Řada velkých šéfů skončila na nižších postech


S příchody nových šéfů do největších firem odcházejí jejich dřívější ředitelé. Mnozí z nich se tak v žebříčku vlivu a moci posunou o pár úrovní níže.
Neslavně vedení Škody Auto v polovině roku opustil člen představenstva společnosti zodpovědný za oblast personalistiky Helmuth Schuster. Bližší důvody jeho odchodu firma neuvedla. Jen to, že se tak stalo na vlastní žádost. Ve skutečnosti musel Schuster post opustit, protože byl jedním z hlavních aktérů korupční aféry koncernu Volkswagen.

Z velkého šéfa do pobočky

Dalším příkladem kariérního "seskoku" může být Kamil Vyslyšel, který opustil v lednu neslavně funkci generálního ředitele státního podniku Lesy ČR, jedné z největších firem v zemi. Podnik spravuje přes polovinu všech lesů v republice, jeho hodnota se odhaduje na 60 miliard korun. Dnes je Vyslyšel zástupcem vedoucího plzeňské pobočky Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. "Možná jsem přesně nevěděl, do čeho ve státních Lesích jdu," komentoval při odchodu výsledek svého působení.
Vyslyšela do funkce jmenoval ministr zemědělství Jaroslav Palas. Požadoval po něm, aby změnil dosavadní zakázky Lesů pro soukromé firmy. Proti tomu však firmy mohutně protestovaly. Vyslyšelovi se za více než rok ve funkci nepodařilo s firmami ani dohodnout, ani splnit Palasovy požadavky. V lednu byl tak řízením Lesů dočasně pověřen dosavadní náměstek firmy Vladimír Blahuta, jehož Palas ve funkci potvrdil v dubnu - těsně předtím, než sám nedobrovolně opustil ministerský post. Ani Blahuta nemá své křeslo jisté. Nové zakázky sice prosadil, ale neprůhlednost tendrů nyní napadla i Evropská komise.
České dráhy, kde se ředitelé střídají relativně často, mají na svědomí další odchod velkého šéfa. Letos je opustil krizový manažer Petr Kousal. Ve firmě nastartoval razantní změny. Snažil se snížit náklady i počet zaměstnanců. V době odborářských výhrůžek stávkou ale odstoupil a vrátil se na místo zástupce ČD ve Vídni.

Berdár je zatím poradcem

Také odchod Gabriela Berdára z čela Českého Telecomu je určitou ztrátou pozice. "Neznamená to, že Gabriel Berdár byl neúspěšný. Naopak, podařilo se mu v Telecomu hodně věcí," říká Scott Marlow z personální agentury Hey Group. Podle něj by bylo spíše výjimečné, kdyby po akvizici Telecomu Telefónikou bývalý šéf zůstal na svém místě. "Je logické, že si tam španělští vlastníci dosadili svého Jaime Smitha Basterru," říká Marlow.
Za 51,1 procenta akcií Telecomu španělská Telefónica státu zaplatila 82,6 miliardy korun. To bylo víc, než vláda čekala. Této ceny se podařilo dosáhnout právě i díky výrazným změnám ve firmě během zhruba dvouletého působení Berdára. Ten se po odchodu z Telecomu stal poradcem firmy Venture Investors. Ta se zaměřuje také na poradenství v IT a telekomunikacích.

Odešli "do ústraní"


Helmuth Schuster
Bývalý člen představenstva Škody Auto, zodpovědný za oblast personalistiky, odešel kvůli korupční aféře.
Kamil Vyslyšel
Bývalý generální ředitel státního podniku Lesy ČR odešel, protože se mu nepodařilo splnit očekávané úkoly.
Petr Kousal
Bývalý šéf Českých drah rezignoval poté, co se mu nepodařilo dohodnout se se zaměstnanci na kolektivní smlouvě.
Gabriel Berdár
Bývalý šéf Českého Telecomu odešel z firmy poté, co ji úspěšně zrestrukturalizoval a co ji koupila španělská Telefónica.