Když se v 80. letech vedla v USA debata o úpadku americké hegemonie, přišel americký politolog a teoretik mezinárodních vztahů Joseph Nye s konceptem „soft power“. Podle něj si na základě měkké moci měly USA udržet status světové velmoci, přestože klesající ekonomické a vojenské kapacity naznačovaly postupný úpadek. Do konceptu měkké moci můžeme zařadit například vliv kultury Spojených států a přitažlivost hodnot založených na demokracii a lidských právech.

Například snaha o zrušení agentury USAID podporující lokální média a rozvojové projekty ve východní Evropě, založené na těchto hodnotách, nebo ukončení financování Rádia Svobodná Evropa americkou soft power výrazně podkopávají. Evropané jsou najednou svědky otřesů americké moci a postupné proměny světového řádu, o jehož revizi dlouhodobě usiluje putinovský režim v Rusku. „Trump chce založit nový světový řád na velmocenských dohodách. K tomu potřebuje Rusko, které chce využít pro dohodu s Čínou,“ popisuje strategii amerického prezidenta v rozhovoru pro HN odborník na mezinárodní vztahy a analytik Ústavu Evropské unie pro studium bezpečnosti v Paříži Ondřej Ditrych.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jakým způsobem dochází k úpadku americké hegemonie a jak k tomu Trump přispívá
  • Co to bude znamenat pro Evropu a jakou roli zvládne hrát EU v měnícím se světě
  • Jak by měl podle Trumpa vypadat nový světový řád
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.