Hospodářské noviny cíleně diskreditují český fotbal, tvrdí veřejně nejvyšší představitel kopané v naší zemi, předseda fotbalového svazu Jan Obst.
Čím se naše noviny dopustily této zlovolnosti? Sérií článků, které v předchozích měsících upozornily na překvapivou velkorysost státu a některých měst v dotování soukromých a často výdělečných prvoligových klubů. A také zprávami, v nichž fotbalisté či činovníci neanonymně přiznávali, že se je jiní konkrétní funkcionáři snažili podplatit.
Reakce Jana Obsta tehdy nebyla žádná. Dnes je několik rozhodčích obviněno kvůli úplatkům. To je fakt. Stejně jako to, že policie prověřuje hospodaření celé řady klubů.
To, že Evropská unie požaduje změny v hospodaření fotbalových společností, aby byly kontrolovatelné, průhledné a tím pádem důvěryhodné, je rovněž fakt.
Fotbal je především zábava a snad jí i zůstane. Ale točí se v něm velké peníze. A do tohoto byznysu se zapojuje stát. Každý rok plynou z jeho kasy do fotbalu stovky miliónů.
Aby nenastala mýlka. Nejde o to, že by stát neměl investovat do sportu. Je pro to celá řada dobrých důvodů. Ale měl by pomáhat tam, kde je to opravdu třeba. Mnohdy tak úspěšně činí. Někdy ovšem o motivech můžeme pochybovat.
Stát by měl také vědět, co se s investovanými penězi děje. Měl by mít i co nejvyšší míru jistoty, že kluby, do kterých plynou, jsou správně vybrané. A ne že se o to zasloužil ten či onen místní politik. O tom všem byly články HN.
Pokud to Jan Obst považuje za diskreditaci, tak mohu říci, že HN budou nejpopulárnější sport nadále podobně "diskreditovat". A nejen sport. Nadále se budeme zabývat tím, jak ministerstva či obce, politici na všech možných úrovních dodržují pravidla. Nehospodaří totiž se svými penězi, ale s penězi, které jim nějakým způsobem "svěřili" občané.
Je ve veřejném zájmu, abychom věděli, jak se jim to daří. Už kvůli tomu, že se jednou za čas rozhodujeme, zda jim znovu dáme důvěru, nebo zda to zkusíme s někým jiným.

roman.gallo@economia.cz