Polsko brzdí dohodu unie s Ruskem

Andreas Rinke

Pouhých deset dní před summitem Evropské unie a Ruska se opět rozhořel spor o plánovanou společnou evropskou politiku v oblasti energie. Jednání o nové partnerské dohodě s Ruskem včera blokovalo Polsko, které tím chtělo vynutit tvrdší pozice unie.
"Jde o to, abychom Moskvu dovedli k podpisu sporné energetické charty," řekla včera v Bruselu ministryně zahraničí Anna Fotygová. Podle Rady evropských ministrů zahraničí ale Polsko tento postoj zastává samo. Do summitu, který se bude konat 24. listopadu, je podle ní nicméně ještě možné dospět dohody.
Spor o energetickou chartu již zatěžoval summit unie koncem října ve finském Lahti, kdy se ruský prezident Vladimír Putin bránil chartu podepsat. Šéfové vlád a států 25 členských zemí unie se proto dohodli, že nejdůležitější požadavky charty převezmou do nové partnerské dohody s Ruskem. I tomu se ale zatím Moskva brání.
Pro Polsko je jeho energetická závislost na Rusku již dlouho trnem v oku, tamní vláda se proto také staví proti stavbě plánovaného plynovodu v Baltském moři. Na druhou stranu ale odmítá i nabídku německé vlády, že by postavila plynovod z Německa do Polska, a obavy tak vyvrátila. Namísto toho usiluje o napojení na Norsko.
Podle některých pozorovatelů ale námitky Varšavy vůči Rusku nesouvisejí jen s energií, ale také se zákazem vývozu polského hovězího masa a rostlinných produktů do Ruska.
"My tyto problémy ohledně omezení vývozu chápeme a snažíme se najít řešení," řekla včera komisařka unie Benita Ferrero-Waldnerová. Nicméně i Polsko podle ní musí ustoupit. "Požádali jsme jej, aby svou blokádu zrušilo," dodala.
Komise se proto nyní bude snažit obchodní spor mezi oběma zeměmi urovnat, zástupci všech 25 států by navíc měli hovořit i o všech "otevřených technických otázkách" ohledně blokády ještě před summitem. Pokud nedospějí k dohodě, znamenalo by to pro unii blamáž, jelikož by na setkání s Ruskem musela jet bez smlouvy. Ta stávající ujednání platí do konce roku.
Pro Polsko to není poprvé, co komplikuje realizaci agendy unie. V prosinci 2003 se například postavilo proti nové evropské ústavě, o rok později protestovalo vůči nové směrnici o softwaru. Letos v lednu pak vetovalo kompromis unie ohledně snížené výše daně z přidané hodnoty. Dohodu přijalo až ve chvíli, kdy dostalo ujištění, že budou zachovány nižší sazby na stavbu sociálních bytů v Polsku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist