V příštích pěti letech svět prožije "nepřetržitý ropný šok". Cena barelu se krátkodobě může vyšplhat ke 100 dolarům, konstatuje ve svém dosud nejsilnějším varování Mezinárodní měnový fond.
V případě, že budou mít experti MMF pravdu, nynější cena ropy se prakticky zdvojnásobí.
"Nejde o to, že by ropy byl nedostatek. Ale odráží to nestabilitu v řadě produkčních zemí, hlavně v Iráku a Saúdské Arábii," konstatuje analýza fondu, která se tak shoduje s obdobnou prognózou investiční banky Goldman Sachs.
Proč přichází varování fondu právě nyní a co jím chce říci?
"To, že fond vystoupil se svou analýzou právě nyní, je nutné chápat jako upozornění, že ropa už nebude levným statkem," napsal německý list Die Welt.
Přesto organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) protestuje: "Ceny kolem sta dolarů nepovažujeme za možné," prohlásil generální sekretář OPEC Adnan Shiab Eldin. "Ropa je už teď dost drahá a je i v našem zájmu, aby se udržela na přijatelné úrovni," doplnil šéf organizace, která kontroluje 70 procent ověřených zásob ropy a na světový trh dodává čtyřicet procent suroviny.
MMF očekává, že o tři čtvrtiny nárůstu spotřeby ropy se postará rozvojový svět. Například v Číně spíše konzervativní odhady hovoří o tom, že počet aut se tam zvýší ze dvou miliónů na 390 (!) miliónů v roce 2030.
Ale zpráva MMF je podnětem spíše pro průmyslově vyspělé státy, aby zejména v dopravě, kde se spotřebovává většina ropy, hledaly alternativy.
Evropská unie předpokládá, že do roku 2020 by mohlo v unii jezdit šest miliónů automobilů s vodíkovými motory. Zatím je to otázka nadšenců, navíc bohatých - první sériově vyráběné auto na vodíkový pohon z dílen BMW přijde na trh za pár měsíců a bude stát téměř čtyři milióny korun. Na jedno natankování takové vozy ujedou 200 kilometrů, nejbližší pumpa je ovšem v Německu.
Prezident Spojených států George Bush podpořil výzkum směřující k vodíku jako zdroji energie už před dvěma lety, když na výzkum uvolnil 1,3 miliardy dolarů.
Studie společnosti Linde zpracovaná pro EU uvádí, že pro budování vodíkové infrastruktury v dopravě musí počítat s investicemi 3,5 miliardy eur. Třeba Microsoft dává ročně do vývoje nových počítačů dvakrát tolik. Investice do zařízení na výrobu a skladování vodíku si vyžádají dalších 18,5 miliardy.
Analýza MMF však také nabádá vyspělé státy: Zvyšte tlak na producenty, aby umožnili vstup zahraničních investorů do svých ropných sektorů. To urychlí zvyšování těžebních kapacit. Dnes prakticky všechny hlavní ropné státy těží na hranici možností.
Rizika drahé ropy, str. 23 Názor, str. 10
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist