Většina Slováků, která se zúčastnila ankety Národní banky slovenské, chce, aby na národní straně euromincí byl vyobrazen státní znak. Tím je dvojitý kříž na trojitém vrchu. Na druhém místě v anketě centrální banky skončilo vyobrazení vrchu Kriváň, pomyslnou "bronzovou medaili" si odnesl Bratislavský hrad.
Z celkového počtu 140 653 hlasů získal dvojitý kříž více než pětinu všech hlasů, uvedla včera Národní banka Slovenska. Má tak nyní představu o tom, co by rádi občané viděli na mincích, které plánuje zavést v roce 2009.
"O tom, který výtvarný návrh nebo návrhy budou na slovenských eurových mincích zobrazené, rozhodne bankovní rada do konce prosince," uvedla emisní banka. Podle guvernéra NBS Ivana Šramka bude názor veřejnosti při posuzování desítky návrhů "silným argumentem".
Ve hře o čestné místo na euromincích se kromě třech již zmíněných motivů ucházelo dalších sedm. Slováci si tedy mohli vybrat, zda na budoucí slovenské měně chtějí dvojitý kříž, Kriváň, Bratislavský hrad, či upřednostní keltskou minci Biatec, kříž z Velké Mače, Panenskou věž na hradě Děvín, Spišský hrad, Madonu s Ježíškem z Kremnice, Madonu s Ježíškem z Levoče či svatého Cyrila a Metoděje.
Zatímco bankovky jsou pro všechny státy eurozóny stejné a jejich výtvarné pojetí i technické parametry musí dodržet všechny země, u mincí mají členské země naopak možnost volby. Na rozdíl od jednotné lícové strany totiž Evropská komise vzhled rubů osmi druhů mincí ponechává v pravomoci jednotlivých států.
Do soutěže na motiv euromincí, vyhlášené NBS v loňském roce, se přihlásilo 56 autorů s 658 návrhy. Dvě komise následně posunuly do druhého kola 36 symbolů, z nichž se do veřejné ankety definitivně dostalo deset, uvedla ČTK.
O budoucí podobě mincí mohli Slováci hlasovat od 12. do 20. listopadu. Pro svoji volbu mohli využít internet, zaslat SMS zprávu, či zavolat na telefonní linku vyhrazenou této anketě. Na konci tohoto roku budou mít naši sousedé tedy jasno, jak bude vypadat platidlo, které začnou používat 1. ledna roku 2009. Podle odhadu NBS bude třeba vyrazit asi 400 miliónů těchto nových euromincí.
Jednotlivé národní mince členských států se liší nejen motivem, ale i barvou, velikostí a tloušťkou. Některé státy zvolily pro svou "propagaci" velikány, jiné vsadily na národní symboly. Při placení v eurozóně je tedy možné se setkat s králem Albertem II., dvouocasým lvem, či s mistrovskými díly italského umění.
Česko zatím s výběrem podoby "svého" eura nespěchá. "První návrhy podoby euromincí budou někdy počátkem roku 2007," říká náměstek ministra financí Tomáš Prouza, který má přijetí společné evropské měny koordinovat. V průběhu roku se pak k návrhům vyjádří veřejnost. Deset či patnáct nejlepších posoudí odborná komise, opět ve spolupráci s veřejností, dodal Prouza.
Definitivní podoba českých mincí tak bude známa koncem roku 2007. Ražbu pak zajistí ČNB, která je jedinou emisní bankou v Česku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist