Gross se pokusí sestavit vládu


Koaliční vláda Vladimíra Špidly skončila. Stalo se tak přesně v polovině jejího mandátu, poté, co Špidla v sobotu rezignoval na post předsedy ČSSD i premiéra.
Současný kabinet "položily" spory uvnitř sociální demokracie, jejíž členové přestali svého předsedu podporovat po prohraných volbách do Evropského parlamentu.
Vladimír Špidla sice oproti očekávání v sobotu přestál klíčové hlasování o stranické podpoře, následně si ale vyžádal odpověď na další otázku: má tato koaliční vláda v čele se Špidlou důvěru většiny členů ČSSD? Tentokrát už premiér neobstál. "Neobhájil jsem koncepci stojedničkové koaliční vlády a z toho v normálních zemích vyplývají jasné věci," zdůvodnil svou demisi.

Gross chce koaliční tým...

Prezident Václav Klaus sice ještě neoznámil, koho pověří sestavením nové vlády, s největší pravděpodobností to ale bude současný vicepremiér a dosavadní dvojka v ČSSD Stanislav Gross, zástupce vítězné strany minulých voleb. Gross včera HN řekl, že by rád pokračoval v koaliční vládě a věří, že pro ni sežene dostatečný počet hlasů ve sněmovně: "Máme šanci sestavit koaliční kabinet, který vydrží do roku 2006."
Detailnější plány zatím neoznámil, není tedy zřejmé, jestli by měly v kabinetu usednout všechny tři strany současné koalice, nebo bude vládnout ČSSD jen s lidovci a unionisté je budou "jistit" ve sněmovně. Koho všeho by Gross ve vládě rád viděl, dosud neřekl ani svým spolupracovníkům. Jedinou výjimkou je Bohuslav Sobotka, kterého by Gross chtěl udržel na postu ministra financí. "Nebudu vám to vyvracet, ale o personálních věcech skutečně mluvit nebudu," podotkl Gross.
Kandidát na premiérský post prozatím nechce zveřejnit ani detaily, jak si představuje nový vládní kurs. Omezil se jen na konstatování, že chce navázat na Špidlův tým. "Prioritou je pro nás stabilizace veřejných financí," dodal Gross. Svým kolegům nicméně prozradil, že vládní politika bude cíleně směřovat na ty skupiny obyvatel, které patří mezi tradiční voliče ČSSD.
Obrysy budoucí vlády budou jasnější po úterním koaličním vyjednávání a také po čtvrtku, na kdy si prezident pozval na Hrad zástupce ČSSD, lidovců a ODS. "Budu jednat s těmito politickými představiteli o tom, jakou mají představu, jak sestavit vládu, která by mohla získat důvěru ve sněmovně a mohla existovat," prohlásil prezident Klaus.
Gross přitom ve svých plánech už předem může počítat s lidovci i unionisty. Nový šéf Unie svobody Pavel Němec, který v neděli nahradil Petra Mareše, jasně prohlásil, že jeho lidé se chtějí dál na vládnutí podílet. To, jestli v Grossově kabinetu nakonec usednou, ale v tuto chvíli nezáleží na nich. ČSSD totiž nevylučuje, že si jen "koupí" podporu unionistů posty v exekutivě.

...ODS předčasné volby

Co by se stalo ve chvíli, kdy by Grossův koaliční tým ve sněmovně nezískal důvěru? V úvahu připadá menšinová vláda s podporou komunistů či kabinet opírající se o ODS, který ovšem zemi dovede do předčasných voleb.
Ani na jedné z variant nejsou jednotlivé strany schopny se nyní dohodnout. Šéf ODS Mirek Topolánek nicméně varoval, že jakoukoli jinou vládu - než tu, která bude mít zkrácený mandát - stejně bude torpédovat k předčasným volbám. "A mohu ujistit, že opoziční smlouva číslo dvě nehrozí," vyloučil Topolánek jakoukoli jinou spolupráci s ČSSD.
Předčasným volbám se ostatní strany chtějí vyhnout. Vyjma komunistů a ODS - která je právě na absolutním vrcholu popularity - totiž všem klesají preference.

Špidla: Já se vrátím

Vladimír Špidla sice rezignoval, ale z politiky neodchází. Naopak. Hodlá se vrátit. "Moje politická koncepce utrpěla porážku, etapovou porážku, a postupně jsem jako politik připraven znovu ji obhajovat a prosadit," řekl v rozhovoru pro HN. "Promyšlené to mám, ale není na místě, abych se vyjadřoval."