Studenti uvidí, na co mají

Několik let se zabývá v Institutu pro sociální a ekonomické analýzy reformou univerzit. Teď z postu náměstka ministryně školství sleduje jednu, do níž jeho úřad vůbec nemluví. "Jednotným testům studijních předpokladů velmi fandím. Přispějí ke zvýšení kvality českých univerzit a nepřímo i středních škol," říká Petr Matějů.


HN: Vysoké školy si o přijímacích zkouškách rozhodují samy. Přesto: doporučil byste jednotné testy všem univerzitám?
Doporučil. Jsou výhodné pro studenty: výběr školy pro ně díky testům bude výrazně pohodlnější. Zbaví se stresu, který jim přijímací zkoušky přinášely. Ne vždy se dobře vyspíte. Dnes jeden špatný den, kdy se vám nedaří, může rozhodnout o celé vaší kariéře. Test si ale každý může zkusit třikrát. Studenti navíc konečně uvidí alespoň nějaký žebříček, jak jsou jednotlivé školy náročné. Předem poznají, na co mají, a nebudou ztrácet čas a energii.


HN: Dokážou testy firmy Scio skutečně odhalit, kdo na studia má?
Ty testy znám a jsou v podstatě srovnatelné s těmi, podle nichž se přijímá na americké univerzity. A tam to velmi dobře funguje už desítky let. Stejné zkušenosti mají české školy, jež s testy od Scia začaly už před lety. Nemá cenu objevovat dávno objevené. Chytrý člověk přebírá zkušenosti těch, komu se daří. Američané mají nejlepší univerzity na světě, obdobné testy se navíc používají v řadě evropských zemí.
Každý by si měl přiznat, co umí a co ne. To, že je někdo skvělý profesor filozofie či medicíny a výborný učitel neznamená, že umí dobře odhalit, kdo na studia má. Profesionálové na testování to vždy dokážou lépe. I testy, stejně jako každá jiná disciplína, jsou věda.


HN: Řada škol se jim brání: nedokážou prý odhalit nadání a předpoklady pro konkrétní obor. Budoucí lékaři, technici a právníci se podle nich nedají vybírat podle stejných pravidel.
Jistě. Pro každý obor potřebujete trochu jiné nadání. Ten základ: tedy logika, schopnost vidět souvislosti, rychle se zorientovat v textu, tabulce či grafu, vyhmátnou podstatné je však společným základem pro všechny obory. Bez těchto schopností nemá člověk šanci uspět. Speciální talent či znalosti pro konkrétní obor se pak dají prověřit dalšími speciálními testy. Všechny americké právnické fakulty chtějí vedle všeobecného testu i jednotný právnický test.
I tady žádá Fakulta sociálních studií ještě test základů společenských věd. I ten však umějí lépe připravit profesionálové.


HN: V Americe nabízí testy více firem. Dokonce některé školy dávají studentům možnost vybrat si, zda chtějí udělat test SAT, ACT či GRE. České univerzity si vybírat nemohou, nabízí se jim jen test Scia...
Pokud bude o testy zájem, i další firmy ucítí, že je to zajímavý obor, a Sciu vyroste konkurence. Univerzity si vyberou testy, které budou nejprestižnější.

"Proč nepřebrat americké testy, když USA mají nejlepší univerzity?" ptá se Petr Matějů.