Ruský prezident Vladimir Putin zase jednou předvedl, jaký je mistr v zastrašování. Ve čtvrtek měl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předložit Joeu Bidenovi ve Washingtonu plán na vítězství a jeho součástí byl požadavek, aby Američané povolili Ukrajincům údery západními zbraněmi v hloubi ruského území. Proto už den předtím Putin pohrozil změnou doktríny použití ruských jaderných zbraní.

Toto ruské vydírání velmi funguje na německého kancléře Olafa Scholze, který odmítá poslat Kyjevu rakety Taurus. Ukrajinci mají i jiné rakety, od Britů a Američanů. Přičemž Britové jsou pro, jenže rakety potřebují americká naváděcí data. A v této situaci Putin ohlásil, že se sníží práh pro případné použití jaderných zbraní.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Moskva začne o jaderných zbraních podle Putina uvažovat už tehdy, když bude čelit velkému útoku zbraněmi konvenčními, na němž se bude podílet nějaká jaderná velmoc. Dosavadní doktrína, platná od roku 2020, předpokládala použití jaderných zbraní pouze v případě odpovědi na jaderný útok nepřítele nebo v případě, kdy by byla kriticky ohrožena existence státu.

Ani Ukrajina, ani Spojené státy, ani Velká Británie ve čtyřminutovém středečním Putinově televizním vystoupení nezazněly – ale vzkaz byl jasný. Když povolíte Kyjevu útočit vašimi zbraněmi na Rusko, budete s námi ve válce.

Vypadá to, jako by Putin namaloval novou „nepřekročitelnou“ červenou linii. Jenže západní politici už jich ve své podpoře Kyjevu překročili tolik a nic se nestalo, že je to linie tenká, až neviditelná – ale poměrně účinná jako nástroj politického vydírání.

Zároveň je slabá technologicky: satelity jasně ukázaly, že poslední test nové ruské rakety Sarmat, klíčové součásti modernizace ruského jaderného arzenálu, nedopadl úplně slavně. Po odpalovacím silu zbyla po výbuchu rakety při startu jen díra v zemi.

Poněkud vážnější je jiné jaderné varování. To vyslala také tento týden další jaderná velmoc: Čína. Ve středu provedla výjimečně veřejný test mezikontinentální jaderné rakety, která dopadla do Tichého oceánu jižně od Tchaj-wanu. Raketa měla jen cvičnou hlavici, ale Peking tak vyslal jasný signál Spojeným státům a jejich spojencům. Ti se obávají růstu napětí kolem Tchaj-wanu a čínských pokusů ovládnout Jihočínské moře a další oblasti, na které si pomocí budování umělých ostrovů vytváří komunistická velmoc nárok.

Číňané, kteří ze tří největších jaderných velmocí mají nejméně jaderných hlavic, si nejspíš chtěli potvrdit, že jejich odstrašení pořád funguje a že na něj budou globálně partneři slyšet. Peking – na rozdíl od Moskvy a Washingtonu – není součástí žádné mezinárodní dohody o omezení počtu jaderných zbraní a příliš se netají cílem zvýšit počet svých jaderných hlavic ze stovek na tisíce a tím efekt odstrašení posílit. I tentokrát museli čínští představitelé ujišťovat, že pořád platí základ čínské jaderné doktríny: nepoužít jadernou zbraň jako první.

Za rok a půl ovšem vyprší poslední platná dohoda o omezení jaderných zbraní mezi USA a Ruskem, které dohromady mají zhruba 88 procent všech jaderných hlavic na světě. Mnozí západní analytici se obávají, že se slábnoucím systémem mezinárodních dohod – a to nejen těch týkajících se jaderných zbraní – poroste touha jaderných mocností navýšit počty a nejaderných silných států si nějaké takové zbraně pořídit.

Jihokorejští experti například tento týden ve čtvrtek varovali, že Severní Korea připravuje další, svůj už sedmý jaderný test, který by se mohl odehrát někdy po amerických prezidentských volbách. Severokorejský vůdce Kim Čong-un se nedávno nechal vyfotit oficiálním fotografem uprostřed továrny s centrifugami na obohacený uran. Podle letní zprávy amerických expertů má Severní Korea materiál k výrobě až 90 jaderných bomb, z čehož padesát má zřejmě hotových. A test zkoumal, která raketa doletí až do USA.

A v případě Íránu, další země, která se snaží vyrobit jadernou bombu, se zase spekuluje o tom, že Rusko výměnou za dodávky dronů, raket a munice předalo Teheránu nějakou část technologie k výrobě jaderných zbraní.

Z toho všeho vyplývá, že více než hrozeb Vladimira Putina bychom se měli bát toho, že jadernou bombu použije diktátor typu Kim Čong-una nebo režim íránských ajatolláhů nebo někdo ještě horší. Ve srovnání s nimi je Vladimir Putin vlastně ještě celkem racionální geopolitický hráč.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist