Praha, 14. 10. 2003
Česko si stanovilo nejzazší termín přijetí eura z deseti přistupujících zemí do Evropské unie.
Budeme dělat vše pro to, aby v zemi platilo euro v letech 2009 nebo 2010, shodla se na svém včerejším jednání vláda premiéra Vladimíra Špidly. Slováci a Maďaři chtějí společnou měnu již o rok dříve. Strategií polské vlády premiéra Leszka Millera bude přijetí jednotného eura již v roce 2007. Ostatní, až na Slovince, by rádi euro co nejdříve. Například tři pobaltské republiky mají již nyní kurs svých národních měn s eurem pevně svázán.
Problémem jsou deficity
Z visegrádské čtyřky má Česko stanoven sice nejpozdější termín, ale podle analytiků, které včera oslovily HN, také nejrealističtější.
"Na jedné straně jsou ambice a deklarované letopočty, na druhé straně je ale velký problém se schodky veřejných financí," upozornil ekonom ČSOB Petr Dufek.
Letos podle prognózy OECD dosáhnou státní pokladny každé země visegrádské čtyřky zhruba šestiprocentního deficitu svých hrubých domácích produktů.
Pro zavedení eura je ovšem třeba splnit především maastrichtská kritéria. Jedním z nich je pravidlo o maximálně tříprocentní výši schodku veřejných rozpočtů.
"Vlády by měly krotit své ambice, jestliže mluví o přijetí eura v roce 2007 nebo 2008," řekl agentuře Reuters Oliver Stoenner-Venkatarama z frankfurtské Commerzbank. Podle něj snížení deficitu pod tři procenta HDP zabere kabinetům více času, než jsou ochotny připustit.
Agentura Reuters oslovila nedávno devětatřicet analytiků z různých koutů Evropy. Z průzkumu vyšlo, že experti čekají, že Visegrád přijme euro jednotně v roce 2009.
Lidovecký předseda rozpočtového výboru sněmovny Miroslav Kalousek včera řekl, že případné zpoždění Česka v zavádění eura by poškodilo tuzemské exportéry i celou ekonomiku.
Jednání o euru již začala
Zdroj z Evropské komise včera HN potvrdil, že Maďarsko, Malta, Kypr, Litva, Lotyšsko a Estonsko již zahájily jednání s Evropskou centrální bankou o podmínkách, za nichž mohou urychlit výměnu svých národních měn za euro.
Jednání se podle kuloárních zdrojů z Evropské komise neúčastní Česko, Slovensko, Slovinsko a Polsko. ECB to včera odmítla komentovat.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist