Zažívací trakt bývá svým chemickým, enzymatickým a mikrobiálním potenciálem většinou nastavený na určitou "běžnou" stravu. Jakékoliv větší vybočení od normálu, ať již co se týče kvality či kvantity, s sebou může nést riziko potíží. Obtížněji stravitelná mohou být hlavně tučná jídla, kombinace různých jídel a nápojů a vůbec jejich větší množství.
hn: Pokud se zdravý člověk během tří dnů svátku občas přejí, má pocit plného žaludku, ale nic ho nebolí, co by měl udělat?
Bylo by vhodné alespoň několik hodin lačnět, eventuálně pít hořký čaj a jít na procházku nebo se věnovat jiné přiměřené fyzické aktivitě.
hn: Jak se pozná překyselený žaludek, a co v tomto případě dělat?
"Překyselený žaludek" není jednoznačný medicínský pojem. Mohl by se projevovat pálením žáhy, vracením se kyselého žaludečního obsahu do úst. V takovém případě je nejvhodnější použít antacida - léky, které zneutralizují kyselý žaludeční obsah. Jsou to například léky Anacid, Maalox, Gasterin gel, Tums, Rennie. Méně vhodná je jedlá soda.
hn: A co třeba žlučníkový záchvat - jak se projevuje?
Klasický žlučníkový záchvat se projevuje velkou tupou bolestí lokalizovanou v pravém podžebří. Bolest má kolísavou intenzitu a trvá delší dobu - desítky minut či spíše hodiny. Bolest vystřeluje zprava pod lopatku. Někdy je záchvat provázen pocitem na zvracení či zvracením, připojit se může žloutenka nebo teplota. V těchto případech je zapotřebí vyhledat lékaře.
hn: Jaké léky by měly být o svátcích v domácí lékárničce?
Pokud člověk trpí některými potížemi delší dobu, bylo by vhodnější se poradit s lékařem, který pacienta vyšetří a předepíše mu správný lék. "Samoléčením" svých déletrvajících obtíží by si mohl člověk ublížit. O Vánocích, kdy se většinou dostavují zažívací potíže z přejedení nebo z nevhodné kombinace jídel, však většinou stačí lačnět.
hn: Ve kterých případech má podle vás člověk každopádně navštívit lékaře?
Lékařskou pomoc by měl člověk vyhledat tehdy, když bolesti neustupují ani po několikahodinovém lačnění, dále v případě, kdy se přidají teploty, zimnice a třesavky, případně když zežloutne. Podobně varující je, pokud se objeví krev - a to buď ve zvratcích, nebo ve stolici. Ta může být jasně červená, ale i černá jako kolomaz. Zvláště zapotřebí je postarat se o člověka, který ztratí vědomí, například z přemíry alkoholu, úrazem a podobně. Těmto lidem je nutné před příjezdem lékaře poskytnout první pomoc. Uložit postiženého do stabilizované polohy na boku, aby se nezadusil zvratky. Kontrolujeme dýchání a srdeční akce. Pokud nebude dýchat a nebude hmatný puls, pak je nutné zahájit nepřímou srdeční masáž a dýchání z úst do úst.
hn: Co byste poradil lidem, kteří to přeženou s alkoholem?
Mějme na paměti, že prevence je vždy účinnější než následná léčba. Pokud jsme si ještě schopni uvědomit, že jsme "přebrali", bylo by vhodné vyzvracet alespoň poslední požitý alkohol, vypít kávu a pokusit se o fyzickou aktivitu - například tanec. Pozor ale na aktivity venku a následné riziko omrzlin či úrazů. Při "kocovině" se doporučuje lehká strava, nedráždivé tekutiny.
hn: Máte na to nějaký svůj recept, který používáte?
Snažím se pít kontrolovaně.
hn: A máte svůj recept na to, jak přežít vánoční přejídání? Držíte se pravidel zdravé životosprávy?
Musím se přiznat, že při pohledu na svátečně upravená, voňavá a chutná jídla, většinou neodolám a jím více než běžně. Při prvním příznaku přejedení se snažím nějakou dobu lačnět a podle tíže příznaků si vždy různě často připomínám přísloví mojí babičky: "Jez do polosyta a pij do polopita."
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist