Česko pořád neví, kolik mu přebývá cukru

Už příští čtvrtek má dojít v Bruselu k jednání přistupujících zemí s Evropskou komisí o nadprodukci potravinářských výrobků v době vstupu do Evropské unie.
Česko přitom stále nemá jasnou představu, jaké jsou celkové zásoby cukru v republice. Brusel ale po ČR požaduje dodržet kvótu dojednanou pro výrobu cukru, tedy asi 455 tisíc tun. "Slíbili jsme zjistit zásoby do konce září - je to obtížné; teoretické propočty se liší od praxe, chceme to ale stihnout v nejbližší době," přiznává skluz ředitelka odboru tržních vztahů Ministerstva zemědělství Eva Divišová.
Jednání o zásobách má především zajistit, aby se na přísně regulovaný trh Evropské unie s cukrem nedostaly přebytky. Unie určuje jak produkční kvóty, tak minimální ceny cukru i cukrové řepy. A nejde jen o cukr. V minulosti se několikrát stalo, že obchodníci z přistupující země nakoupili velké množství určitých potravin v mimo-unijních zemích za výrazně nižší cenu a těmito zásobami potom zaplavili unijní trh.
Jako obranu proti takovým praktikám Brusel nastavuje limity zásob pro určené produkty. Pokud budou v době přistoupení překročeny, unie pravděpodobně uvalí na přebytek zvláštní poplatek či dodatečnou daň. Může ale dojít třeba i ke snížení výrobních kvót, aby se zabránilo další nadprodukci.
Česku hrozí potíže podle informací Ministerstva zemědělství právě jen u cukru. Například Polsko však má s přebytky a jejich evidencí problém u více zemědělských produktů. Ministři zemědělství zemí visegrádské čtyřky se proto tento týden dohodli, že společně budou u Evropské komise bojovat za změkčení podmínek a hrozících sankcí.
Možným východiskem by mohlo být již dříve uplatňované pravidlo, že pokuta bude uvalena jen na zásoby prokazatelně zakoupené v třetích zemích (třeba banány), zatímco přebytky domácí produkce (jako právě cukr, ale i obilí nebo maso) by sankcionovány nebyly. Toto řešení ale Brusel odmítá.