Rakouský parlament schválil rozšíření unie

Neobvyklý obrázek se včera naskytl návštěvníkům Vídně, kteří ráno míjeli budovu rakouského parlamentu. U sídla Národní rady se před televizními kamerami a objektivy fotoaparátů tísnili přední politici Rakouska - včetně kancléře Wolfganga Schüssela - a školáci ze dvou tříd.
V rukou drželi malé evropské a rakouské vlaječky. Nejsilnější vládní strana v převážně euroskeptickém Rakousku tak symbolicky vítala desítku nových členských států v Evropské unii.
Půl hodiny po "fototermínu" rakouských lidovců (ÖVP) začala vídeňská sněmovna s už jednou odloženou ratifikací Smlouvy o přistoupení zemí ze střední a východní Evropy k EU. Rozšíření unie na východ podpořilo 181 rakouských poslanců, dva byli proti.
Jednomyslně pro hlasovala Schüsselova ÖVP, opoziční Zelení a sociální demokraté (SPÖ). Ruku zvedlo i šestnáct z osmnácti poslanců za Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ). A to přesto, že někteří její členové, například korutanský hejtman Jörg Haider, chtěli ještě před několika týdny vstup Východoevropanů do EU vetovat. Důvod? "Máme problém s Českem," vysvětlila už v pondělí výkonná šéfka FPÖ Ursula Haubnerová.
Svobodným na Češích vadí především Benešovy dekrety a Jaderná elektrárna Temelín. Proti přístupové smlouvě proto z pověření strany hlasovali mluvčí FPÖ pro odsunuté a mluvčí pro ekologii. "Oba zamítavé hlasy svědčí o tom, že Svobodná strana Rakouska pokračuje v nastoleném kursu rozbít v otázce rozšíření EU tolik porcelánu, kolik se dá," komentoval strategii FPÖ rakouský list Der Standard.
"Problém s Českem" ale zdaleka nemají jen členové strany Jörga Haidera. Podle rakouského sociologa Petera Ulrama, citovaného agenturou APA, mají k Čechům výhrady i řadoví Rakušané. Podepsal se na nich hlavně Temelín, vyhnání Němců z Československa a předsudky z dob Rakouska-Uherska.
Přestože Maďaři, Slovinci i Slováci vadí Rakušanům méně než sousedi z Česka, ani z rozšíření EU nejsou v Rakousku nijak nadšení. Více než polovina z nich si podle průzkumů ústavu Market myslí, že vstup nových zemí do EU bude mít spíše negativní dopady.
Navíc: Většina Rakušanů se domnívá, že je unie podvedla, když neprodloužila stávající dohodu o tranzitu přes Alpy. A část FPÖ chtěla k nátlaku na Brusel využít právě ratifikace Smlouvy o přistoupení.
Svobodní, označovaní za populisty, včera rozšíření přesto podpořili. "Sami bychom v Bruselu nic nezmohli," vysvětlil Haider.