Pavla Skurovcová
www.ihned.cz/skurovcova
"Vždy záleží na požadavcích konkrétní školy. To platí nejen v zahraničí, ale i v České republice. Některé programy, například U. S. Business School Prague, které jsou v Česku k dispozici, certifikát TOEFL vyžadují. Je důležité vybrat si nejdříve školu, kde chce zájemce studovat, a zjistit její požadavky. Pak teprve se vyplatí nějakou zkoušku skládat, protože by se mohlo stát, že ji student nebude potřebovat. Nedá se bohužel zobecňovat," vysvětluje Jakub Tesař z Fulbrightovy komise.
Možnost složit zkoušku umožňuje Institutional Testing Program (ITP) TOEFL. Existuje v České republice od roku 1965 a dnes se ho účastní více než 1200 škol, univerzit a soukromých agentur.

Co zkouška obnáší
Jak vypadá sama zkouška? Trvá přibližně čtyři hodiny a skládá se ze čtyř částí - z poslechu, gramatického testu, porozumění čtenému textu a z eseje či slohové práce na zadané téma.
Každá část má vymezenou určitou dobu. Více informací lze vyhledat na oficiálních stránkách testu www.toefl.org či v informačním bulletinu Fulbrightovy komise. O ten lze požádat a zájemci ho obdrží zdarma. Cena zkoušky, tedy podstoupení vlastního testu, stojí v současné době 130 USD. Po jeho složení platí certifikát dva roky.
Test se zaměřuje na dlouhodobě získané znalosti angličtiny. Není tedy k dispozici předepsaná literatura, jako je tomu u některých jiných certifikátů. Existují však cvičné testy a rady pro přípravu na zkoušku, které je možné koupit v knihkupectvích. Fulbrightova komise tyto materiály zapůjčuje.
Cvičnou simulaci počítačové podoby testu si lze zdarma stáhnout z oficiálních stránek testu www.toefl.org nebo si ji lze vyzkoušet v Poradenském centru Fulbrightovy komise. Každý zaregistrovaný uchazeč obdrží od testovací organizace bezplatně ukázku dvou testů. "Každému, koho zajímá obtížnost testu, bych tyto ukázkové testy doporučil," říká Jakub Tesař.
Test se neskládá systémem uspěl či neuspěl. Výsledkem je bodové hodnocení a záleží na dané škole, jak vysoký počet bodů vyžaduje. Obtížnost testu je podle slov Jakuba Tesaře těžké hodnotit. "Prověřuje dlouhodobě získané znalosti angličtiny. Kromě toho někomu může jít dobře gramatika, někomu zase poslech. TOEFL je zaměřen poměrně dost prakticky, na skutečné použití jazyka. Studenti, kteří se jazyk naučili a procvičili například pobytem ve Spojených státech, mají obvykle výhodu v části poslech a čtení. Studenti, kteří jen studovali na škole a mají spíše teoretické než praktické zkušenosti s jazykem, mívají problémy právě s poslechem, ale zase na druhou stranu většinou nemají problém s gramatickou částí. Ta ale tvoří pouze třetinu testu," vysvětluje Jakub Tesař.

Jak se přihlásit
Test se zpravidla skládá pomocí tak-zvaného počítačového testování (computer-based test) ve speciálních testovacích centrech. Takové bohužel v České republice není. V Česku se test řeší pouze v takzvané doplňkové papírové verzi (supplemental paper-based test). K tomu je třeba být zaregistrován. Přihláška se posílá spolu s informačním bulletinem, nebo je možné ji získat v Poradenském centru Fulbrightovy komise, případně v dalších poradenských centrech.
Termíny pro "papírové" psaní testu v Česku jsou pro rok 2003/2004 čtyři: 18. října 2003, 17. ledna, 12. března a 15. května 2004. Registrace probíhá u Educational Testing Service, a to vždy do uzávěrky přihlášek na test, které jsou zhruba měsíc a půl před samotným termínem. Na testování se zájemce může zaregistrovat buď on-line a zaplatit platební kartou. Druhá možnost registrace je poštou a zaplatit bankovním šekem.
Pro počítačový test ve speciálních testovacích centrech je možné se přihlásit jen v centru, které se nachází v Nizozemsku, a to třemi způsoby. Telefonicky, což je nejrychlejší, ale je třeba platit platební kartou, kterou centrum akceptuje, nebo voucherem. Dále faxem či poštou. V těchto případech musí být formulář doručen do Nizozemska nejpozději tři týdny před vybraným testovacím dnem.
Počítačové testování ve speciálním testovacím centru probíhá každý všední den a druhou sobotu v každém měsíci. Jak již bylo uvedeno, v Česku tento způsob není možný, nejbližší centra se nacházejí v Berlíně, Mnichově a Budapešti. Formulář pro registraci lze nalézt na oficiálních stránkách TOEFL. Za test se platí v okamžiku registrace.

Hodnocení výsledků
Výsledkem testu je výpis v bodovém hodnocení. U počítačového testu lze dosáhnout maximálně 300 bodů, u papírového 677 bodů. Neznamená to však, že by byl jeden snadnější. Za dostatečný výsledek se u nižšího stupně studia většinou považuje hranice 173 bodů u počítačového testu (500 bodů u papírového), ale vždy záleží na požadavcích konkrétní instituce. U vysokoškolských programů je to obvykle 213 bodů (resp. 550 bodů). Nejvíce bodů (až 250, resp. 600 bodů) vyžadují prestižní instituce a některé obory jako například právo. Pro studium MBA se nejčastěji vyžaduje rozmezí 450 až 600 bodů. "Podle statistik testovací organizace Češi test skládají průměrně na 570 - 580 bodů," dodává Jakub Tesař.
Student ihned po skončení testu zná bodové rozmezí, ve kterém se výsledek bude pohybovat. Esej se vyhodnocuje dodatečně ve Spojených státech. Pokud píšete esej na počítači, je znám konečný výsledek zhruba za měsíc, píšete-li na papír, doba se prodlužuje ještě o další tři týdny. Nejste-li spokojeni se svými výsledky testu, můžete zkoušku opakovat v dalším kalendářním měsíci. Je však třeba se znovu registrovat a zaplatit.

Učebnice pro přípravu na zkoušky jsou například na adrese www.macmillan.cz/index-ex.htm, nebo Language Shop na afrese http://www.ls.cz/, přípravun a CD-ROM nabízí firma LangMaster - www.skolahrou.info.

Internetový vyhledávač http://google.com uvádí jen v češtině na tři tisíce odkazů, kde mohou zájemci najít další informace o přípravě a možnostech složení zkoušky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist