Australské Sydney zažilo další rasové nepokoje

Již druhou noc po sobě vypukly rasově motivované násilnosti na předměstích australského Sydney. Mládež prohánějící se ulicemi v automobilech v noci na včerejšek ničila baseballovými pálkami vozidla a rozbíjela výlohy obchodů.
Zmizela tak naděje, že nedělní rasové útoky na arabsky vyhlížející občany na sydneyské pláži na předměstí Cronulla, které vyprovokovaly řádění arabské mládeže v dalších částech města a vyžádaly si desítky zraněných a zatčených, byly výjimečné.
Nepokoje včera začaly znovu v Cronulle, odkud se rozšířily do čtvrti Caringbah, uvedl Paul Bugden, mluvčí policie státu New South Wales, jehož metropolí je Sydney. "Máme hlášené poškozené obchody z Caringbahu a zničená auta z Cronully... Doposud bylo zadrženo šest lidí," řekl Bugden.
Proti výtržníkům zasahovaly včera stovky policistů v automobilech a ve vrtulnících. Úřady sdělily, že nepokoje byly zorganizovány prostřednictvím mobilních textových zpráv.
Rasově motivované střety se v Sydney rozšířily v neděli, když asi pět tisíc převážně opilých výtržníků, zabalených v australských vlajkách a skandujících rasistické nadávky, začalo na pláži v Cronulle napadat arabsky vyhlížející osoby. Posléze se násilníci střetli i s policisty.
Řádění bylo reakcí na zprávy, že za útok na dva dobrovolné členy pobřežní hlídky z předchozího víkendu je zodpovědná mládež libanonského původu. Televizní záběry nedělních rvaček na pláži Cronulla vyvolaly pak odvetné akce skupin Arabů na nedalekých předměstích.
V australské dvacetimiliónové populaci je asi 300 tisíc muslimů. Nynější nepokoje jsou označovány za nejhorší za posledních čtyřicet let. Vláda zvažuje, že v postižených oblastech Sydney zakáže prodej alkoholu. (čtk)

Související