/od našeho zvláštního zpravodaje/

Míček s nápisem Czech Republic zbyl v losovacím osudí jako poslední. Ještě předtím, než ho legendární portugalský fotbalista Eusébio vytáhl z osudí, bylo jasné, že tým trenéra Karla Brücknera čeká poslední neobsazené místo ve skupině D, kam předtím losující umístili postupně Lotyšsko, Nizozemsko a Německo. Kouč už v tu chvíli věděl, že nastaly problémy. "S ohledem na lokalitu, kterou jsme si vybrali pro svůj pobyt, jsem si přál béčko. Nyní budeme muset zvážit, kde se ubytujeme," překvapil Brückner a dodal, že soupeři mu dělají menší starosti.
Mezi Němci a Nizozemci český trenér nedělá rozdíly. "Známe je, nemusíme nikam vysílat špióny. Věřím, že podáme kvalitní výkony, ať už budeme hrát s kýmkoli," zestručnil svůj komentář k síle skupiny. Hrát s outsiderem hned na úvod a pak dohánět případnou ztrátu, to označil za spekulativní. "Lotyšsko samozřejmě nesmíme podcenit. Nevím o něm takřka nic a informace začneme brzy získávat," doplnil Brückner.
Se svými svěřenci vystřídá v základní skupině jen dvě města oproti původním třem. Pořadatelé bezprostředně po losování situovali do Porta na padesátitisícový stadión, kde hraje místní FC, prestižní duel Nizozemsko - Německo. Češi proto do turnaje nevstoupí zde, s Lotyšskem se ve čtvrtý turnajový den střetnou místo toho v Aveiru, kde je kapacita tamního stánku něco přes třicet tisíc míst. "Asi pět minut před začátkem losování nás na tuto možnost upozornili," komentoval změnu vedoucí českého týmu Jaroslav Dudl.
Za čtyři dny bude ve stejném městě pokračovat kvalifikační duel s Nizozemskem. Češi v Rotterdamu remizovali 1:1 a výhrou 3:1 v Praze si zajistili přímý postup, zatímco soupeř musel absolvovat baráž se Skotskem. Fanoušci mají navíc ještě v živé paměti první zápas předchozího mistrovství v Evropy 2000, kde Nizozemci na domácí půdě v Amsterodamu zdolali Čechy 1:0 brankou z penalty.
Už po dalších třech dnech uvidí lisabonský stánek Josého Alvaladeho, domovský pro zdejší klub Sporting, reprízu finále z Eura 1996. V něm se Češi sklonili před reprezentací Německa (1:2). Tehdy v Anglii témuž týmu podlehli rovněž v základní skupině (0:2) a nyní může vzájemné měření sil rozhodnout o postupujícím do čtvrtfinále.
Všechna tři střetnutí národního mužstva začnou ve 20.45 hod. středoevropského času. I to dělá Brücknerovi vrásky na čele. "Znamená to po zápase přespat v jeho dějišti. Autobusem tady můžete jet kilometr třeba hodinu," popsal čerstvou zkušenost. Odmítl leteckou variantu přepravy, neboť nechce vystavovat hráče možnosti trávit dlouhý čas v odbavovací hale, nebo tranzitním hotelu. V případě postupu by ho čekala buď cesta do Porta (vítěz skupiny D), nebo na vzdálené Faro (druhý v pořadí).
Bez ohledu na dvouletou neporazitelnost Brücknerova týmu se velká pozornost ihned soustředila na duel Německa s Nizozemskem. Trenér Dick Advocaat, jenž musel spolknout letenskou porážku, ho označil za prestižní. "Oba týmy chtějí neustále vyhrávat," odmítl myšlenku, že start do turnaje se ponese v opatrném duchu. Jeho kolega Rudi Völler si tak silného protivníka na začátek nepřál. "Jenže dostali jsme dva z nejtěžších soupeřů a nejtěžší skupinu vůbec," řekl německý kouč.

Kursy na vítěze ME:
Francie 5:1
Itálie 6:1
Portugalsko 7,5:1
Česko a Nizozemsko obě 8:1
Španělsko 9:1
Anglie 10:1
Německo 12:1
Švédsko 30:1
Dánsko 40:1
Bulharsko 60:1
Rusko 70:1
Chorvatsko 80:1
Švýcarsko 90:1
Řecko 100:1
Lotyšsko 500:1
Zdroj: tipsport

Program fotbalového mistroství Evropy Euro 2004