Když francouzský prezident Emmanuel Macron před sedmi lety na pařížské Sorbonně prohlásil, že Evropská unie musí být suverénní, mnoho lidí se mu smálo, jiní ho ostře kritizovali. Macron se ve středu na Sorbonnu vrátil, aby pronesl další projev o budoucnosti Evropy. Během zmíněných sedmi let přitom museli i jeho velcí odpůrci uznat, že měl v mnohém pravdu. V tom zásadním ji má i nyní.

Co to vlastně znamená, že EU má být suverénní? Podle Macrona v dnešním světě už není možné, aby si i ty největší evropské země jako Německo nebo Francie své zájmy ošetřily samy. Tyto státy – o těch menších, jako je Česko, ani nemluvě – budou schopny obhájit své zájmy – být suverénní –, jen když budou úzce spolupracovat v rámci EU. Třeba europoslanec ODS Alexandr Vondra proti tomu tvrdě vystoupil a napsal brožuru Anti-Macron. Dnes zdůrazňuje, že názor změnil a dává Macronovi v mnohém za pravdu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Nedosáhli jsme všeho,“ konstatoval Macron o svých sedm let starých plánech. Mohl ale zároveň spokojeně upozornit, že míra jednoty států unie je překvapivě vysoká, a to navzdory zásadním krizím, kterým náš kontinent čelil a čelí – ať jde o ruskou invazi na Ukrajinu a agresivní ruskou politiku vůbec, nebo nedávnou pandemii. Na obě krize dokázaly státy EU zareagovat mnohem rozhodněji a mnohem jednotněji než třeba na světovou finanční a hospodářskou krizi z roku 2008.

Macron ale, jak je jeho zvykem, mnohem víc burcuje k další akci, než že by sám sobě s uspokojením poklepával na rameno, jak měl pravdu. Podle něj je potřeba jít mnohem dál, protože situace ve světě je horší a horší. „Evropa je obklíčená,“ prohlásil dokonce.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Spojené státy podle něj mají dvě priority – sebe sama (což je v pořádku) a omezení moci Číny. Evropa, navzdory americké pomoci Ukrajině, už pro Washington prioritou není. O ruské agresivitě netřeba pochybovat, Čína je ekonomicky stále silnější a ekonomicky se prosazuje i v sektorech, v nichž dosud dominovaly evropské firmy. Za této situace je podle Macrona potřeba skoncovat s naivním evropským přístupem k světu.

„Evropa je smrtelná, může zemřít,“ varuje Macron. Mluví o tom, že EU ekonomicky roste výrazně pomaleji než USA nebo Čína, není schopná se bez americké pomoci ubránit (a na tuto pomoc přitom už nemůže být absolutní spoleh), a navíc je i pod tlakem zevnitř, když populisté zpochybňují model liberální demokracie.

Českým uším leccos z toho zní příliš melodramaticky. Také některá Macronem navrhovaná řešení, třeba přednostní nákup vojenské techniky od evropských zbrojovek, lze považovat jednak za v praxi nerealizovatelná (nevyrábíme toho dost) a jednak za něco, co by nahrálo hlavně francouzskému vojenskému průmyslu. Ale v tom zásadním má Macron pravdu – v rámci EU musíme společně dělat více než dosud. Tedy pokud chceme být bezpečnější a bohatší.

Samozřejmě je možné zvolit i jiný přístup, hrát si každý na vlastním písečku. Pak se ale musíme smířit s relativně nižší prosperitou i s tím, že naše bezpečnost bude nadále záviset na tom, co se stane ve Washingtonu. A každý, kdo sleduje vývoj posledních let, ví, že to je velmi riskantní sázka.

Co Macron prosazuje konkrétně? Evropa se podle něj musí stát mocností. To je slogan, za kterým se skrývá výzva k dalšímu navýšení výdajů na obranu a k mnohem větší spolupráci například v podobě vývoje a nákupu zbraňových systémů. K detailům je možné mít výhrady, obecně vzato ale jde o nezbytnost.

Pro to, aby si země unie udržely své postavení ve světě a byly schopné obhájit své zájmy, musí podle Macrona zrychlit hospodářský růst. Ale jak to udělat, když jsou nutné obří investice do digitalizace či modernizace? Když se o to každá země pokusí zvlášť, vyhrají ty nejbohatší a jednotný evropský trh to zničí. Macron navrhuje navýšit společný evropský rozpočet a investovat společně. Je v našem zájmu odhodit ideologické předsudky a podpořit to.

Co se z Macronových vizí naplní? Ve změti protichůdných zájmů jistě jen něco. I kdyby se splnila jen třetina jeho představ, bylo by to dobře. „Záleží jen na nás,“ prohlásil francouzský prezident. Má pravdu.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.