvyšší, vyskočila cena alternativních investic v průměru o šestnáct procent. To je nejvíce od vzniku zmíněného indexu.

Trh luxusních investic stáhl loni dolů především zmíněný propad cen špičkové whisky a automobilových veteránů. Právě whisky zažila v minulé dekádě neskutečnou jízdu, když stále vede žebříček luxusních investic se zhodnocením za deset let ve výši 280 procent. Za dekádu pak luxusní auta zdražila o více než osmdesát procent, když v roce 2022 jejich ceny vyskočily o čtvrtinu. „Největší poklesy jsou u předmětů, které dlouhodobě rostly, takže pokles indexu vnímám jako ozdravnou korekci,“ doplňuje Jaroš.

Umění se daří

Naopak skvělý výsledek z roku 2022 potvrdilo umění. Poté, co ceny obrazů, grafik a dalších uměleckých předmětů vyskočily o 29 procent, přidalo loni dalších jedenáct procent. Jde o jedinou z kategorií v indexu, která v uplynulém roce zažila dvouciferný růst.

Důvodem je podle expertky na umění v UniCredit Bank Mariny Votrubové silná poptávka po kvalitních dílech umělců, kteří jsou v současné době žádání, ale nabídka jejich děl je omezená. Největší zájem mají podle ní kupci ve světě i v České republice o umění spadající do období první poloviny 20. století.

V závěsu za uměním jsou šperky s meziročním růstem o osm procent. „Poptávka byla po barevných diamantech výjimečné kvality, ikonických dobových špercích a kolekcích, které byly v rukou jednoho majitele, stejně jako po předmětech s historickým původem,“ poznamenal Sebastian Duthy ze společnosti Art Market Research, která spolupracuje s Knight Frank. Na třetím místě jsou hodinky, které loni vynesly pětiprocentní zhodnocení.

Potěšeni ale mohou být rovněž majitelé mincí, které se zhodnotily o čtyři procenta. „Mince patří dlouhodobě mezi nejlépe se zhodnocující alternativní investice,“ říká Jan Jelínek, numizmatik a ředitel české pobočky aukčního domu Macho & Chlapovič. Výhodou investic do mincí je podle něj to, že numizmatické sbírky drží silní investoři, kteří neprodávají pod tlakem.  Zároveň jsou s mincemi spojené nižší náklady na uložení a správu než s veterány či uměním.

Naopak se loni nedařilo vzácným lahvím vína, jejichž ceny loni prakticky stagnovaly, když o rok dříve posílily o deset procent. „Po covidu to vypadalo, že se trh s vínem rozběhne, ale do toho vstoupila válka na Ukrajině, která to hodně ovlivnila,“ uvádí Zlatko Míčka, odborník a majitel společnosti Merlot d‘Or, která dováží zejména francouzská vína.

Invaze na Ukrajinu totiž způsobila, že se dostal pod sankce ruský trh, který byl pro odbyt drahých vín významný. „V letošním roce to je podobné. Ceny se nehýbou ani nahoru, ani dolů. Je to doba, kdy se tomu musí investoři více věnovat a být ve střehu,“ poznamenává Míčka.

A na co vsadit ze světa alternativních investic letos? „Investičně zajímavé by mohly být barevné kameny nebo sklo,“ říká Jaroš. Podle Andyho Simpsona ze společnosti Rare Whisky 101 by v příštích dvou letech mohly vyrůst ceny lahví whisky, které se výrazně propadly a jsou nyní podhodnocené.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze