Appian Group ovládl Škodu Holding, rozvíjet bude energetiku a dopravu

Společnost Appian Machinery, jež patří do americké investiční skupiny Appian Group, včera ohlásila převzetí zbývajících 52 procent akcií Škody Holding a fakticky tak ovládla celý plzeňský strojírenský gigant.
Investor má zájem rozvíjet především energetické a dopravní obory, o osudu dalších dceřiných společností rozhodne podle člena výkonné rady Appian Group Antonína Koláčka až po rozboru situace v celém podniku. Holding nyní zaměstnává na šest tisíc lidí.
Prvních 48 procent akcií převzal Appian v únoru od České konsolidační agentury a zaplatil za ně 350 miliónů. Za zbývající akcie, které dosud držel správce konkursní podstaty Škody, a. s., zaplatil nyní investor 450 miliónů. K odkoupení obou podílů dala kladné stanovisko v prosinci česká vláda a věřitelský výbor a v lednu antimonopolní úřad.
Nový vlastník i vedení koncernu tvrdí, že vstup strategického majitele vylepší podniku pozici u bank a finančních institucí, zejména pro financování projektů dceřiných firem. Některé z nich totiž loni postihl nedostatek provozního kapitálu a potřebných úvěrů. Podniku se nevyhnulo propuštění a nucené odstávky výroby. Podle Koláčka se vstup do Škody Holding reálně uskuteční na čtvrteční valné hromadě.
Představitel Rady předsedů Odborového svazu Kovo Václav Doskočil považuje převzetí holdingu Appianem jen za první krok k řešení problémů. "Uvidíme, jak se nový vlastník v budoucnu zachová k dceřiným společnostem, které sám nebude mít zájem rozvíjet," řekl.

Vývoj plzeňské firmy

[*] březen 2000 - ze zadlužené Škody, a. s., odchází většina společností, vzniká Škoda Holding
[*] září 2001 - věřitelé posílají zbytkovou Škodu, a. s., do konkursu
[*] listopad 2002 - Appian Group předává ČKA závaznou nabídku na koupi Škody Holding

[*] prosinec 2002 - vláda schválila prodej státních 48 % Škody Holding Appianu
věřitelský výbor Škody, a. s., souhlasí s prodejem svých 52 procent holdingu
[*] leden 2003 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže souhlasí s převodem