Česko pořád neví, kolik mu přebývá cukru

Už příští čtvrtek má dojít v Bruselu k jednání přistupujících zemí s Evropskou komisí o nadprodukci potravinářských výrobků v době vstupu do Evropské unie.
Česko přitom stále nemá jasnou představu, jaké jsou celkové zásoby cukru v republice. Brusel ale po ČR požaduje dodržet kvótu dojednanou pro výrobu cukru, tedy asi 455 tisíc tun. "Slíbili jsme zjistit zásoby do konce září - je to obtížné; teoretické propočty se liší od praxe, chceme to ale stihnout v nejbližší době," přiznává skluz ředitelka odboru tržních vztahů Ministerstva zemědělství Eva Divišová.
Jednání o zásobách má především zajistit, aby se na přísně regulovaný trh Evropské unie s cukrem nedostaly přebytky. Unie určuje jak produkční kvóty, tak minimální ceny cukru i cukrové řepy. A nejde jen o cukr. V minulosti se několikrát stalo, že obchodníci z přistupující země nakoupili velké množství určitých potravin v mimo-unijních zemích za výrazně nižší cenu a těmito zásobami potom zaplavili unijní trh.
Jako obranu proti takovým praktikám Brusel nastavuje limity zásob pro určené produkty. Pokud budou v době přistoupení překročeny, unie pravděpodobně uvalí na přebytek zvláštní poplatek či dodatečnou daň. Může ale dojít třeba i ke snížení výrobních kvót, aby se zabránilo další nadprodukci.
Česku hrozí potíže podle informací Ministerstva zemědělství právě jen u cukru. Například Polsko však má s přebytky a jejich evidencí problém u více zemědělských produktů. Ministři zemědělství zemí visegrádské čtyřky se proto tento týden dohodli, že společně budou u Evropské komise bojovat za změkčení podmínek a hrozících sankcí.
Možným východiskem by mohlo být již dříve uplatňované pravidlo, že pokuta bude uvalena jen na zásoby prokazatelně zakoupené v třetích zemích (třeba banány), zatímco přebytky domácí produkce (jako právě cukr, ale i obilí nebo maso) by sankcionovány nebyly. Toto řešení ale Brusel odmítá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist