90624_tema_voda (voda)
Snímek: Czech Tourism

Jde přitom o mix, který ocení zvláště ti, kteří netouží po povalování na pláži, ale dávají přednost akci, dobrodružství a dokážou si užít opravdu mimořádně intenzívní kontakt s přírodou.
České řeky přitom nabízejí vyžití jak pro zkušené vodáky, tak pro úplné začátečníky, kteří se s kánoí teprve sžívají. Máte na výběr z řek s vynikajícím servisem, množstvím kempů a dalších služeb, i z řek, na kterých se budete muset postarat sami o sebe, ale zato si na nich užijete soukromí. Vyberte si z našeho menu, sbalte námořnické tričko a ahóóój...!

Vltava - Vodní výlet do historie
Vltava je základní položkou ve vodáckém slabikáři. Podle toho, na jak dlouho chcete jet, co chcete po cestě vidět, a podle vašich vodáckých schopností můžete ke sjetí zvolit buďto její horní, nebo dolní úsek.
Horní úsek se obvykle jezdí od Soumarského mostu a cesta na Lipno je alternativou pro ty, kteří chtějí na vodě strávit jen jeden den. Vzhledem k tomu, že po cestě nejsou žádné šlajsny ani jezy, zvládnou tuhle trasu i úplní začátečníci. Řeka v tomto úseku protéká chráněným územím, takže je tady zakázáno vystupovat na břeh, ale užijete si úžasné nezničené přírody a relativně velkého soukromí.
O soukromí nemůže být ani řeči u dolního úseku Vltavy, který se jezdí z Vyššího Brodu. Jde o jednu z vůbec nejfrekventovanějších vodních tras u nás. Vzhledem k jejímu charakteru se však není co divit. Jen těžko totiž najdete druhý tak úžasný mix historických památek a měst, jakými Vltava ve své dolní části protéká. Klášter ve Vyšším Brodě, Český Krumlov, zřícenina hradu Dívčí kámen, klášter Zlatá koruna. Navíc je kolem řeky vynikající servis kempů, půjčoven i hospůdek.

Obtížnost: Úsek od Soumarského mostu do Nové Pece nevyžaduje od vodáků žádné znalosti. Proud je mírný a po cestě nejsou žádné jezy ani šlajsny. Dolní úsek z Vyššího Brodu vyžaduje díky šlajsnám, jezům a peřejím alespoň základní znalosti řízení lodi. Úsek není nijak obtížný, ale pokud se rozhodnete zdejší jezy jet a nikoli přenášet, je vhodné, abyste za sebou už nějaké vodácké zkušenosti měli.

Trasa: Horní úsek se jezdí obvykle od Soumarského mostu do Nové Pece na Lipně. Tato trasa měří 26 kilometrů a dá se ujet bez problémů za jeden den. Klasickým nástupním místem dolního úseku je Vyšší Brod a jezdí se buď do Zlaté koruny nebo Boršova (Vyšší Brod - Zlatá koruna: 50 km, Vyšší Brod - Boršov: 79 km). Podle délky trasy jde o výlet na tři až čtyři dny.
Kde si půjčit lodě: Půjčovna lodí Inge má své loděnice rozmístěné po celé délce řeky a kromě půjčení lodí i vodáckého vybavení je schopna zajistit i vaši přepravu. (www.ingetour.cz).

Sázava - Údolí a jezy
Peřeje, hluboká údolí, lesy a četné jezy. Tak by se dala charakterizovat další z oblíbených českých řek, Sázava. Mezi vodáky jsou tady oblíbené zvláště dva úseky, jednak trasa ze Světlé nad Sázavou do Ledče nad Sázavou, který zahrnuje atraktivní peřeje Stvořidla, a dále pak trasa z Týnce nad Sázavou do Pikovic.
Sázava se zařezává hluboko do romantických kaňonovitých údolí a její proud má svižný ráz. Četné kameny v říčním korytu a kamenné prahy vytvářejí proslulé peřeje, které zcela jistě potěší všechny milovníky adrenalinu. Trasa z Týnce do Pikovic je potom mimořádně bohatá na jezy, na kterých si můžete vyzkoušet své vodácké schopnosti.
Díky velké oblibě, které se Sázava mezi vodáky těší, si tady můžete užít i vynikajícího servisu, který zahrnuje nejen půjčovny lodí a tábořiště, ale i nezbytné romantické vodácké hospůdky umístěné příhodně na březích řeky.

Obtížnost: Za nejatraktivnější, ale zároveň také nejtěžší jsou na Sázavě považovány peřeje Stvořidla a úsek Krhanice. Ty jsou však určeny pro zkušené vodáky, kteří mají s řízením lodi zkušenosti (jsou označovány stupněm WWII). Při vysokém stavu vody není možné jet tyto úseky na kánoi a budete potřebovat raft. Na trase se nachází smrtící jez Kaňov, který se stal osudným už několika lidem.

Trasa: Úsek mezi Světlou nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou měří patnáct kilometrů a dá se bez problémů ujet za jeden den. Na jednodenní výlet vydá i devatenáctikilometrový úsek mezi Týncem nad Sázavou a Pikovicemi.
Kde si půjčit lodě: Na Sázavě si můžete lodě půjčit například v půjčovně Bisport (www.bisport.cz), která sídlí v Týnci nad Sázavou.

90624_tema_voda_isazava (sázava)
Po Sázavě se ze Světlé do Ledče dostanete v pohodě za den.
Snímek: HN - Aleš Adámek

Otava - Zlatonosná řeka
Máte chuť na koncentrovanou romantiku? Potom pro vás bude jihočeská Otava zcela určitě osudovou volbou. Řeka, která se rodí v bouřícím soutoku Vydry s Křemelnou, protéká Šumavou a svůj divoký charakter si udržuje až k městu Sušice. Pod Sušicí se z Otavy stává nížinná řeka, která plyne malebnou krajinou šumavského podhůří a nabízí svým návštěvníkům jedinečný zážitek.
Otava ve svých jednotlivých úsecích nabízí vyžití pro vodáky všech úrovní. Horní úsek, který vede kamenitým korytem a má divoký charakter horské řeky, je určen pouze nejzkušenějším vodákům a navíc díky tomu, že protéká chráněným územím, je její sjízdnost časově omezená. Naopak dolní trasy, které vedou skrz překrásná jihočeská města, jsou vhodné i pro méně zkušené vodáky.
Stav vody na Otavě je velmi závislý na momentálním období a řeka poměrně často trpí nedostatkem vody. Před startem je tedy vhodné zjistit si její aktuální sjízdnost.

Obtížnost Otavy je odvislá od toho, který úsek si ke sjíždění vyberete. Z Čeňkovy pily do Radešova patří Otava k řekám, na které by měli pomýšlet pouze ti nejzkušenější vodáci (značí se stupněm WWII a WWIII, což znamená, že je sjízdná pouze v uzavřených lodích, s vestami, přilbami a vodáci musí loď skvěle ovládat). Z Radešova do Sušice se obtížnost řeky mění na WWI a ze Sušice do Písku řeku zvládnou i začátečníci.

Trasa: Většina vodáků jezdí Otavu v úseku ze Sušice do Písku, kde řeka protéká množstvím měst, úsek měří 64 kilometrů a dá se sjet za tři až čtyři dny.
Kde si půjčit lodě: U Otavy není problém najít tábořiště ani patřičný servis. Lodě si můžete půjčit například v půjčovně lodí Otava (www.otava.info).

Morava - Daleko od civilizace
Pokud byste si v létě rádi vychutnali řeku, která vám nabídne to nejtěsnější spojení s přírodou, zážitky z překrásné krajiny a minimum vodáků, můžete zvolit Moravu. Řeka protéká chráněnou krajinnou oblastí, s čímž souvisí i absence tábořišť a kempů. Na druhou stranu je tato skutečnost vyvážena jen minimem vodáků, kteří Moravu sjíždějí, takže se tady rozhodně nedočkáte front na jezy nebo hlučných opilých partiček vyřvávajících do čtyř do rána.
Ve svém nejatraktivnějším úseku Litovelského Pomoraví protéká Morava lužním lesem, kde hnízdí řada vzácných druhů ptáků a při troše štěstí se vám možná podaří zahlédnout i bobry. Řeka protíná atraktivní krajinu, lesnatá údolí a nabízí pohledy na přírodu z výjimečných úhlů. Navíc se Morava vine skrz oblast s dlouhou vinařskou tradicí, takže se můžete těšit na stylové občerstvení.
Moravu byste rozhodně měli sjíždět v kvalitních vestách. Poměrně častým problémem jsou totiž kmeny padlé přes řeku. Pokud se rozhodnete jet na řeku v době, kdy není zvýšený stav vody, dejte před rafty raději přednost plastovým kánoím.

Obtížnost: Kdybyste chtěli sjet horní úsek Moravy do Hanušovic, musíte si počkat na jarní tání nebo vyrazit po deštích, kdy je vysoký stav vody. Horní úsek je však určen pro výjimečně zdatné vodáky v uzavřených lodích (horní úsek se značí stupněm WWIII - WWIV). Střední úsek Moravy je sjízdný celoročně a postačí vám na něj základní znalosti řízení lodi.

Trasa: Vodáci na Moravu obvykle vyjíždějí z Hanušovic. Úsek z Hanušovic do ústí Desné měří 27 kilometrů. Pokud by vám to stále ještě nestačilo, můžete pokračovat dál do Olomouce, kde máte k dispozici dalších 66 kilometrů.
Kde si půjčit loď: Lodě na sjezd Moravy si můžete půjčit například v půjčovně Bufur (www.bufur.cz).

Ohře - Hrady a skály
Toužíte po rozmanité řece, která vám nabídne akci i pohodu, krásnou přírodu, příjemný servis i vedlejší možnosti vyžití, jakými jsou například návštěvníci hradů? Potom může být vaší volbou Ohře, čtvrtá nejdelší řeka na našem území. Ta pramení v Německu, protéká Chebem, pokračuje do Sokolova a Karlových Varů a vodáci na ní obvykle končí v Klášterci nad Ohří. Po cestě na Ohři stihnete minout nádherný hrad Loket, pocítíte kamenné objetí Svatošských skal a poklidnou atmosféru chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, navíc si můžete užít dojem z lázeňských měst.
Ohře svým návštěvníkům nabízí vodácké vyžití na svižných peřejích, z nichž ta nejznámější nese jméno Hubertus. Na trase jsou však dva velmi nebezpečné jezy, za jejichž projetí zaplatilo životem už několik desítek lidí. Jde o jez v Tuhnicích a Radošově. Jezy jsou zrádné i proto, že na první pohled vypadají celkem nevinně. Voda tady má ale obrovskou sílu a pod oběma jezy se vytváří vír, který svou oběť stahuje dolů a drží ji u dna. Tyto jezy nejezdí ani ti nejzkušenější vodáci.
Ohře je řekou několika tváří. Její horní tok, který vede přes Slavkovský les, má poměrně rychlý ráz a na cestě potkáte několik zajímavých peřejí a dalších míst, kde si můžete vyzkoušet své vodácké dovednosti. V okolí Klášterce nad Ohří naopak řeka zpomaluje a dostává klidné tempo.

Obtížnost: Pokud se budete řídit výstražnými tabulkami varujícími před nebezpečnými jezy, můžete na Ohři vyrazit i jako nepříliš zkušení vodáci. Je totiž označována jako řeka vhodná pro ty, kteří zvládli základy řízení lodi.

Trasa: Většina vodáků nasedá až pod romantickým hradem Loket a končí v Klášterci nad Ohří, což je říční úsek, který se dá zvládnout za dva až tři dny. Pokud ale máte náladu na delší výlet, můžete nastoupit už v Chebu. Úsek z Chebu do Karlových Varů měří 64 kilometrů, a pokud budete chtít pokračovat až do Klášterce, připočtěte dalších 43 kilometrů.
Kde si půjčit loď: Na vodácký servis kolem Ohře se specializuje například půjčovna vodáckého vybavení Dronte (www.dronte.cz)

BOHUSLAV DVOŘÁK

Půjčovny lodí
Pokud se na vodu chystáte poprvé nebo vyrážíte sice pravidelně, ale pouze jednou dvakrát do roka, zřejmě se vám nevyplatí kupovat si vlastní loď. Kromě nutné údržby vlastní lodi musíte řešit mnohdy obtížnou a komplikovanou dopravu lodě na řeku a zpět.
Příjemnou alternativu nabízejí četné půjčovny lodí, které mají ve své nabídce obvykle klasické kánoe i rafty či nafukovací čluny. Kromě lodi vám dobrá půjčovna poskytne v ceně půjčovného i pádla, barel na osobní věci a plovací vestu. V ceně by měla být zahrnutá i doprava lodí na místo určení a jejich vyzvednutí, některé půjčovny navíc za příplatek nabízejí i přepravení osob. Před vyplutím si vždy zjistěte, zda má půjčovna patřičné pojištění na své vybavení. Předejdete tak nepříjemnostem, pokud se vám podaří loď poškodit.
Ceny v půjčovnách se liší podle toho, na jak dlouho chcete loď vypůjčit (vícedenní výlety jsou levnější) a podle typu lodě. Za plastovou kánoi zaplatíte od 150 Kč do 300 Kč za den. Raft na den vás vyjde od 450 Kč do 600 Kč.

Obtížnost sjízdnosti
Obtížnost jednotlivých řek se značí ustálenou stupnicí, která vodákům říká, kolik zkušeností a jaké vybavení je na její sjetí potřeba.

ZW: Označení pro stojatou nebo mírně proudící vodu, na které nepotřebujete téměř žádné nebo jen velmi základní znalosti ohledně řízení lodi. Tato voda je vhodná pro naprosté začátečníky.

WWI značí stále lehkou vodu, která má ovšem o něco rychlejší spád. I tento stupeň je vhodný pro začátečníky, kteří zvládají základní řízení lodi.

WWII: Pro řeky s tímto označením už je zapotřebí mít plovací vesty a přilby. Vhodnější jsou uzavřené lodě a je potřeba, aby posádka lodi dokázala plavidlo dobře ovládat a orientovat se na vodě. Tento stupeň zahrnuje už peřeje, vodní válce, víry a nepravidelné proudnice.

WWIII není vhodný pro otevřené lodě a je zapotřebí mít uzavřené lodě nebo rafty. Vhodný je také neoprén. Vodáci na tomto stupni musí mít velké zkušenosti a skvěle ovládat loď.

WWIV a WWV je voda určena pro ty, kteří mají nejen zkušenosti a vynikající znalosti, ale zapotřebí je i trénovaná fyzická kondice, protože se jedná o velmi náročné řeky. V tomto případě je nutné vynikající vybavení a perfektní orientace ve vodě.

WWVI: Řeka na samé hranici sjízdnosti.