Před deseti lety, 17. července 2014, svět šokovala zpráva o zřícení letu MH-17 malajsijských aerolinií z Amsterdamu do Kuala Lumpuru na východní Ukrajině. Na palubě Boeingu 777 zahynulo všech 298 civilistů, včetně 80 dětí. Přestože se jednalo o mimořádně tragickou událost, byla to jen jedna z mnoha osudových epizod toho roku. Protože právě v průběhu roku 2014 se na Ukrajině začala odehrávat největší evropská válka po roce 1945.

Ruská válka začala už obsazením Krymu pravidelnými ruskými jednotkami v únoru 2014 a pokračovala anexí poloostrova v březnu 2014. V dubnu 2014 následoval vpád ruských neregulérních jednotek (dobrovolníků, žoldáků, dobrodruhů, extremistů atd.) do Donbasu a v květnu 2014 násilná eskalace pouličních střetů s více než 40 mrtvými v Oděse. V červnu 2014 bylo sestřeleno ukrajinské dopravní letadlo Il-76 blížící se k luhanskému letišti a všech 49 členů posádky a vojáků na palubě zahynulo. V červenci 2014 následovalo sestřelení letadla MH-17. A konečně v polovině srpna 2014 začala pravidelná ruská vojska ve velkém rozsahu obsazovat pevninskou východní Ukrajinu.

V průběhu šesti měsíců tedy docházelo k nepřetržitým projevům rostoucí ruské vojenské agresivity v srdci Evropy, ale Západ reagoval pouze pokorně politickými prohlášeními a drobnými trestními opatřeními. Sektorové sankce ze strany EU se objevily až koncem července 2014 jako bezprostřední reakce na ruské sestřelení MH-17 – spíše než jako reakce na samotnou ruskou válku v Donbasu. A navíc, během následujících více než sedmi let bylo přijato jen málo dalších opatření.

Jak je to možné?

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak je možné, že západní média a analytici postrádali před válkou hluboké znalosti o Ukrajině.
  • Jak Rusko využívalo taktiku „reflexivní kontroly“.
  • Proč Západ dlouho nechápal skutečné cíle a strategii Ruska.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.