Reality show vítají i zločince

/od našeho spolupracovníka/
Dealer drog, lupič, zloděj klenotů, hacker a atentátník jsou hlavními hrdiny nové reality show Cat and Mouse, kterou vysílá britská soukromá stanice Channel 4. Nejde ovšem o herce, ale skutečné zločince-profesionály, kteří byli pro televizní potřeby sdruženi do zločinecké bandy a mají v průběhu pořadu ještě jednou ukázat, co umějí.
Tlupu tvoří lupič Terry Smith, který kdysi utekl z vězení a stal se načas nejhledanějším mužem ve Velké Británii, a zloděj šperků Peter Scott, který ukradl klenoty a obrazy v hodnotě 44 miliónů eur.
Dále hacker Matthew Bevan, který podle názoru CIA způsobil víc škod než KGB, a Arno Funke, v Německu známý pod přezdívkou Dagobert, jenž vydíral řetězec nákupních středisek a vyrobil řadu nebezpečných bomb.
Šéfem se stal Joey Pyle, drogový baron, blízký spolupracovník bratrů Krayových, kteří byli považováni v šedesátých a sedmdesátých letech za nejbrutálnější a nejnebezpečnější zločince britských ostrovů.
Skupina dostala za úkol uloupit pro televizi sportovní vůz, obraz a koně, střežené za mimořádných bezpečnostních podmínek. Majitelé, kteří mají být okradeni, jsou o celé show podrobně informováni, nikoli však už lidé z bezpečnostních agentur. V prvních epizodách banda zločiny podrobně plánuje a připravuje po technické stránce.
Pořad vyvolal v britských médiích řadu velmi negativních reakcí. Sunday Mirror například napsal, že jde o naprosto šílenou verzi reality show, která je pochybná už od samotného námětu.
Clive Elliot, předseda organizace Victims of Crime Trust, která pečuje o oběti zvláště těžkých zločinů, prohlásil: "Je nechutné, že známí zločinci dostanou množství peněz za to, že pro televizi připraví receptář, jak se stát úspěšným zlodějem."
Channel 4 se brání tím, že rozhodně nejde o návod. Celé plánování a přípravy diváci totiž neuvidí. "Určité části vystřihneme, aby nikdo, kdo se bude dívat, nedostal nějaké podstatné informace pro případné napodobení chystaných zločinů," řekla mluvčí stanice. A dodala: "Zločinci, které využíváme pro náš pořad, jsou resocializováni. Svůj dluh vůči společnosti už splatili."
Pořad se stal novým impulsem pro debatu o dalším směřování takzvané reality TV. Kritici poukazují nejen na pochybnost konceptů, jako je Cat and Mouse, ale také na stále rostoucí manipulaci s kandidáty, extrémnější prostředí i úkoly. Za příklad dávají formáty typu Fear Factor nebo japonské show, které se nyní objevují v USA i v západní Evropě (pobyt mezi krysami nebo šváby či ponižování a zesměšňování kandidátů).
A co tomu říkají bývalí zločinci? Jak se zdá, návrat ke starým "zlatým" časům se protagonistům líbí. Jak řekl Pyle svým kumpánům: "Od šedesátých let jsem se tak nepobavil. Je to skvělá práce a my za ni dostaneme zatraceně hodně peněz... Tohle v televizi ještě nebylo, diváci po tom budou šílet."