V tisící den války Ukrajinci udeřili na cíle v Rusku americkými raketami ATACMS, k čemuž konečně dostali povolení z Bílého domu. Ve stejný den vešla v platnost nová ruská jaderná doktrína, která papírově snižuje práh pro použití jaderných zbraní. Kreml se nyní může rozhodnout použít tyto zbraně ve chvíli, kdy na něj zaútočí nejaderná země podporovaná jadernou mocností – tedy teoreticky Ukrajina s pomocí amerických zbraní.

Podmínek je samozřejmě víc a v konečném důsledku závisí použití jaderných zbraní na politickém vedení, nikoli na nějakém kusu papíru. Nezáleží tedy na psaných pravidlech, ale na tom, co chce prezident Vladimir Putin. Jinými slovy, celá šaráda kolem změny doktríny je hlavně psychologický nátlak na západní spojence Ukrajiny, aby snížili pomoc ve chvíli, kdy i tak je další pomoc z Ameriky před návratem Donalda Trumpa do Bílého domu nejistá.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • K čemu je změna doktríny použití jaderných zbraní?
  • Kdy a jak Rusové hrozbu používají?
  • Co je skutečná jaderná hrozba na Ukrajině?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.