Na pandemii jsme připraveni, tvrdí Francouzi

Je tři čtvrtě na devět ráno. Let číslo RF 2402 z jihovýchodní Asie do Lyonu hlásí potíže. Dva pasažéři mají vysokou horečku a problémy s dýcháním. Kapitán navazuje spojení s letištním lékařem.
"Pokud měli oba kontakt s drůbeží, mohou mít ptačí chřipku," konstatuje doktor. "Ano, muž je veterinář a prováděl očkování zvířat, jeho žena se zvířaty obchoduje," odpovídá kapitán. Lékař okamžitě spouští poplach. Oba pasažéři dostanou ochranné dýchací masky a jsou izolováni. Na přistávací dráhu posléze k letadlu přijíždí sanita s lékaři v ochranných oděvech.

Uklidňující moc obrazovek

Scéna je k vidění na obrovské obrazovce v terminálu číslo deset lyonského letiště Saint-Exupéry. Ve zlatě lakovaných sedačkách s červeným polstrováním ji s napětím sleduje více jak 130 novinářů z celého světa. V první řadě před nimi sedí francouzský premiér Dominique de Villepin a polovina vlády.
Když je film u konce, dorazí k terminálu opravdový airbus. Z letadla vystupují zahalení lékaři s oběma "nakaženými" pasažéry, které hrají dva mladí studenti medicíny. Všichni nastoupí do sanitky a odjíždějí. Na palubu vstupuje filmařský tým a letištní lékař. Letušky zbylým pasažérům, které hrají vojáci, rozdávají dotazníky, kam mají zanést svou adresu.
Premiér de Villepin se tváří spokojeně. Všechny národní televizní stanice jsou u toho. Působivost televizních záběrů - to je jedna z jeho zbraní v boji proti strachu z neviditelného viru. Představení na letišti je součástí "první regionální simulace preventivního plánu pro hrozbu chřipkové pandemie". Cíl cvičení je jasný: hlavně si nedělejte žádné starosti. Vláda je v boji s ptačí chřipkou na všechno připravena.
"Francie je jedna ze zemí, která je na chřipku připravena nejlépe," gratuluje sám sobě de Villepin.
S ptačí chřipkou přitom již Francouzi bojují doopravdy. První případ se vyskytl 18. února, kdy byla objevena infikovaná mrtvá kachna v oblasti Ain na jihovýchodě země. Minulý čtvrtek pak úřady hlásily další podezření na nákazu v drůbežím chovu ve stejném regionu. Testy pak o víkendu podezření potvrdily. Celkem 11 tisíc zvířat bylo zabito, tři kilometry kolem chovu byla zřízena bezpečnostní zóna.

První ztráty

Něčeho takového se chovatelé drůbeže obávali. Již před výskytem nemoci se odbyt snížil asi o třetinu. Slib vlády, dát jim 52 miliónů eur, je pro ně jen slabou náplastí. Do jaké výše ještě škody vystoupají, až se objeví první nakažený člověk, není jasné. Právě na takový případ se francouzské úřady připravují prostřednictvím simulací, jako byla ta v Lyonu.
Další zastávkou pro šéfa vlády a novináře je proto nemocnice Croix-Rousse. Pro vzácnou návštěvu byl na dvoře postaven obrovský stan, který je opět vybaven zlatavými židlemi. V čele stanu jsou obrovské monitory, u vchodu je připraveno občerstvení. Na obrazovkách lze sledovat další osud "pacientů", kteří sem byli převezeni přímo z letiště. Na infekčním oddělení je vyšetřují zahalení lékaři.
Z plánů pro případ vypuknutí pandemie je jasné, že vláda to myslí opravdu vážně. Všichni nemocní musí zůstat doma, na příkaz ministerstva financí je možné zavést cenové kontroly či dokonce zabavovat věci.
Tak dramatická ale zatím situace naštěstí není. Simulace v Lyonu se opírá o scénář ojedinělého výskytu nakažených.
Po rychlé návštěvě u výrobce očkovacích látek Sanovi-Pasteur pak premiér de Villepin hodnotí první cvičení. "Mohli jsme vidět, že všechno proběhlo podle plánu a funguje," říká. "Starosti si dělat nemusíme, ale musíme se připravit," varuje. Nakonec všechny čeká vytoužené občerstvení - samozřejmě i s drůbežím masem.