Maturanti a další lidé, kteří se před prázdninami nedostali na vysokou školu, mají ještě šanci přihlásit se na některé fakulty veřejných vysokých škol, na řadu vysokých škol soukromých a také na některé vyšší odborné školy. Musí však počítat s tím, že nabídka vysokoškolských oborů je omezená. Školy pořádají další kola zkoušek většinou od poloviny srpna, kdy studenti už vědí, zda na vysoké škole uspěli.

Univerzita Palackého v Olomouci přijímá přihlášky na některé obory na lékařské a filozofické fakultě. Druhé kolo zkoušek vypsaly také některé fakulty, které jsou součástí Západočeské univerzity v Plzni.
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem přijímá přihlášky do druhého kola zhruba do 25. srpna. Zkoušky se uskuteční v první polovině září.

Česká tisková kancelář se zaměřila na univerzity. Pokud vezmeme v potaz i vysoké školy technického zaměření, výčet by byl jistě delší. Rozhodně je možné se přihlásit na některé fakulty Českého vysokého učení technického - třeba stavební fakultu.

Ze 171 vyšších odborných škol v České republice jich 143 vyhlásilo další přijímací kola. "Jen v devíti se uskutečnily zkoušky jednokolově," uvedla Ivana Eliášová z Národního ústavu odborného vzdělávání. Loni se na VOŠ přihlásilo okolo 27 000 uchazečů, přijata byla zhruba polovina. Řada studentů bere studium na VOŠ jako přestupní stanici a znovu se snaží dostat na univerzitu. "Tento typ studia s praktickou orientací se ale na druhé straně již dostal do povědomí a uchazeči jej volí prvoplánově. Zhruba 27 procent absolventů projevilo zájem o pokračování na vysoké škole," dodala Eliášková.
V Česku je 110 veřejných, 49 soukromých a 12 církevních vyšších odborných škol. Celkový přehled najdou studenti v publikaci Kam na školu, kterou vydal Národní ústav odborného vzdělávání. Zájemci ji také najdou na internetu.

Školy stále hlásí nové obory
Rozvoj společnosti, vědy, techniky, ale i potřeby praxe jsou impulsem pro zřizování a nabízení nových oborů. Samozřejmě za vším je také prvek zvýšení konkurenční schopnosti na dnes už velmi bohatém vzdělávacím trhu. Od poloviny června zveřejnila řada škol novinky pro výukový rok 2006/2007.

  • Soukromá Západomoravská vysoká škola v Třebíči získala akreditaci bakalářského studijního programu Ekonomika a management ve studijním oboru Informační management. Výuka nového oboru společně se současným oborem Aplikované informační technologie začne od října tohoto roku. Nové bakalářské studium je určeno především absolventům středních škol. Mohou jej však využít také uchazeči s vysokoškolským vzděláním, kteří mají zájem o získání této specializace. Studium je vhodné například pro patentové zástupce či patentové inženýry, vyšetřovatele, osoby působící v oblasti kontroly a ochrany software, ale i pro ekonomy nebo právníky. Absolventi se budou orientovat v právním řádu, speciálně v oblasti obchodního a autorského práva či práva nakládání s informacemi. Více informací získají zájemci na internetových stránkách školy www.zmvs.cz.
  • Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích se od začátku příštího roku rozšíří o ekonomickou fakultu. Na novou fakultu se přesunou ekonomické katedry ze současné zemědělské fakulty a vzniknou některé nové katedry. "Do struktury ekonomické fakulty přecházejí bakalářské, magisterské a doktorský program, který je ekonomicky zaměřen," uvedl rektor univerzity Václav Bůžek. Na ekonomickou fakultu podle něj přejde 1200 studentů. Vytvořením nové fakulty se univerzita snaží více zpřehlednit strukturu vysoké školy pro studenty. Začátkem letošního roku už nově vznikla filozofická fakulta.
    Nová fakulta se podle Bůžka v budoucnu také víc zaměří na turistiku a cestovní ruch, který se na jihu Čech rozvíjí. "Byl bych velmi rád, kdyby v budoucnu tato fakulta uvažovala i o programech, které by se týkaly hotelnictví, gastronomie a podobně. Počítáme s tím, že v oblasti celoživotního vzdělávání bude ekonomická fakulta směřovat i k výchově úředníků, po nichž je poptávka - například ve státní správě," dodal Bůžek.
    Studijní program Ekonomika a management bude zahrnovat obory účetnictví a finanční řízení podniku, obchodní podnikání včetně specializace na cestovní ruch a nově akreditovaný obor strukturální politika EU a rozvoj venkova. Univerzita také připravuje akreditaci oborů matematické modelování v ekonomii a management a ekonomika podniku. U oboru obchodní podnikání škola chystá také specializaci družstevnictví.
  • Školy nejen upravují své studijní obory, ale také se stěhují za studenty do regionů. Pražské České vysoké učení technické (ČVUT) letos na podzim otevře v Chomutově detašované pracoviště. Kapacita prvního ročníku je 80 studentů. Garanci vysoké úrovně výuky zaručí profesoři, docenti a odborní asistenti, kteří budou dojíždět z Prahy.
    V Chomutově už působí ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně. Na střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole nabízí bakalářský program strojírenská technologie v oborech řízení výroby a počítačové modelování ve vědě.
  • Univerzita Hradec Králové otevře od letošního podzimu nový bakalářský studijní obor sociální práce ve veřejné správě. Měl by pomoci připravovat sociální pracovníky pro veřejnoprávní instituce. Absolventi budou mít možnost pokračovat ve studiu magisterského oboru sociální práce a sociální politika. Katedra sociální práce a sociální politiky připravuje pro zájemce o studium přípravný kurz, který se uskuteční od 18. do 20. srpna. Více informací zájemci naleznou na webové stránce pedagogické fakulty http://www.uhk.cz/pdf/.
    Univerzita Hradec Králové od září také otevře nové bakalářské obory počítačová podpora v archeologii a aplikované technologie v archivnictví. Usiluje také o otevření studijního oboru nazvaného Grafická tvorba-multimédia.
  • Nový studijní obor radiologický asistent nabízí zájemcům v příštím akademické roce Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Přihlášky mohli uchazeči o studium zasílat do 17. srpna, přijímací zkoušky se uskuteční koncem srpna. Jedná se o bakalářské studium. Absolvent oboru by měl být samostatným odborným pracovníkem všude tam, kde se vyžaduje užití ionizujícího záření, nukleární magnetické rezonance nebo ultrazvuku k diagnostice nebo léčbě. Uplatnění by tak měli najít ve státních i nestátních zdravotnických zařízeních, veterinárních zařízeních i výzkumných laboratořích. Přijímací zkoušky budou zájemci skládat z fyziky, chemie a biologie.

Rozšiřuje se mezinárodní spolupráce
Spolupráce vysokých škol umožňuje studentům získat interkulturální zkušenosti, ale také zvýšit povědomí o České republice a její ekonomice v zahraničí, navázat řadu prospěšných kontaktů, které mohou přinést v budoucnu společnosti velký prospěch.

  • Spolupráci s univerzitou Earth (Země) v Kostarice připravuje Univerzita Palackého v Olomouci. Měla by se rozvíjet zejména v oboru mezinárodní rozvojová studia a oborech zaměřených na tvorbu a ochranu životního prostředí.
    Podle ředitele Centra interdisciplinárních studií UP Pavla Nováčka je univerzita Earth netradiční, experimentální škola se čtyřletým studijním programem zaměřeným na management životního prostředí, v němž studuje pouze kolem 400 posluchačů. Studenti jsou zejména ze zemí Latinské Ameriky, ale i dalších 29 zemí. Škola pomohla vychovat od svého založení téměř 1000 absolventů. Důraz ve studiu je kladen jak na odborné znalosti, tak i na profesionální a současně etický přístup k vyhodnocování strategií při tvorbě a zachování životního prostředí. Praktickou součástí studijního programu je práce na různých projektech, realizace vlastního projektu v souladu se zásadami ekologického zemědělství a v neposlední řadě i možnost práce na farmě produkující různé druhy tropického ovoce a obilovin.
  • Zástupci několika evropských univerzit představili na pražské Pedagogické fakultě společný studijní program Evropských bakalářských inkluzivních studií. V bakalářském programu, který jeho autoři připravili pro absolventy středních škol, se budou školit speciální, léčební a sociální pedagogové. Účastní se ho 12 univerzit z osmi evropských zemí, Českou republiku zastupují pražská Pedagogická fakulta a Masarykova univerzita v Brně.
    Většina zúčastněných fakult se zavázala otevřít studijní program inkluzivních studií v roce 2007. Pro české podmínky je jistota, že v roce 2007 a pokud vše dobře půjde, výuka by začala na podzim roku 2008.
  • Technická univerzita v Liberci (TUL) rozšiřuje spolupráci s prestižní švýcarskou Univerzitou v Sankt Gallenu. Obě školy připravují podepsání dvoustranné dohody, která mimo jiné umožní finančně podporovat české studenty z rozpočtu švýcarské univerzity. To spolu se stipendiem z programu Socrates Erasmus vytvoří slušné finanční podmínky pro studium našich mladých lidí v zahraničí, řekl to rektor liberecké univerzity Vojtěch Konopa.
    Spolupráci mezi oběma univerzitami podporuje od začátku organizace Kooperace St.Gallen-Liberec. Díky ní vyjeli do Švýcarska již čtyři studenti liberecké univerzity i bez bilaterální smlouvy. Kooperace St. Gallen-Liberec nyní zaměřuje své aktivity právě na partnerské vysoké školy, což umožňuje dosavadní spolupráci rozšířit. "Smlouva bude zahrnovat oboustrannou studentskou výměnu a možnost absolvování stáží perspektivních pracovníků Hospodářské fakulty TUL na Univerzitě St. Gallen," uvedl proděkan hospodářské fakulty Jan Skrbek.
    Strojní fakulta Technické univerzity v Liberci otevře v nadcházejícím akademickém roce dislokované pracoviště ve Vietnamu. Na Technické univerzitě v Hanoji nabídne studium tříletého bakalářského programu strojírenství. Informoval o tom děkan liberecké fakulty Petr Louda. Univerzita je první českou veřejnou vysokou školou, která bude mít odloučené pracoviště v zahraničí.
    První studenti by měli nastoupit už letos v říjnu. První dva roky absolvují doma ve Vietnamu, bakalářské studium pak dokončí v Liberci. Pilotní česko-vietnamský projekt, má na libereckou univerzitu přivést více zahraničních studentů. Ti podle prorektora Oldřicha Jirsáka v současné době tvoří sotva pět procent z více než 7000 studentů, Vietnamců je přitom jen zhruba 20. Fakulta získala pro svůj projekt i podporu českých ministerstev zahraničí a průmyslu. Česká univerzita není jedinou zahraniční vysokou školou, v Hanoji působí i Japonci, Korejci, vzdělání tam nabízejí univerzity z Francie či USA.
    V České republice uvažuje o zřízení pracoviště v zahraničí několik vysokých škol. Žádná však zatím svůj záměr nerealizovala. "Existují pouze společné studijní programy, kdy studenti nastoupí na školu v Česku, pak několik semestrů pobývají v zahraničí a vrací se na závěrečné zkoušky," informovala Lubomíra Černá z tiskového odboru ministerstva školství.
    Naopak v České republice otevřela loni bakalářské studium Dřevařská fakulta Technické univerzity Zvolen. Ve Volyni na Strakonicku vzdělává dřevaře, nábytkáře či designéry. V Česku působí i další pobočky zahraničních škol včetně manažerských.
  • Mezinárodní Univerzita Nisa, která je společným projektem technických univerzit v Liberci a polské Vratislavi a vysoké školy v německé Žitavě a Zhořelci, letos poprvé nabízí možnost navazujícího magisterského studia. Instituce založená v roce 2001 dosud měla pouze bakalářské studium. Nový obor bude zaměřen na ochranu životního prostředí a rizikové řízení.
    Přihlášky ke studiu přijímají všechny zúčastněné vysoké školy až do 15. září. Vyučujícím jazykem bude angličtina. Výuka začne v Polsku, studium je placené. Za každý semestr student zaplatí 560 eur (asi 15 700 Kč) školného, školy ale mohou studentům poskytnout stipendia.
    Absolventi nového studijního oboru získají mezinárodně uznávaný magisterský diplom a akademický titul.
    Mezinárodní Univerzita Nisa již pět let úspěšně realizuje společný studijní projekt technických univerzit v Česku, Německu a Polsku zaměřený na systémové inženýrství a informatiku a informační a komunikační management. Přednášejí pedagogové všech tří vysokých škol a zahraniční experti, vyučovacím jazykem je angličtina. První ročník absolvují studenti v Liberci, druhý v Polsku a třetí v Německu. Po absolvování bakalářského studia získávají jednotný titul bakalář věd a mohou pokračovat v navazujícím magisterském studiu na kterékoliv univerzitě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist