Zastánce islámu, atomu a chudých

Když v září poprvé oslovil Valné shromáždění OSN, cítil prý, že jeho hlavu obklopilo světlo - jakási aura pocházející přímo od Boha.
"Celých 27 nebo 28 minut, co jsem mluvil, ti světoví vůdci ani nemrkli," popisoval pak íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád doma jednomu z ajatolláhů.

Ještě před rokem to byl politik, kterého ve světě znal málokdo. Stačilo pár měsíců ve funkci, a konzervativní Íránec se vryl do povědomí šokujícími výroky o nutnosti vymazání Izraele z mapy či o mýtu holocaustu. Jeho země obnovila jaderný program a vystavuje se nebezpečí sankcí OSN.

"To, co Ahmadínežád dělá, má přesně zamýšlený účel. Chce si naklonit radikální část společnosti a pozvednout její morálku," řekl agentuře UPI íránský analytik Aliréza Džafarzadí.
Kontroverzní výroky jsou určeny i arabskému světu, jako psychologická zbraň proti Západu.

Povinný plnovous

Syn kováře z malého íránského městečka Garmsar byl nejkonzervativnějším ze sedmi kandidátů, kteří loni v červnu soupeřili o funkci íránského prezidenta.

Už ve dvou předchozích letech, jako starosta Teheránu, nechal Ahmadínežád zavřít rychlá občerstvení, úředníci si museli nechat narůst plnovous, nosit dlouhé rukávy a ženy i muži začali povinně používat oddělené výtahy.
Na hlavních náměstích v Teheránu chtěl nechat pohřbít těla mučedníků z irácko-íránské války.
Že získal ve volbách takovou podporu, proto zapůsobilo jako obrovské překvapení. Opravdu chtějí Íránci totéž co on - konzervativní náboženský stát?

Neřešte oblečení

Když se Ahmadínežáda během volební kampaně ptali, jestli bude nutit ženy nosit povinně čádor, tedy černý hábit od hlavy až k patě, nechtěl o tom ani slyšet: "Copak jsou hlavním problémem naší země účesy? Ať si dělají s vlasy, co chtějí," odsekl a dodal, že jeho prioritou je řešit problém nezaměstnanosti a nedostatku bytů, nikoli oblečení.

Profiloval se jako zastánce nejchudších vrstev, kterým sliboval práci. Íránci měli po letech vlády reformistů pocit, že jsou stále chudší, a on přišel s populistickým sociálním programem. Nabízel práci a slíbil dokonce vyplácet každý měsíc podporu.
Většina těch, kteří ho podpořili, hlasovala v chudých oblastech, jako je například jih Teheránu.

Západní hudba ne

Jakmile se ale chopil moci, zahájil sérii kroků, které mají "navrátit republiku do dní revoluce".
Začal zákazem západní hudby v televizním a rozhlasovém vysílání. Vláda vytvořila plán, jehož cílem je "propagovat kulturu zahalení a ženské cudnosti", a nyní se dokonce uvažuje o oddělení chodníků, pro ženy a pro muže.

Mladí lidé, kteří žijí západním stylem a s velkou oblibou pracují s internetem, Ahmadínežádovy kroky směrem k omezení svobod vnímají velmi nepříznivě. Právě oni ale volby často bojkotovali, a umožnili tak příchod konzervativců k moci.
"Neberte ho vážně," řekla o prezidentovi listu Washington Post pětadvacetiletá Íránka Párí Mahmúdíová. Na tváři nosí silný make-up, v autě si pouští západní hudbu a její šátek je téměř neviditelný.

Jiní se obávají, že režim ještě přitvrdí - například zakáže soukromý poslech i islámské populární hudby nebo nařídí povinné zahalování. "Z politiky vlády máme strach," uvedl Hamíd Vafáí, ředitel hudební školy v Teheránu.
V otázce jaderného programu má naopak Ahmadínežád - absolvent dopravní fakulty Teheránské univerzity - velkou podporu. I liberální Íránci považují využívání nukleární energie za věc prestiže a tlak Západu považují za nespravedlivý.
"Povodeň nejde zastavit jednou zápalkou," varuje prezident. "Vědecký pokrok docílený celým národem není možné zastavit snůškou bezvýznamných slov."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist