O drahý benzín se zajímá Pecinův úřad
Na půdu antimonopolního úřadu se přesouvá debata o příčinách současných vysokých cen pohonných hmot.
Nový předseda úřadu Martin Pecina si na dnešek pozval na pohovor pět předních distributorů pohonných hmot. Mají vysvětlit důvody nezvykle prudkého nárůstu cen benzínu, který včera už v průměru stál více než 33 korun.
Zásah úřadu žádal Sobotka
"Budeme dohlížet na to, aby nedocházelo k porušení zákona, protože cena pohonných hmot ovlivňuje celý trh, celou soutěž, hospodářství," vyjádřil se Pecina v souvislosti se schůzkou, o které se pozvaní distributoři dověděli pouhý den předem. "Pokud bychom zjistili, že dochází ke zneužívání dominantního postavení, tak začneme konat a zahájíme správní řízení," pohrozil už také včera Pecina.
Zatímco úřad za předchozího vedení Josefa Bednáře pořádal podobná jednání jen sporadicky a už vůbec o nich veřejně neinformoval, Pecina nechal včera zprávu o svolání schůzky rozeslat médiím. Podle názoru některých lidí z oboru ale jde z jeho strany spíše o gesto, které má odvést pozornost od debaty o vládou odmítaném snížení spotřební daně z pohonných hmot směrem k prodejcům. Na ně totiž někteří ministři přesouvají díl zodpovědnosti za aktuální situaci.
Antimonopolní úřad přitom vyzval k zásahu ministr financí Sobotka. Když před pár dny odmítl požadavky na snížení spotřební daně, upozornil na neochotu distributorů snižovat ceny i v případě snížení vstupních nákladů.
"Snížením daní dojde jen k otevření prostoru, aby si výrobci, obchodníci a prodejci zvýšili marže. Ministerstvo marže kontrolovat nemůže. Jistě ale společný vzestup cen zaujme orgány, které to mají na starosti - Českou obchodní inspekci nebo antimonopolní úřad," řekl Sobotka.
Podle informací HN činí dnes nákupní cena nejprodávanějšího Naturalu 95 hodnoty kolem 32 korun, marže prodejců se tedy nejčastěji pohybují kolem jindy obvyklých deseti procent.
Pumpaři vinu odmítají
Sami distributoři odmítají podezření, že by si na současné situaci, vyvolané rafinérskou krizí, obrovsky zvýšenou poptávkou v USA, a tedy i cenovým skokem na rotterdamské burze, chtěli vylepšovat marže. "Cenu nyní ovlivňují především vysoké nákupní ceny, ale také rozdílná poptávka v jednotlivých regionech a vliv místní konkurence," tvrdí Lenka Svobodová, mluvčí společnosti Benzina, která počtem 305 čerpacích stanic vládne tuzemskému trhu.
Jakékoliv cenové machinace odmítá i výkonný ředitel Aralu Martin Durčák. "Já tu pozvánku chápu spíš jako seznamovací schůzku s novým předsedou," řekl Durčák.
Za kartel přitom dostalo šest prodejců benzínu v roce 2002 od úřadu pokutu celkem 313 miliónů korun. Firmy musely zaplatit, ale nyní čekají na stanovisko Krajského soudu v Brně, kam se proti postupu úřadu odvolaly.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist